Založ si blog

Prečo je u nás a vo „východnej Európe“ inflácia násobne vyššia ako na „západe“?

Táto názorová úvaha nemôže poskytnúť z objektívnych dôvodov objektívnu, ale iba subjektívnu odpoveď.
Porovnajme si, čísla inflácie za január 2023
Slovensko 15,2%
Česká Republika 17,5%
Poľsko 17,2%
Maďarsko 25,7%
A teraz naši partneri „pre ktorých“ často makáme
Nemecko 8,7%
Francúzsko 6,2%
Španielsko 6,1%
Taliansko 9,2%
Zdroj: https://tradingeconomics.com/italy/indicators
Napadla ma scéra z filmu Kurva hoši guten tag, keď Irenka odchádzala a Bohuš sa pýtal:“Proč?“

Vysvetlenie mám v podobe staršieho, ale stále aktuálneho videa s ekonómkou Švihlíkovou.

Veľa vecí je spoločných, rozdiel je iba v mene a v tom, že Euro umožňuje aby silní celkoví exportéri žili na úkor importérov tým, že Euro je pre Nemcov slabé a pre Talianov silné. Dôsledok je najmä zadlženosť. Ako to bolo s Gréckom? Nebolo to náhodou tak, že bolo v istých rokoch najväčším nákupcom(dovozcom) zbraní v NATO za pôžičky nad 10( vraj okolo 14)% od údajne najmä nemeckých bánk? Áno , súhlasím, že to bolo od nich(Grékov) nezodpovedné.

Nemáme stratégiu, nemáme potravinovú sebestačnosť, poväčšine nemáme vlastné výrobné kapacity( robíme prácu vo mzde) a nemáme politikov, čo by priniesli vízie. Väčšina peňazí odteká preč. Či z reťazcov, automobiliek, mobilných operátorov, výrobcov energií, atď. Podporujeme to aj tým, že nemáme daň z dividend.
DAŇ Z DIVIDEND:
Slovensko 0%
Nemecko 26,375%
Francúzsko 20%
Španielsko 19%
Atd.
Jediná krajiva v Európe okrem Slovenska s nulovou daňou z dividend je „ banková veľmoc“ UK. Narážam na slová, myslím Merkelovej, keď na pripomienku, že Nemecko by malo od UK toho viac dovážať ona vtipne poznamenala :“ A čo, finančné deriváty?“. UK má okrem toho nulové povinné bankové rezervy, a vôbec London City má osobitné postavenie aj , čo sa týka jurisdikcie, čiže nie je čo porovnávať.

Nám zostávajú akurát dlhy. A tie najnovšie za úrok okolo 4%.Ale sme v JADRE. Len tak ďalej…

Apropo, viete, že „zlému“ Orbánovi aa podarilo v poslednom čase znížiť vládny dlh ku GDP zo 76,8 na 73,5? Zatiaľ , čo my sme ho za rovnaké obdobie zvýšili z 59,7% na 63,1%. Podobne, ako Češi z 37,7% na 41,9%. Platí, že čím poslušnejší a obľúbenejší žiak v EÚ, tým rýchlejší rast dlhov.
Ale späť k téme, ako to myslel dnes Kamenický na Sulíka, keď sa ho pýtal na rozdiel inflácie medzi Slovenskom a „lepšou“ časťou EÚ? Má snáď SMER na to odpoveď? Predpokladám, že viac v JADRE už nemôžme byť… A cena rožkov v reťazcoch nie je podľa mňa tou pravou príčinou inflácie, keď si teda dovolím „vytrhnúť veci z kontextu“.

V knihe J.Londona Plavba na lodi Snark sa piše, parafrázujem. Stavba lode ho stála namiesto 10.000 dolárov už 100.000 dolárov a stále nebola dokončená. London písal svoje tisíce slov denne, romány sa predávali, ale stále to nestačilo. Zistil, že neokradol ho iba ten, čo na to nemal príležitosť.Preto sa rozhodol jedného dňa, ze cestu okolo sveta uskutoční aj napriek tomu, ze loď je nedokončená.

Ťažko zranení ochrankári po pokuse o atentát(fikcia)

16.05.2024

Pred voľbami v roku 1998 som stopoval z Ružomberka do Bystrice. Zastavil mi tmavomodrý Golf. Muž mal na prednom sedadle položenú pištoľ. Kľudne ju dal do priehradky pred prevodovú páku a vyzval ma sadnúť si. Ja som si neviem prečo sadol(zažil som už naozaj všeličo aj ako ma pohraničník so samopalom na srbských hraniciach ráno budil a legitimoval pri Subotici). Auto rezalo [...]

Prečo Fico odmietol harmonizáciu daní PO v EÚ?

19.04.2024

Možno preto, že všetci v EÚ maju vyššie dane. Najmá dane z dividend právnických osôb. Otázka je , prečo do psej matere sa tomu tak bráni? Veď máme najhoší vývoj financií v EÚ(údajne). A on sa bráni hodenej rukavici? Koho chce zdaňovať, keď nie firmy? Zamestnancov, jednoosobové s.r.o., živnostníkov? Lebo tak to vyzerá. DAŇ Z DIVIDEND NULA PERCENT PRE FIRMY , KDE [...]

Ako nás premnožený medveď oberá o pitnú vodu

04.04.2024

Máme premnožené medvede. Kde sú medvede, tam nie sú mravce. Mravce sú totiž ich obľúbenou potravou. Rozhrabávajú mraveniská a vyžierajú kukly aj dospelé mravce. Mravce sa živia škodlivým hmyzom. Aj kôrovcom a ich larvami. A tie sa živia stromami, ktoré nám zadržiavajú vodu. Keď napadnú stromy, les sa vyťaží a vznikne holina. A holina nezadržiava vodu. Medvede treba [...]

Maturity maturant

Maturanti začali ústnu časť "skúšky dospelosti"

20.05.2024 07:20

Ústna časť "skúšky dospelosti" sa na jednotlivých stredných školách uskutoční v termíne od 20. mája do 7. júna.

Russia Ukraine War Murals Photo Gallery

ONLINE: Posilnili sme svoje pozície v Charkovskom regióne, tvrdí Zelenskyj

20.05.2024 07:00

Podľa hodnotenia ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského sa ruskej armáde nedarí rozšíriť front tak, aby oslabil ukrajinskú obranu.

Laj Čching-te

Nový prezident Taiwanu Laj Čching-te zložil prísahu, Blinken gratuluje

20.05.2024 06:55

Obyvateľom poďakoval za ich "ráznu obranu demokracie" a za to, že sa "nenechajú ovplyvniť vonkajšími silami".

Laj Čching-te, Lai, Taiwan

Vojna s Čínou? Nový prezident Taiwanu skúša na Peking aj dialóg

20.05.2024 06:00

Experti predpovedajú, že Napätie v Taiwanskom prielive bude naďalej rásť.