Založ si blog

Sú výrobcovia elektriny aj obchodníci s derivátmi? Ak áno, tešme sa. .

Zaujal ma tento článok preložený na zelenom „konzervatívnom denníku“, ktorý v „našej slobodnej krajine“ nemôžem udávať ako zdroj.
https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-09-06/europe-s-lehman-warning-on-energy-prompts-flurry-of-cash-help
Takže pomôžem si radšej agentúrou sídliacou v tajomnom „City of dragons“. Ak chcete vidieť ozajstného draka, posaďte sa v Londýne na „double decker“ a vyrazte do London city. Áno na vstupe je skutočne bronzová socha draka( ktovie prečo). Povráva sa ,že London city je akýsi štát v štáte aj čo sa týka jurisdikcie. Na skok od Bloomberg je Bank of England, kde je (možno) stále uložené naše zlato( tak ako bolo uložených cez vojnu 80 ton československého zlata, z ktorých sa vrátila polovica). BOF ho aj podľa jedného ministra v demisii používa ako zábezpeku pri obchodoch. Pri akých obchodoch? No predsa pri obchodoch s derivátmi.Resp. ho na tieto účely požičiava ako „zábezpeku“. Opäť si o nich trochu „fiktívne“ pohovoríme. So zlatom sa veľmi čulo obchoduje. Až tak, že objem obchodov niekoľko( stonásobne) presahuje jeho ťažbu.
https://www.gold.org/goldhub/data/gold-trading-volumes
https://www.statista.com/statistics/238414/global-gold-production-since-2005/
3 milióny kg zlata ročne vykopaného zo zeme pri cene 1800 usd/unca je zhruba 106.000.000 uncí v hodnote cca 190.000.000.000 usd( v angličtine nie sú miliardy, volá sa to bilióny), čize 190 biliónov usd v angličtine. A podľa prvého linku je denný priemerný objem obchodu 130 bilónov. Čiže denne sa zobchoduje 2/3 ročnej ťažby. Ročne sa zobchoduje zhruba 170 násobok ťažby. Ako je to možné? Je to „mačacie zlato“, falošné papieriky, alebo deriváty. Volá sa to vznešene „likvidita“. Trh je teda „likvidný“.

Kto to dočítal sem, už vydržte, príde podstata. Tieto deriváty, ako povedal W.Buffet „zbrane hromadného ničenia“ fungujú nasledovne. Pokiaľ trh rastie a nikto nechce fyzickú dodávku( napr hnoja), je všetko OK a všetci sa tešia zo zisku. Ono to však má háčik. Ten kto vydá derivát, má krytie fyzickou komoditou. V nejakom pomere, napr 1:100, kde väčšie číslo reprezentuje „vzduch“.Neviem ako dnes, ale pred pár rokmi Londýnske banky údajne nemuseli držať žiadne povinné rezervy( ani tých 10%, ktoré si takisto iba požičiavali). Čiže úvery súkali vyslovene zo vzduchu. Na špekulácie. Nekonečné množstvo peňazí. Objem derivátov oproti svetovému hdp(zjednodušene výrobe) je mnohonásobný.
Kam idú tieto peniaze? Do burzy. Aj, možno najmä do burzy. A dostávame sa k obchodu na burze. Aj s elektrinou. Je plný derivátov. Nekrytých výrobou. Všetci chcú zbohatnúť. A medzi veľkých londýnskych chlapcov, ktorý majú v City dokonca aj mediálne krytie pribudli aj energetické spoločnosti. Možno ste počuli o pôžičke českej vlády ČEZu v miliardách CZK.
https://www.fio.cz/zpravodajstvi/zpravy-z-burzy/269926-ceska-vlada-uvedla-ze-je-schopna-uver-pro-cez-pokryt-bez-prodeje-dalsich-dluhopisu
A pribúdajú ďalší. Viď spomínaný článok( prvý link), ktorý je preložený aj v „zelenom konzervatívnom denníku“, ktorý mi admin nedovolí citovať. Píšem ako idiot preto, lebo žijem v „tejto slobodnej krajine“. Podľa článku treba na dofinancovanie marže energetickým firmám 15 biliónov usd. To je takmer ročné hdp USA. A ako to vzniklo? Keď si kúpim tzv. Derivát , alebo páku, stačí mi hotovosť napr.10% na kúpu 100% „fiktívneho aktíva“. Pri raste cien iba o 10% zarobím dvojnásobok. Pri raste cien o 50% zarobím 5 násobok. A pri poklese cien, čo sme naposledy videli? Musím dorovnať tzv maržu v podobnej výške ako je môj potenciálny zisk je aj potenciálna strata. Takže niekto teraz sedí na stratových derivátoch a modlí sa za rast cien. Komu zostane čierny Peter? No predsa nám! Buď vzrastú ceny energie a zaplatíme to všetci, alebo budeme zachraňovať z daní hazardérov na burze!

