Založ si blog

Stratégia Slovenska? O tom som ešte nepočul. Tak to skúsme!

Toto je môj názor na súčasnú situáciu:Predstavte si, že idete na túru. Neviete na koľko dní, neviete kam idete. Neviete , aké počasie bude. Máte informácie vždy iba deň dopredu- o tom , kde budete spať, aké bude( pravdepodobne) počasie a kde si doplníte vodu.
Toto je obraz Slovenska po revolúcii. Viete , prečo sme sa nikam nedostali(teda okrem EÚ a NATO)? Lebo sme ani nevedeli, kam deme. Aj toto nám povedali iní.
Slovensko nemá žiadnu národohospodársku, štátnu, ba ani inú stratégiu. Naša stratégia je „euroatlantické smerovanie“, „počkáme na rozhodnutie veľkých“. Proste „lokajpatriotizmus“.
Bežná stredne veľká firma je lepšie riadená ako náš štát. Je načase sa zobudiť a povedať si, čo vlastne chceme v živote, kam smerujeme a čo preto chceme spraviť. Alebo sa potom nesťažujme. Voľby nič nevyriešia. Je to ako mať nové topánky na túre odnikiaľ nikam( bludenie v kruhu).
A teraz , ako si to predstavujem. Vytvorí sa skupina ľudí rôznych profesií, ktorí niečo dosiahli v živote. Táto skupina začne bez nároku na odmenu pracovať na STRATÉGII SLOVENSKA. Možno sa spoja so skupinou z Česka, ktorá ešte taktiež neexistuje. Vypracujú základnú kostru dokumentu , ktorá bude kompasom rozvoja na najbližších 20-30 rokov. S ohľadom na slovenské záujmy. Stratégia bude na verejnej webovej stránke a budú ju pripomienkovať bežní ľudia. Po tom ako sa dopracuje pôjde na schválenie do referenda, alebo parlamentu. Nadobudne záväzný charakter pre všetky vlády. Pre tých, čo nerobili v korporáte, priblížim, čo taká stratégia obsahuje.
1.Časť analytická. Analýza prostredia- vnútorné a vonkajšie. Faktory, trendy, aktuálna situácia,zdroje (prírodné, ľudské..). Pri štáte treba brať do úvahy jednak štát ako taký. Čiže politická, ekonomická, zahraničnopolitická situácia, ako aj jeho časti- zdravotníctvo , školstvo, podnikateľské prostredie, poľnohospodárstvo, atď, pre všetky tieto časti celku treba vytvoriť stratégie, ktoré sú v súlade s celkom -štátnou stratégiou. Treba ešte spomenúť , že rodina ako základ štátu musí byť taktiež zahrnutá do tejto analýzy a aj stratégie. Analytická časť vrcholi tzv. SWOT analýzou, ktorá nám napovie riešenia pre praktickú časť.
2. Praktická časť- definovanie misie, vízie a stratégie. Stratégia rozvinutá do cieľov a podcieľov v nadväznosti. Napríklad cieľ je potravinová sebestačnosť zdravými potravinami za dostupnú cenu. Podcieľ je podpora rodinných fariem. Ďalší podcieľ je odstránenie drobenia pôdy.Ciele usporiadané hierarchicky a podľa časovej postupnosti sú napr. 1.odstránenie drobenia pôdy zmenou legislatívy 2.podpora rodinných fariem 3. potravinová sebestačnosť zdravými a cenovo dostupnými potravinami. Tento cieľ je strategický pre poľnohospodárstvo, ale aj pre rodinu, je základ pre zdravie( zdravotníctvo), dotýka sa aj školstva( vzdelanie, etika). Z toho je vidno, že ciele musia byť v súlade pre rôzne časti celku. Nemôžeme budovať iba „ziskové poľnohospodárstvo“ odtrhnuté od celku založené na energeticky náročnom pestovaní zložky biopalív degradujúcom pôdu a životné prostredie, lebo to nie je súčasťou NAŠEJ stratégie. To bol iba príklad, neberte ma doslovne.
3. Časť opatrení- kto, kedy, ako, za koľko. Kontrola cieľov. Definovanie štruktúr na plnenie cieľov. Opravné mechanizmy pri odchýlkach od cieľov atď.

S úctou

Maro

Čo ak by štát zrušil podporu politických strán za voľby?

23.09.2023

A šancu kandidovať by získali za rovnakých podmienok aj nezávislí kandidáti( po získaní 10.000 podpisov)? Politické strany by sa nezrušili, akurát by neboli nezdravo zvýhodnené. Ľudia by mohli krúžkovať 4 akýchkoľvek kandidátov. Aj z jednej strany. Čo by sa zmenilo? -zodpovednosť by prevzali konkrétni kandidáti a nie politická strana -prestalo by tzv. Riadené hlasovanie [...]

Policajno-migrantské blues

18.09.2023

Išli sme na prechádzku k rieke Nitra. Po ceste sme ako vždy videli ukrajinskú mládež a slovenskú mládež. Na lavičkách som si však prvýkrát všimol zopár neeurópsky vyzerajúcich mladých mužov s telefónmi. V krčme sedeli ďalší dvaja-jeden bol Afričan a druhý asi z blízkeho východu. Po ceste naspäť pri Mlynoch tesne predtým ako sme prešli cez prechod, na križovatke [...]

Komu vyhovuje potápanie Kollára a škandály?

05.09.2023

Toto je jednoduchá analýza podľa teórie hier vlastnými slovami. Predstavme si rozhodovaciu maticu, ktorá vyzerá ako „veľká šachovnica“. Oproti sebe( z pohľadu matematiky skôr kolmo teda v osi „x“a“y“ stoja rôzne strany. Počet políčok na hrane šachovnice je úmerný počtu „relevantných“ strán, ktoré sa bijú o voliča. Označme políčka napr.A1,A2,…A7, [...]

Trump

Trump sa pri budovaní realitného impéria dopúšťal podvodu, rozhodol súd

26.09.2023 23:16

Trump a jeho spoločnosť masívne nadhodnocovali svoj majetok a zveličovali jeho čistú hodnotu.

náhorný karabach

Výbuch v sklade s palivom v Náhornom Karabachu si vyžiadal najmenej 125 obetí

26.09.2023 23:12

Karabašské úrady pri tom ešte v utorok ráno hlásili 20 mŕtvych a vyše 290 zranených.

Spojené voľby do regionálnych samospráv 2022

Predvolebná debata RTVS: Generálna prokuratúra by mala prejsť podľa SaS a SNS pod správu MS SR

26.09.2023 22:18

V predvolebnej diskusii sa na tom zhodli šéf SNS Andrej Danko a Branislav Gröhling z SaS.

voľby, debata, ta3, fico, pellegrini, šimečka, sulík, uhrík

Predvolebná superdebata ta3: Od stráženia hraníc až po schopnosť vládnuť

26.09.2023 21:45

V utorkovej diskusii sa stretli lídri strán Smer, PS, Hlas, SaS a Republika.