Založ si blog

Kedy budú byty lacnejšie?

Pred časom som čítal zaujímavé analýzy firmy Bencont. Týkajú sa bratislavského trhu novostavieb. Iné presné dáta z trhu som nenašiel. Najskôr dám z tejto analýzy 3 čísla, ktoré odhadujem, keďže grafy sú v .pdf. V roku 2017 bol predaj novostavieb v BA okolo 5000 bytov, v roku 2021 okolo 2600 a minulý rok okolo 1500. Ten pokles vidí aj debil. Z pohľadu kvartálov, najhorší bol posledný kvartál 2022, okolo 200 bytov. A najlepší 1.Q 2017 , okolo 1500 bytov. To je asi 87% pokles! Posledný kvartál 2022 oproti poslednému kvartálu 2021 je 200 versus 640, to je takmer 70% medziročný pokles! Toľko tvrdé dáta. Prečo však zatiaľ neklesali ceny? Developeri mali lacné financovanie( môj názor).
Ideme k parametrom realitného trhu:
1. Nedávno ohlásili viaceré banky ďalšie nárasty úrokov. Fix 3 roky by mal byť okolo 4%. Do konca roka 2023 ešte stúpne možno na 5 %, podľa niektorých poisťovní na 6%.
2. Znamená to prudký nárast splátok pri zmene fixácie. Čím dlhšia hypotéka, tým vyšší nárast. Pri 30 rokoch splatnosti je rozdiel pri refixovaní z 1% na 5% takmer 70% nárast splátky!
3. Opačne, klient si bude môcť dovoliť požičať si pri rovnakej mesačnej splátke zhruba o tretinu menej. Čiže tlak na ceny smerom dole, alebo kúpa lacnejšieho bývania.
4. Klienti budú musieť mať určitý podiel vlastných prostriedkov. Ak ich nemajú, banka im požičia tieto prostriedky cez spotrebný úver napr. Na 8 rokov. Pri rozdelení hypotéky na 70% hypo ku 30% spotrebnému úveru to urobí 2 násobný nárast splátky oproti situácii, keby mali časť svojich prostriedkov. Netreba si robiť ilúzie o financovaní 90% a viac. Banka má svoje tabuľky a nehnuteľnosti oceňuje s ohľadom na možný vývoj cien. Ten je momentálne smerom dole.
5. Veľa klientov nemá schválenú hypotéku v potrebnej výške práve kvôli vyššej splátke.
6. To všetko má podstatný vplyv na dopyt. Najväčším ťahúňom realitného trhu sú práve hypotéky. A tie klesli o viac ako o polovicu( môj odhad).
7. Klienti bánk majú kvôli rastúcej inflácii a platom zaostávajúcim za infláciou nižší disponibilný príjem. Keď sa k tomu pridá zvýšenie splátky po refixácii, je zarobené na realitnú katastrofu.
https://openiazoch.zoznam.sk/reality/realitny-trh-v-bratislave-sa-ochladzuje-vlani-sa-predalo-najmenej-novych-bytov-od-krizoveho-roku-2008/
Ako z toho von? V prvom rade, prudký rast cien realít nikomu normálnemu nevyhovuje. Takže problém nie je ten, že zrazu prestanú bohatnúť špekulanti a developeri. Problém je skôr ten, že sa vytvorí tlak na dlžníkov. Mnohí z nich sa budú nútene sťahovať do menšieho. Pribudne na trhu ponuka najmä drahších nehnuteľností. A všetci budú chcieť rýchlo predať. Na developerov aj na drobných predávajúcich budú tlačiť banky. Kto mrkne prvý?
Katalizátorom sa môžu stať práve refixácie. Pokles cien na trhu zas môže vyvolať domino efekt „rizikových prirážok“, prípadne doručenia. A skutočná katastrofa nastane ak banky nedodržia ani fix počas fixácie. Treba si prečítať úverovú zmluvu, ale banka takú možnosť má. Akurát sa o nej nehovorí.
Vysoká inflácia tu bude pravdepodobne pár rokov. Tak ako sa pekných pár rokov tlačilo ako o dušu. Vysoké úroky majú akože „bojovať“ s infláciou. Ak tomu veríme, vysoké úroky tu budú taktiež pár rokov( rovnako ako inflácia).
Aká je teda moja rada pre mladých? Je to ťažké. Určite by som sa momentálne neponáhľal ale išiel do nájmu. Ja som bol s manželkou v nájme 2 roky. Ak splácam nájom napr. Na byte v hodnote 100.000 eur vo výške napr. 400 eur mesačne bez energií, je to 5% ročne z ceny bytu, ktorá môže byť splátkou vlastného bývania. Pri poklese ceny o 15% medziročne však ušetrím na rovnakom byte 15%, rozdiel je teda 10%. A to sa už oplatí. Nehovoriac o tom, že prvé roky hypotéky je podiel úrokov vyšší.
Ja odhadujem postupný pokles cien bytov možno na 60% súčasnej hodnoty, čo sa môže udiať v priebehu nasledujúcich 3-4 rokov. Za tento čas si môžu mladí ľudia sporiť v niečom protiinflačnom. Len preboha nie akcie, etf a podobne! Go physical, ako hovorí Lynette Zang.

