Založ si blog

Stratégia Slovenska? O tom som ešte nepočul. Tak to skúsme!

Toto je môj názor na súčasnú situáciu:Predstavte si, že idete na túru. Neviete na koľko dní, neviete kam idete. Neviete , aké počasie bude. Máte informácie vždy iba deň dopredu- o tom , kde budete spať, aké bude( pravdepodobne) počasie a kde si doplníte vodu.
Toto je obraz Slovenska po revolúcii. Viete , prečo sme sa nikam nedostali(teda okrem EÚ a NATO)? Lebo sme ani nevedeli, kam deme. Aj toto nám povedali iní.
Slovensko nemá žiadnu národohospodársku, štátnu, ba ani inú stratégiu. Naša stratégia je „euroatlantické smerovanie“, „počkáme na rozhodnutie veľkých“. Proste „lokajpatriotizmus“.
Bežná stredne veľká firma je lepšie riadená ako náš štát. Je načase sa zobudiť a povedať si, čo vlastne chceme v živote, kam smerujeme a čo preto chceme spraviť. Alebo sa potom nesťažujme. Voľby nič nevyriešia. Je to ako mať nové topánky na túre odnikiaľ nikam( bludenie v kruhu).
A teraz , ako si to predstavujem. Vytvorí sa skupina ľudí rôznych profesií, ktorí niečo dosiahli v živote. Táto skupina začne bez nároku na odmenu pracovať na STRATÉGII SLOVENSKA. Možno sa spoja so skupinou z Česka, ktorá ešte taktiež neexistuje. Vypracujú základnú kostru dokumentu , ktorá bude kompasom rozvoja na najbližších 20-30 rokov. S ohľadom na slovenské záujmy. Stratégia bude na verejnej webovej stránke a budú ju pripomienkovať bežní ľudia. Po tom ako sa dopracuje pôjde na schválenie do referenda, alebo parlamentu. Nadobudne záväzný charakter pre všetky vlády. Pre tých, čo nerobili v korporáte, priblížim, čo taká stratégia obsahuje.
1.Časť analytická. Analýza prostredia- vnútorné a vonkajšie. Faktory, trendy, aktuálna situácia,zdroje (prírodné, ľudské..). Pri štáte treba brať do úvahy jednak štát ako taký. Čiže politická, ekonomická, zahraničnopolitická situácia, ako aj jeho časti- zdravotníctvo , školstvo, podnikateľské prostredie, poľnohospodárstvo, atď, pre všetky tieto časti celku treba vytvoriť stratégie, ktoré sú v súlade s celkom -štátnou stratégiou. Treba ešte spomenúť , že rodina ako základ štátu musí byť taktiež zahrnutá do tejto analýzy a aj stratégie. Analytická časť vrcholi tzv. SWOT analýzou, ktorá nám napovie riešenia pre praktickú časť.
2. Praktická časť- definovanie misie, vízie a stratégie. Stratégia rozvinutá do cieľov a podcieľov v nadväznosti. Napríklad cieľ je potravinová sebestačnosť zdravými potravinami za dostupnú cenu. Podcieľ je podpora rodinných fariem. Ďalší podcieľ je odstránenie drobenia pôdy.Ciele usporiadané hierarchicky a podľa časovej postupnosti sú napr. 1.odstránenie drobenia pôdy zmenou legislatívy 2.podpora rodinných fariem 3. potravinová sebestačnosť zdravými a cenovo dostupnými potravinami. Tento cieľ je strategický pre poľnohospodárstvo, ale aj pre rodinu, je základ pre zdravie( zdravotníctvo), dotýka sa aj školstva( vzdelanie, etika). Z toho je vidno, že ciele musia byť v súlade pre rôzne časti celku. Nemôžeme budovať iba „ziskové poľnohospodárstvo“ odtrhnuté od celku založené na energeticky náročnom pestovaní zložky biopalív degradujúcom pôdu a životné prostredie, lebo to nie je súčasťou NAŠEJ stratégie. To bol iba príklad, neberte ma doslovne.
3. Časť opatrení- kto, kedy, ako, za koľko. Kontrola cieľov. Definovanie štruktúr na plnenie cieľov. Opravné mechanizmy pri odchýlkach od cieľov atď.
Ak Vás tento problém zaujal a chcete nieco zmenit na našom spolocnom živote, napíšte mi na strategiaslovenska@protonmail.com . Spolu dosiahneme viac.
S úctou

Maro

Na koho pokyn sa obce topia v hovnách a najnovšie aj v smrade?

03.02.2023

Žijem v obci pri Nitre. Som rodený Nitran, ale my hovoríme Nitránčan. Nechcem veriť konšpiráciam, ale nepomôžem si, lebo niekedy je to také očividné, že musím. Rôzni „influenceri“, niektorí sa medzitým stali už starostami tvrdia a tvrdili, že svetovláda na čele s WEF nás chcú vyhnať z obcí a spraviť z nás otrokov v presne vyznačených zónach v mestách. [...]

Kedy budú byty lacnejšie?

02.02.2023

Pred časom som čítal zaujímavé analýzy firmy Bencont. Týkajú sa bratislavského trhu novostavieb. Iné presné dáta z trhu som nenašiel. Najskôr dám z tejto analýzy 3 čísla, ktoré odhadujem, keďže grafy sú v .pdf. V roku 2017 bol predaj novostavieb v BA okolo 5000 bytov, v roku 2021 okolo 2600 a minulý rok okolo 1500. Ten pokles vidí aj debil. Z pohľadu kvartálov, [...]

Čakajú Nitru kvôli Bruselu v blízkej dobe záplavy?

01.02.2023

Nadpis je trochu provokatívny, priznávam. Ale keby to bolo kvôli Ficovi, alebo Putinovi, bolo by to v poriadku, že? Som nadšenec prírody. Nie ochranár. V posledných rokoch sa nám to „hemží“ živočíchmi, ktoré za socializmu takmer vymizli. Začalo to okolo roku 2000 kormoránmi na Hrone. Potom som si všimol modlivky. V lete je vidno množstvo rojacich sa roháčov. Medvede a [...]

Viliam Karas, minister spravodlivosti

Nižšie tresty pre užívateľov drog či menej recidivistov. Karas dokončil nový Trestný zákon

07.02.2023 15:40

Ministerstvo navrhuje sprísniť aj tresty pre vodičov pod vplyvom alkoholu. Ak niekto nafúka nad jedno promile, môže ísť rovno do väzenia.

vojna na Ukrajine, Charkov

Viac ako tisíc mŕtvych. Rusi ešte taký zlý deň na Ukrajine nemali

07.02.2023 15:35

Ukrajina uviedla, že posledných 24 hodín bolo pre ruské jednotky doteraz najhorších od invázie, ktorá sa začala 24. februára 2022.

Horváth

Odsedieť si má doživotie. ŠTS bude musieť „Hrobárovi“ sátorovcov vinu opäť dokázať

07.02.2023 13:55

Lehela Horvátha ešte v septembri 2022 oslobodil spod doživotného trestu Najvyšší súd.

Michal Handzuš, Banská Bystrica, protest

Hanba, fuj, kričali ľudia na radnicu. Exhokejista Handzuš spôsobil v Bystrici rozruch

07.02.2023 13:34

Zhruba dvesto nádejných hokejistov protestovalo na banskobystrickom mestskom úrade. Spolu s Michalom Handzušom poukazujú na likvidačný postup samosprávy, ktorá chce od nich vysoký poplatok.