Založ si blog

Bíreš predstavil opatrenia ako z učebnice. Liberálnej ekonómie?

Dnes ma zaujal článok na Pravde. Už dávno som si zvykol na to, že novinári neinformujú, ale vytvárajú názor( viď.Chomsky-Výroba súhlasu v demokracii). https://ekonomika.pravda.sk/ludia/clanok/672088-vlada-prvykrat-ukazala-ako-chce-bojovat-s-cenami-potravin-ziadna-regulacia-cien-a-marzi-trh-to-dokaze-lepsie/?utm_source=pravda&utm_medium=hp-box&utm_campaign=shp_9clanok_box
Preto som sa podujal „vytvoriť“ aj môj názor. Na rozdiel od redakcie však označím jasne môj blog ako názorová uvaha. Za šírenie názoru, teda okrem vybraných tém by nemala byť perzekúcia, nakoľko to zaručuje Ustava SR. Takže k veci. Toto je 7 predstavených opatrení, ktoré okomentujem. Citacie sú šikmým písmom, nazor je za dvojbodkami Názor:, poprípade Sumar:

1.Väčšia pomoc pre najchudobnejších

Podľa agrorezortu zvýšila inflácia zisky fariem, potravinárov, ale aj obchodu. Na druhej strane však boli negatívne zasiahnuté domácnosti, ktorým klesajú reálne príjmy, pričom práve výdavky na potraviny tvoria vysoký podiel celkových výdavkov domácností.
Názor: Takže to, že sme umožnili oligopol a tým pádom vyššie nezdanené vyvezené zisky( nulová daň z dividend) budeme riešiť tak, že tichúčko „po spičkách“, aby sme nevyrušovali reťazce „pri práci“ budeme podporovať akúsi nedefinovanú skupinu najchudobnejších, kde by podľa metodiky „lepšej“ a „demokratickejšej“ časti Európy mala patriť podľa mňa väčšina nášho obyvateľstva.

2. Ceny a marže neregulovať

„Ľudské práva nemôžu byť nadradené obchodným záujmom“.( Kto to len povedal?).

Názor:Všetko vyrieši trh. Pokiaľ funguje. A tento protektorát zahraničných oligopolov, ktorý sme si roky odchovávali na úkor miestnych firiem to vyrieši po svojom. Napríklad horšou kvalitou za vyššiu cenu. V porovnaní so „západom“. Nie nadarmo sa reťazce vyjadrili, že východoeurópsky trh je veľmi perspektívny…pozn.Mierna povaha ľudí v kombinácii s úplatnosťou politikov. Dokonalé.

3. Zvýšenie efektívnosti reťazcov

Ministerstvo pôdohospodárstva tvrdí, že Slovensko patrí v rámci EÚ ku krajinám s najnižšou mierou sebestačnosti v poľnohospodár¬skych komoditách a rovnako aj v potravinách. To preto vytvára riziká pre zhoršenie potravinovej bezpečnosti krajiny v prípade narušenia globálnych trhov. Dokument preto v tejto súvislosti navrhuje zlepšovať konkurenciu v potravinárstve a obchode, ale aj podnikateľského prostredia ako celku.
Názor:Efektívnosť je v podnikaní vyjadrená produktivitou a ziskom. Cieľom podnikania je maximalizácia zisku a minimalizácia nákladov. Takže nestačilo. Nestačilo dvojitej kvality, vydieraniu dodávateľov, nekalým praktikám…Treba ešte „pridať“. A zaobaliť to zásterkou „zlepšovania konkurencie“. Lebo keď nebude zahraničný tovar, umrieme hladom( pozn. Rovnako ako Rusi po roku 2014)

4. Vyšší ekonomický rast

Z analýzy ministerstva vyplýva, že cenová úroveň potravín je na Slovensku na úrovni 95,5 percenta priemeru EÚ. Výdavky na potraviny pritom patria k najvyšším v rámci únie. Potravinová inflácia je preukázateľne nižšia v krajinách s vyšším hrubým domácim produktom na obyvateľa a rovnako s rozvinutejším potravinovým priemyslom. Preto je podľa rezortu nutné zvyšovať príjmy domácností
.
Názor:Takže neriešime to, že cena potravín v Nemecku a Taliansku( nehovoriac o Poľsku) je absolútne nižšia a relatívne k platom ani nehovoriac. Schováme to za „svetlé zajtrajšky“ „keď dobehneme EÚ“. Pretek je však nastavený tak, že my sme vyštartovali na maratón neskôr a bohatšie krajiny v tomto pomyselnom nerovnom preteku sa zbavujú záťaže a premiestňujú ju na chrbát chudobnejších. A keď by bol niekto napriek tomu „moc rýchly“, zariadi to dopingová komisia, alebo rozhodca. Úkol znej jasně…nesmí projít.

5. Efektívna cenová politika

Dokument, ktorý vláda odsúhlasila, pripomína, že Slovensko nemá k dispozícii komplexné a kvalitné mikroúdaje, ktoré sú potrebné na zhodnotenie efektívnosti potravinových ponukových reťazcov. Navrhuje preto vytvoriť databázu, ktorá sa tejto téme bude podrobnejšie venovať.
Názor: Takže hra o čas. Nikto nás nezdiera. Treba to lepšie zanalyzovať. Najlepšie vytvoriť komisiu a neskôr sekciu a „ministerstvo“. Blá,blá, blá…Pán Bíreš, máme percentuálne k obyvateľom cca 2 x viac úradníkov ako „byrokratická západná EU“. A skutek utek.

