Založ si blog

Príčina povodní je známa. Zrážky to nie sú.

Boli sme s rodinou pred pár týždňami na túre na vrchole Vtáčnik. Veľmi pekná túra z malebnej obce Kľak.
Turistický chodník sa tiahne od obce lúkami, okolo skladu dreva na okraji lesa a ďalej po lesnej ceste-zvážnici. Bolo po dažďoch. Cestička lúkami bola krásna, keď sme však prešli na zvážnicu, bola mimoriadne rozblatená a mokrá. Voda tiekla po nej dolu ako potôčik. Striedali sme cestu krajom lesa a po zvážnici. Sucho-blato a tak dookola. Deťom som vysvetľoval a ukazoval, čo urobia dažde s utlačenou pôdou bez porastu. Niekde bola zvážnica 1m pod úrovňou terénu. To všetko vymyla voda. Keď sme vošli do lesa, bolo paradoxne sucho. Lístie a tráva popili vodu ako špongia. Zvážnice sú ako potoky. Voda sa na nich zbiera a nevsakuje a valí sa do dolín. Spolu s blatom a kameňmi.
A to je podstata povodní- utlačená pôda nevsakuje vodu a voda sa valí po nej ako po diaľnici. Na Slovensku máme viac kilometrov lesných ciest ako tých pre autá. Neviem , aké sú na ne normy. Po rokoch som stretol kamaráta zo školy, ktorý sa zaoberal ich výstavbou. Subdodávateľsky. So vzdelaním ekonóm. Hlavne teda vyhrávali verejné obstarávania. Našiel si skulinku a obstarávania do 1 mil. vyhrával. Cenou. Keď sme chodili ako deti do Tatier do tábora, všetky lesné cesty boli odvodnené. Šikmo cez cestu bol uložený U profil, alebo 2 drevené žrde. Každých pár metrov. Teraz to vidím veľmi vzácne.
Na strednom Slovensku mám kúsok lesa. Na ploche 200×20 m sú 2 lesné cesty. Jedna zachovalá pôvodná zvrchu pozemku. To je stará prístupová cesta, ktorá sa používala na prístup k pasienkom z ktorých lesy vznikli. Stredom pozemku ide vymytá cesta. Čomu slúži neviem, predpokladám, že poľovníci na svojom „safari“ nechodia pešo po lese, ale v džípoch.
Poobzerajte sa dookola, keď pôjdete na vychádzku do lesa, koľko je lesných ciest. Križujú kopce ako ryhy, alebo vredy. Zarezávajú sa do svahu, odvodňujú, spôsobujú eróziu. Niekedy sa mi to zdá tak očividne viditeĺné, že uvažujem, či to nie je účel. Predtým si pozrite video Štefana Vaľa. Všetko je známe. Riešenie je však v našich rukách. Každé ráno rozhodujeme o svojich životoch. Keď nič nezmeníme, ani svet sa nezmení.

Ťažko zranení ochrankári po pokuse o atentát(fikcia)

16.05.2024

Pred voľbami v roku 1998 som stopoval z Ružomberka do Bystrice. Zastavil mi tmavomodrý Golf. Muž mal na prednom sedadle položenú pištoľ. Kľudne ju dal do priehradky pred prevodovú páku a vyzval ma sadnúť si. Ja som si neviem prečo sadol(zažil som už naozaj všeličo aj ako ma pohraničník so samopalom na srbských hraniciach ráno budil a legitimoval pri Subotici). Auto rezalo [...]

Prečo Fico odmietol harmonizáciu daní PO v EÚ?

19.04.2024

Možno preto, že všetci v EÚ maju vyššie dane. Najmá dane z dividend právnických osôb. Otázka je , prečo do psej matere sa tomu tak bráni? Veď máme najhoší vývoj financií v EÚ(údajne). A on sa bráni hodenej rukavici? Koho chce zdaňovať, keď nie firmy? Zamestnancov, jednoosobové s.r.o., živnostníkov? Lebo tak to vyzerá. DAŇ Z DIVIDEND NULA PERCENT PRE FIRMY , KDE [...]

Ako nás premnožený medveď oberá o pitnú vodu

04.04.2024

Máme premnožené medvede. Kde sú medvede, tam nie sú mravce. Mravce sú totiž ich obľúbenou potravou. Rozhrabávajú mraveniská a vyžierajú kukly aj dospelé mravce. Mravce sa živia škodlivým hmyzom. Aj kôrovcom a ich larvami. A tie sa živia stromami, ktoré nám zadržiavajú vodu. Keď napadnú stromy, les sa vyťaží a vznikne holina. A holina nezadržiava vodu. Medvede treba [...]

blesk, búrka, blesky, počasie

Pozor na vietor a prudký dážď. Meteorológovia varujú pred búrkami

21.06.2024 22:00

Na území celého Slovenska hrozia v piatok večer aj v sobotu búrky.

Medveď hnedý

Útoky medveďov na človeka v Japonsku sa množia. Ďalšou obeťou je stavebný robotník

21.06.2024 20:41

Medveď pravdepodobne zabil stavebného robotníka (58) v Japonsku. Muža našli v lese v prefektúre Nagano s rozsiahlymi poraneniami hlavy a chrbta.

vojna na Ukrajine, hroby, Charkov

NYT: Veľa mužov na Ukrajine sa skrýva. Obávajú sa, že ich nevycvičených pošlú na smrť

21.06.2024 18:35

Na Ukrajine žije mnoho mužov, ktorí sa skrývajú. Majú strach z odvodov do armády na obranu krajiny proti ruskej invázii. S niekoľkými z nich hovoril denník The New York Times (NYT).

Viktor Orbán

Nemecko už podľa Orbána 'nevonia a nevyzerá rovnako', zmenilo sa na multikultúrny svet

21.06.2024 18:21

Maďarský premiér Orbán počas návštevy Berlína povedal, že Nemecko sa v dôsledku migrácie zmenilo na "pestrofarebný, multikultúrny svet".