Pozn. Tento článok je fikcia a neobsahuje žiadne tvrdenia, nakoľko je fikcia. Dokonca ani názory. Autor ani po štúdiu ekonómie na VŠ a niekoľkodesaťročnej praxi úplne nerozumie „modernej ekonómii“. Mýli si také pojmy aj „vytváranie likvidity“ a „tlačenie peňazí zo vzduchu“. Preto buďte zhovievaví a neberte ho vážne. Jeho názory sa iba formujú aj pomocou tohto blogu. Namiesto spoliehania sa na burzu si chystajte akékoľvek fyzické zásoby.“

Budú chcieť umlčať Fica, aby nevyjednal lepšie podmienky DCA zmluvy?

24.05.2023

Zaujala ma tlačová konferencia. Teda v tom, že Fico sa znova odkryl. Taký „socializmus s ľudskou tvárou.“ Čiže nie je problém zmluva ako taká, ale , že je zle vyjednaná. Nie je problém EÚ, ale len niektoré veci a je to vlastne dobrý projekt, rovnako ako NATO a treba v tom smerovaní jednoznačne pokračovať. Ľavica po nástupe vždy zlepší postavenie „väzňov“. Dá im [...]

Európska komisia sa nedá odvolať ani „vymeniť“.

18.04.2023

Podstata liečenia akejkoľvek psychickej choroby vrátane kognitívnej disonancie je priznanie si daného stavu. To je bod nula od ktorého začína každé liečenie. Preto mám názor, že tí, čo si myslia, že nebodaj zreformujú EÚ trpia minimálne kognitívnou disonanciou(KD). My si nevládneme sami. Vládne nám EU( viď ústava SR a zakotvenie „vedúcej úlohy KSČ, pardón EÚ). Kto [...]

Dva byty za cenu jedného, alebo niečo o najvýhodnejšom investovaní.

13.04.2023

Moji známi sa asi zbláznili. Jeden po druhom kupujú nehnuteľnosti na vrchole cien. Jeden kúpil neskolaudovaný jednoizbáč v Bratislave za 180 tisíc, druhý kúpil a prenajíma byt so stratou( pri financovaní hypotékou) v inom krajskom meste. Vyhliadky má nasledovné: Splácať cca do sedemdesiatky, pričom ho čaká v blízkej dobe koniec fixácie. Ak zvýši nájom, možno bude na [...]

Rusko Ukrajina vojaci Suma Ruský dobrovoľný zbor

Ruskí partizáni: Oslobodíme celé Rusko. Putinova armáda je zbabelá

01.06.2023 11:11

Ruský dobrovoľnícky zbor a Légia Sloboda Ruska, ktorí sa prihlásili k zodpovednosti za útok v Belgorode, tvrdi, že začínajú „druhú fázu„ útokov.

deti, matka, rozhovor, debata, lavička, debata, výchova

Deti do 14 rokov tvoria necelých 16 percent obyvateľov Slovenska

01.06.2023 10:34

Takmer 60,5 percenta domácností so závislými deťmi v SR tvoria tradičné rodiny založené manželstvom.

dieťa v aute, autosedačka

Dieťa zomrelo v aute na prehriatie, jeho rodičia boli v kostole

01.06.2023 09:35

V meste Palm Bay v americkom štáte Florida vyšetrujú smrť 11-mesačného dieťaťa.

hells angels 1

Do Šamorína sa sťahujú motorkári z Hells Angels, varuje pred nimi aj americká ambasáda

01.06.2023 08:50

Na Slovensku sa uskutočňuje Hell’s Angels Motorcycle Club (HAMC) World Run. Policajti budú v pohotovosti, pred motorkármi varuje aj ambasáda USA na Slovensku.