6. Lepšie testovanie dovážaných potravín

Dovoz potravín z Ukrajiny v posledných rokoch kvôli vojne vzrástol, preto je podľa rezortu pôdohospodárstva zvyšovať kapacity na kontrolu kvality dovážaných produktov. Na zvýšenie týchto kapacít je potrebná suma vo výške 12,6 milióna eur, navrhuje Bíreš.
Názor:Tu musím p.Bíreša pochváliť, že nezabudol na „Alma mater“. Tak ako sme pozorne sledovali vývoj kauzy obilia a múky, ktoré „nešlo do reťazcov“ , ale „iba do pekární“, lebo „tam to nie je také prísne“. A nikto doteraz nebol vinný. Pančovanie znižuje riziko. A vlastne sa nič neudialo. Poľnohospodári majú údajne plné sklady, my papáme mňamky, ktoré boli určené „chudobnej Afrike“ na ktorej surovinách žije celý západ. Lebo trh. Zapämätajte si:“Ľudské práva nesmú byť nikdy nadradené obchodným záujmom“. Pomôže tomu 12 miliónov? Úkol znel jasně..

7. Lepšie zverejňovanie hospodárskych výsledkov

Zefektívneniu fungovania trhu a zníženiu cien by pomohlo transparentné zverejnenie štruktúry hospodárskeho výsledku firiem bez toho, aby zverejnili svoje nákupné ceny či obchodné tajomstvo. Firmy v celom reťazci potravinárskeho sektora by tak mali podľa možnosti zverejňovať údaje o tržbách, nákladoch aj zisku
Názor: Takže osekáme aj Finstat. Niekomu vadí, že si môžme pozrieť výsledky, náklady, zisk. A ten , kto vie čítať súvahy a výkazy, vie všetko. A reťazce nie sú vôbec motivované zisky skrývať. Veď načo, keď ich vyvezú bez daní z dividend…Slovensko je asi jediná krajina EÚ bez dane z dividend.

Sumár:Život máme vo vlastných rukách. Každé ráno sa rozhodujeme aký budeme mať deň, pre koho pracujeme, kde žijeme, kde nakúpime a koho budeme voliť. A podstatný je vždy výsledok a nie kecy. A výsledok po 30 rokoch je taký aký je, odhliadnuc od kecov častokrát nevolených politikov bez elementárnej dôvery parlamentu a morálky. Včera mi mäsiar daroval šunku, za to, že nemal tovar, čo som chcel. A z vďaky za dôveru, že kupujem od neho aj keď nie lacnejšie. Malé potraviny zásobujem v lete prebytkami ovocia( predaj z dvora). Pomôžeme si navzájom, ja od nich kupujem kvalitné miestne potraviny. A nie je mi zaťažko nakupovať ani v miestnej malej sieti potravín aj keď musím vláčiť tašky 200 m k autu. Na začiatku som sa hanbil, teraz som na seba hrdý. Buďme takto hrdí všetci. Budeme žiť tak ako si to vytvoríme. A poserme si to radšej sami, ako to nechať na iných. Každá chyba nás posunie k úspechu.

Čo ak by štát zrušil podporu politických strán za voľby?

23.09.2023

A šancu kandidovať by získali za rovnakých podmienok aj nezávislí kandidáti( po získaní 10.000 podpisov)? Politické strany by sa nezrušili, akurát by neboli nezdravo zvýhodnené. Ľudia by mohli krúžkovať 4 akýchkoľvek kandidátov. Aj z jednej strany. Čo by sa zmenilo? -zodpovednosť by prevzali konkrétni kandidáti a nie politická strana -prestalo by tzv. Riadené hlasovanie [...]

Policajno-migrantské blues

18.09.2023

Išli sme na prechádzku k rieke Nitra. Po ceste sme ako vždy videli ukrajinskú mládež a slovenskú mládež. Na lavičkách som si však prvýkrát všimol zopár neeurópsky vyzerajúcich mladých mužov s telefónmi. V krčme sedeli ďalší dvaja-jeden bol Afričan a druhý asi z blízkeho východu. Po ceste naspäť pri Mlynoch tesne predtým ako sme prešli cez prechod, na križovatke [...]

Komu vyhovuje potápanie Kollára a škandály?

05.09.2023

Toto je jednoduchá analýza podľa teórie hier vlastnými slovami. Predstavme si rozhodovaciu maticu, ktorá vyzerá ako „veľká šachovnica“. Oproti sebe( z pohľadu matematiky skôr kolmo teda v osi „x“a“y“ stoja rôzne strany. Počet políčok na hrane šachovnice je úmerný počtu „relevantných“ strán, ktoré sa bijú o voliča. Označme políčka napr.A1,A2,…A7, [...]

SR Senica pád lietadlo OSZZS polícia TTX

Čakám, kedy tu nejaké lietadlo spadne, povedala nahlas Seničanka a o dve sekundy sa ozvala rana. A potom ticho

02.10.2023 17:32

Pri nehode lietadla zomrel aj mladý chlapec, ktorý bol vyučený leteckým mechanikom.

parlament, Fico, hlasovanie,

Politologička Malová: Pellegrini bude pri Ficovi vždy hrať druhé husle. Nádej má len ako premiér

02.10.2023 17:15

Pellegrini hovorí, že Hlas je preňho veľmi dôležitou entitou a nechce sa jej vzdať. Naopak, chce ju budovať.

Čaputová, Šimečka

Šimečka vedie neformálne rokovania s inými stranami o zložení vlády

02.10.2023 16:51, aktualizované: 17:10

Predseda PS rešpektuje, že poverenie zostaviť vládu dostal od prezidentky víťaz volieb.

Miroslav Wlachovský

Slovensko ostro protestuje proti predvolebným klamstvám ruskej rozviedky. Predvoláva si diplomata Moskvy

02.10.2023 15:47

Ministerstvo zahraničia vyzvalo Ruskú federáciu, aby prestala s dezinformačnými aktivitami namierenými proti Slovensku.