Založ si blog

Čakajú Nitru kvôli Bruselu v blízkej dobe záplavy?

Nadpis je trochu provokatívny, priznávam. Ale keby to bolo kvôli Ficovi, alebo Putinovi, bolo by to v poriadku, že?
Som nadšenec prírody. Nie ochranár. V posledných rokoch sa nám to „hemží“ živočíchmi, ktoré za socializmu takmer vymizli. Začalo to okolo roku 2000 kormoránmi na Hrone. Potom som si všimol modlivky. V lete je vidno množstvo rojacich sa roháčov. Medvede a vlky nie sú zriedkavé, skôr premnožené( najmä medvede, ktoré dostávajú zadarmo nutričnú potravu z polí). A bobry. Tie som si všimol pred pár rokmi na Počúvadle pod Sitnom. Áno, tak vysoko v horách. A asi 2 roky dozadu aj v Nitre. Najskôr obhrýzali stromy na Sihoti. A postavili si nejaké hrady. Ozaj, teraz ochranárom nevadí komplet rekonštrukcia parku? Vyhodia sa peniaze na nové stromy, ktoré požerie bobor? A pílenie a stavebné práce chránené bobry nerušia? V poslednom čase vídam ich známky činnosti až po kafilériu. Kto si myslí, že zožerú celé stromy, ktoré „dali dole“ je na omyle. Stavajú si z nich podzemné, alebo skôr podvodné hrady. Na Sihoti to v podstate nevadí. Ale rieka od hydrocentrály zhruba od OC Mlyny tečie veľmi pokojne. A stromy miznú. Pod vodou, podľa mňa. Niekde je vidno známky hradov. Najmä pod piliermi mostov. Naozaj vhodné miesto. Čo na to vodohospodári?
Veď aj dnes je článok v Pravde o bobroch, kde sa spomína aj Nitra. Ja nespochybňujem vodozádržnú „záslužnú“ činnosť bobra. Ale nie v meste so stotisíc obyvateľmi, kde stredom preteká rieka. Som zvedavý, keď to takto pôjde ďalej ako to skončí. Rôzne „systémové“ opatrenia typu „ rozoberte im hrádzu“ sú ako hádzať hrach na stenu. Nehovorím o odstrele. Ale v Bruseli by sa celkom vynímali. Nejaká riečka tam určite tečie a zrejme by si žiadala viac vody. A možno by sme konečne elegantne vyriešili „problém babylonskej veže“. Tak po emericky. Cudzími rukami, resp. zubami bobra. Vraj špeciálne jednotky cvičili pre rozviedku a boj rôzne zvieratá. Bobra netreba cvičiť. Stačí ho nechať „robiť si prácu“ na správnom mieste.
Slovensko sa stane skanzenom na osnove ekoaktivistov zúrivo chrániacich prírodu. Ale selektívne! Kde sú aktivisti objímajúci stromy vo svetle kamier za dramatického hlasu moderátora čakajúci odhodlane na zúrivé bobry? To je vážny námet na večerné správy😀.

Prečo to vláda robí takto do psej matere?

22.06.2024

Tak to tu máme, nová baterkáreň ja juhu Slovenska. Slovenská ekonomika je eśte pred spustenim Volva a novej baterkátne závislá od automobilového priemyslu. https://openiazoch.zoznam.sk/priemysel/automobilovy-priemysel-na-slovensku-zamestnava-260-tisic-ludi-hovori-sakova/ Nie tak ako Island od bankovníctva, ale veľmi podobne. A teraz k stimulom a dlhodobým efektom. Štátna pomoc je [...]

Ťažko zranení ochrankári po pokuse o atentát(fikcia)

16.05.2024

Pred voľbami v roku 1998 som stopoval z Ružomberka do Bystrice. Zastavil mi tmavomodrý Golf. Muž mal na prednom sedadle položenú pištoľ. Kľudne ju dal do priehradky pred prevodovú páku a vyzval ma sadnúť si. Ja som si neviem prečo sadol(zažil som už naozaj všeličo aj ako ma pohraničník so samopalom na srbských hraniciach ráno budil a legitimoval pri Subotici). Auto rezalo [...]

Prečo Fico odmietol harmonizáciu daní PO v EÚ?

19.04.2024

Možno preto, že všetci v EÚ maju vyššie dane. Najmá dane z dividend právnických osôb. Otázka je , prečo do psej matere sa tomu tak bráni? Veď máme najhoší vývoj financií v EÚ(údajne). A on sa bráni hodenej rukavici? Koho chce zdaňovať, keď nie firmy? Zamestnancov, jednoosobové s.r.o., živnostníkov? Lebo tak to vyzerá. DAŇ Z DIVIDEND NULA PERCENT PRE FIRMY , KDE [...]

nudisti, tajch, Banská Štiavnica

Pokuty za holé „bimbasy“? Nudisti v Banskej Štiavnici sú nahnevaní, na pláži chcú mať svoj priestor

20.07.2024 17:00

Textiláci verzus nudisti. Už roky sa na Veľkom Vodárenskom tajchu stretávajú ľudia, ktorí najradšej plávajú a slnia sa nahí. Niektorým, najmä rodinám s deťmi, to prekáža.

Olaf Scholz

Nemci si pripomínajú 80. výročie atentátu na Hitlera. Lídri vyzvali na na obranu demokracie

20.07.2024 16:56

Zdôraznil, že k nacistickej diktatúre existuje alternatíva v podobe "lepšieho Nemecka" postaveného na ústave, tzv. základnom zákone.

dvojitá veža, vysoké tatry, hzs

Vo Vysokých Tatrách zahynul muž z Poľska, tretí za posledný týždeň

20.07.2024 15:30

V najnovšom prípade dostala HZS v piatok popoludní hlásenie o páde Poliaka z Čierneho štítu, kam nevedie značený turistický chodník.

Podhájska, kúpalisko

Na kúpaliskách si treba dávať pozor na 'vreckárov', upozorňuje polícia

20.07.2024 14:57

Nepozornosť návštevníkov kúpalísk využívajú na páchanie trestnej činnosti i takzvaní vreckári.