Založ si blog

Za lepšiu školu.

Dcéra sa po niekoľkých mesiacoch vrátila do školy. Bola nadšená. Kuchárky výborne varili, bolo to samé zlatíčko. Syn ju schladil a povedal: “Uvidíš o týždeň, bude to také ako predtým.“ A naozaj tak bolo. Opäť nepožívateľné jedlo, už žiadne zlatíčka. Možno sa iba kuchárky báli o robotu, o to, koľko detí sa vôbec vráti do školy.
Fíni vybudovali najlepšie školstvo na svete otvorením celonárodnej diskusie o jeho zmene. Trvalo to desaťročia, pretože školstvo je ako žijúca fosília, prakticky sa nezmenilo za takmer 300 rokov od vzniku „moderného školstva“. Zaviedla ho na prahu priemyselnej revolúcie Mária Terézia a jeho zmyslom bolo zmeniť neposlušných a spupných sedliakov na poslušných robotníkov a vojakov. Lebo tieto 2 skupiny hospodárstvo monarchie vtedy potrebovalo. Veľmi pekne o tom písal Kiyosaki(Bohaté a bystré dieťa, Prečo jednotkári robia na trojkárov). Školstvo deti taktiež pripravuje o samostatné kritické myslenie, tvorivosť a tímovú prácu. Toto všetko momentálne potrebujeme, preto je čas začať hovoriť o SYSTÉMOVEJ ZMENE ŠKOLSTVA. Pretože nás čaká systémová zmena hospodárstva. Alebo budeme opäť čakať na silných, čo nám naordinujú? Naozaj si myslíte, že 2 zmeny M.Terézie-systém dedenia na Slovensku a systém školstva spolu nesúvisia? Máte problém so slobodnými sedliakmi? Zoberte im pôdu, kontinuitu vzdelávania z otca na syna( tzv.sedliacky rozum), dajte im hypotéky a pošlite do fabrík( po absolvovaní školského „systému“). Náš údel montovne sa plánoval 300 rokov dopredu! Som o tom presvedčený a potvrdzujú to aj analytici ako Pjakin.
Neviem , ako by malo školstvo presne vypadať, ale viem, že ho treba zmeniť. Paradoxne deti vplyvom školstva strácajú schopnosť učiť sa a flexibilne sa prispôsobovať situácii. Berú hotové riešenia, anglosaské školstvo miluje testy, kde stačí krúžkovať. To za socializmu takmer neexistovalo. Dnes je možné meniť profesné zameranie viac krát za život, aj keď pred 200 rokmi sa nemenilo po generácie. Ale školstvo ostáva v pôvodnej podobe.
Iniciatíva Za lepšiu školu začne tým, čomu možno každý rozumie-jedlo. Lebo najedené deti sú spokojné, zdravé a tvorivé deti. O tom, že sa to dá natočil diel aj známy šéfkuchár Pohlreich. A vôbec- za socializmu nebolo všetko zlé. Jedno z destatoro pioniera v Pionierskej knižke bolo:“Pionier nepozná slová neviem, nedá sa“.

Pridáte sa?

Je treba zdaniť zamestnancov nie firmy(tí sa nemôžu brániť)

15.11.2023

To povedal Taraba na Infovojne(parafrázujem) tesne po voľbách. A vláda v tom pokračuje. K tejto fiktívnej názorovej úvahe ma primälo programové vyhlásenie vlády. . . Ten, čo zarába menej ako upratovačka na západe je „nadmerne bohatý“ a za odmenu ho progresivne zdaníme. Ak nevyznávate hazard a okázalý životný štýl a idete príkladom deťom v tom, že namiesto drahého [...]

Pán Jaroslav opäť prejavil perly svojho ducha.

08.11.2023

https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/687726-nad-cast-municie-je-pre-slovensko-zbytocna-mohli-sme-pomoct-ukrajincom-za-likvidaciu-zaplatime-miliony/?utm_source=pravda&utm_medium=hp-box&utm_campaign=shp_3clanok_box Podľa tejto logiky je lepšie ako zlikvidovať muníciu slúžiacu na obranu, s ňou ešte niekoho zabiť, alebo zmrzačiť. Trebárs aj civilov( videli sme to x krát v [...]

Pán Fico, čo sú to tie národno-štátne záujmy Slovenska?

03.11.2023

Náš nový premiér a vlastne celá vláda chce obhajovať národno-štátne záujmy Slovenska. To je dobre. Vieme , ktoré to vlastne sú? Panuje v tom nejaký konsenzus naprieč politickým spektrom? Bola ohľadne toho nejaká všeľudová diskusia? A kto je vlastne ten všemohúci, kto rozhodne: TOTO SÚ NAŠE NÁRODNOŠTÁTNE ZÁUJMY! 1.Aké sú základné geopolitické východiská a smery [...]

Martina Šimkovičová

Šimkovičovú pobúril obraz vystavený v Slovenskom rozhlase

30.11.2023 15:45

Ministerka kultúry avizuje prípravu legislatívy, ktorá by umožnila vyrovnať sa s podobnými záležitosťami.

Hľadané osoby / Hľadaná osoba /

Brilianty či drahokamy. Polícia vyšetruje krádež šperkov za takmer 10-tisíc eur v centre Bratislavy

30.11.2023 15:27

Polícia vyzýva občanov, ktorí disponujú informáciami o totožnosti osôb, ktorých fotografie zverejnila na sociálnej sieti, aby ju kontaktovali.

žltačka, dezinfekcia, infekcia

V košickom kraji sa šíri žltačka, deväť detí museli hospitalizovať. Štát nariadil mimoriadne očkovanie

30.11.2023 15:18

Hygienici na východe krajiny prijali viacero opatrení na prechádzanie šírenia vírusovej hepatitídy typu A.

Čert

Popradčanov rozdelili čerti. Strašidelné masky časť občanov desili, akciu mesto napokon povolilo

30.11.2023 15:02

Na mestskom úrade sa objavili hneď dve petície, jedna s 1 700 podpismi proti tejto akcii a druhá s takmer 600 podpismi za.