Vedeli bankári o tom , že zvýšenie úrokových mier urobí problémy aj im samým?

15.03.2023

Toto je názorový článok. Nie seriózna analýza. Na nepresnosti oproti oficiálnym vykladom „ministerstva pravdy“ sa vopred ospravedlňujem. Bloger. Áno, kríza dlhopisov začala po tom, čo sa objavila tzv „inverted yeald curve“, čo je stručne povedané to, že nové štátne dlhopisy na 1 rok majú vyšší úrok( a teda aj cenu) ako staré na 10 rokov. Tento známy jav [...]

Ak ihneď začneme konať na záchranu štátu a národa, prejaví sa to o 50 rokov.

07.03.2023

Môžeme sa baviť o politickom programe, ľavici, pravici, postojoch k EÚ, NATO, migrácii. Ti rozhľadenejší sa môžu baviť o vízii, stratégii umiestnení v rámci stratégií iných… ale otázka je. Ak by sme chceli IHNEĎ začať jednoznačne správne tak, aby sme neurobili chybu, čo by sme mali urobiť prvé( a možno jediné, ale poriadne)? Lebo ak riadenie rozdelíme na [...]

Prečo je u nás a vo „východnej Európe“ inflácia násobne vyššia ako na „západe“?

05.03.2023

Táto názorová úvaha nemôže poskytnúť z objektívnych dôvodov objektívnu, ale iba subjektívnu odpoveď. Porovnajme si, čísla inflácie za január 2023 Slovensko 15,2% Česká Republika 17,5% Poľsko 17,2% Maďarsko 25,7% A teraz naši partneri „pre ktorých“ často makáme Nemecko 8,7% Francúzsko 6,2% Španielsko 6,1% Taliansko 9,2% Zdroj: [...]

Americký torpédoborec John S. McCain

Čína tvrdí, že „odohnala" americký torpédoborec. USA to popreli

23.03.2023 09:01

Juhočínske more je jedným zo sporných bodov vzťahov medzi Čínou a USA.

Vojna na Ukrajine

Ruskí vojaci z päťdesiatky regiónov nedostali sľúbené výplaty

23.03.2023 08:50

Vojaci sa sťažujú, že namiesto sľubovaných 195 000 rubľov mesačne dostali na bankové účty oveľa menšie sumy.

tupý, pamätník, tyršovo nábrežie

Podozrivých z vraždy Daniela Tupého pustili na slobodu

23.03.2023 07:57

Podľa medializovaných informácií nie sú obvinení.

Pakistan Moslimovia ramadán začiatok prípravy

Pre moslimov po celom svete sa začína pôstny mesiac ramadán

23.03.2023 07:14

V predchádzajúcich rokoch priebeh pôstneho mesiaca sprevádzali obmedzenia súvisiace s pandémiou covidu.