Založ si blog

Poučenie z Kazachstanu

Čo sa týka aktuálnej situácie v Kazachstane, nebudem sa k nej vyjadrovať, rozoberá sa to napr. Tu:
https://oracle911blog.wordpress.com/2022/01/06/kazachstan/

Položil si niekto otázku, prečo najbohatšie krajiny sveta sú také chudobné? Napr. V Kazachstane je priemerná mzda 120 EUR. Je to v príkrom rozpore s nasledovnými riadkami.
Krajina má mimoriadne rôznorodé a bohaté zásoby nerastných surovín: ropa (dokázateľné zásoby 30 mld. barelov, 11. miesto na svete, 2011; najväčšie náleziská v oblasti Kaspickej nížiny: Karačaganak; Tengiz, Uzeň), zemný plyn (dokázateľné zásoby 2,407 bilióna m3, 14. miesto na svete, 2011; Karačaganak), čierne uhlie (Karagandská panva a Ekibastuzská uhoľná panva na Kazašskej plošine), hnedé uhlie (jazero Kušmurun v administratívnej oblasti Qostanaj), uránové rudy (odhadované zásoby okolo 900-tis. t, 2. miesto na svete, po Austrálii; administratívna oblasť Qostanaj), jedny z najväčších svetových zásob rúd medi (Kazašská plošina), olova a zinku (Altaj, Džungársky Alatau), chrómových (chromit), niklových, titánových (administratívna oblasť Qostanaj) a kobaltových rúd, bauxitu (Turgajská plošina), rudy železa (administratívna oblasť Qostanaj, Kazašská plošina) a mangánu (Kazašská plošina), azbestu (administratívna oblasť Qostanaj), zlata.
Https://beliana.sav.sk/heslo/kazachstan

Ako je možné , že v tak bohatej krajine je taká chudoba? Z logického hľadiska ide o to, či má krajina prírodné zdroje, alebo nie. Ak nemá, musí ponúknuť niečo iné. Logicky, krajiny, čo majú zdrojovú stabilitu sú vo výhode. Čiže problém je inde. Buď sa neťaží( čo nie je prípad Kazachstanu), alebo… Alebo pridaná hodnota ide mimo štát. Teraz vysvetlím všeobecne, či je to Lýbia, Kazachstan, Venezuela, Mali, alebo iná „bohatá“ a zároveň chudobná krajina.
Ako je to možné? Je niekoľko spôsobov a všetky majú spoločný menovateľ- peňažné toky sa nasmerujú mimo krajiny. Napríklad- na ťažbu ropy, plynu, nerastov treba infraštruktúru. Nebudem do toho teraz pliesť bankovníctvo a to, že takmer vždy sú akoby úplnou náhodou v týchto krajinách nedostupné úvery s likvidačnou úrokovou sadzbou. Príde zahraničný investor. V horšom prípade dostane ťažobné právo a platí za ťažbu. Napr. Percentom zo zisku. Alebo založí spoločný podnik. Problém je však v tom, že podnik je spravidla stratový. Suroviny sa totiž vyvážajú za smiešnu cenu a spravidla v daňovom raji inkasuje trhové ceny spriaznená firma. Takto štáty, majitelia prírodného bohatstva nezarobia ani na výrobnú infraštruktúru( podnik je v strate a má dlhy v podobe nesplatených úverov od bánk spriaznených s „investorom“). Je to bludný kruh. Nič vám to nepripomína? Kto vlastní práva na čapovanie vody na strednom a východnom Slovensku( resp. Má zmluvu na 30 rokov)? A kto znáša náklady na infraštruktúru? Kto u nás vyváža „banskú hlušinu“ do krajiny eú, kde z nej získavajú zlato? A čo z toho máme?…..
Aby sme neskončili ako iné krajiny, ohlodaní na kosť a podhodení ako obeť nejakému konfliktu ktorý s nami nesúvisí. Aby z nás bol úžitok aj po ekonomickej smrti. (Postava Koníka v Zvieracej farme má mnoho významov. Po odpracovaní, resp. upracovaní k smrti ho prasce predajú na mydlo, hoci ostatným zvieratám tvrdia, že ho dali do sanatória)
http://leva-net.webnode.cz/news/igor-panarin-nova-konfiguracia-sveta/

http://leva-net.webnode.cz/news/igor-panarin-situacia-v-kazachstane/

http://leva-net.webnode.cz/news/britska-porazka-v-kazachstane/

Ťažko zranení ochrankári po pokuse o atentát(fikcia)

16.05.2024

Pred voľbami v roku 1998 som stopoval z Ružomberka do Bystrice. Zastavil mi tmavomodrý Golf. Muž mal na prednom sedadle položenú pištoľ. Kľudne ju dal do priehradky pred prevodovú páku a vyzval ma sadnúť si. Ja som si neviem prečo sadol(zažil som už naozaj všeličo aj ako ma pohraničník so samopalom na srbských hraniciach ráno budil a legitimoval pri Subotici). Auto rezalo [...]

Prečo Fico odmietol harmonizáciu daní PO v EÚ?

19.04.2024

Možno preto, že všetci v EÚ maju vyššie dane. Najmá dane z dividend právnických osôb. Otázka je , prečo do psej matere sa tomu tak bráni? Veď máme najhoší vývoj financií v EÚ(údajne). A on sa bráni hodenej rukavici? Koho chce zdaňovať, keď nie firmy? Zamestnancov, jednoosobové s.r.o., živnostníkov? Lebo tak to vyzerá. DAŇ Z DIVIDEND NULA PERCENT PRE FIRMY , KDE [...]

Ako nás premnožený medveď oberá o pitnú vodu

04.04.2024

Máme premnožené medvede. Kde sú medvede, tam nie sú mravce. Mravce sú totiž ich obľúbenou potravou. Rozhrabávajú mraveniská a vyžierajú kukly aj dospelé mravce. Mravce sa živia škodlivým hmyzom. Aj kôrovcom a ich larvami. A tie sa živia stromami, ktoré nám zadržiavajú vodu. Keď napadnú stromy, les sa vyťaží a vznikne holina. A holina nezadržiava vodu. Medvede treba [...]

Medveď hnedý

Útoky medveďov na človeka v Japonsku sa množia. Ďalšou obeťou je stavebný robotník

21.06.2024 20:41

Medveď pravdepodobne zabil stavebného robotníka (58) v Japonsku. Muža našli v lese v prefektúre Nagano s rozsiahlymi poraneniami hlavy a chrbta.

vojna na Ukrajine, hroby, Charkov

NYT: Veľa mužov na Ukrajine sa skrýva. Obávajú sa, že ich nevycvičených pošlú na smrť

21.06.2024 18:35

Na Ukrajine žije mnoho mužov, ktorí sa skrývajú. Majú strach z odvodov do armády na obranu krajiny proti ruskej invázii. S niekoľkými z nich hovoril denník The New York Times (NYT).

Viktor Orbán

Nemecko už podľa Orbána 'nevonia a nevyzerá rovnako', zmenilo sa na multikultúrny svet

21.06.2024 18:21

Maďarský premiér Orbán počas návštevy Berlína povedal, že Nemecko sa v dôsledku migrácie zmenilo na "pestrofarebný, multikultúrny svet".

parlament, nrsr, NR SR,

Voľby by v júni vyhral Smer tesne pred Progresívnym Slovenskom

21.06.2024 17:29

Do parlamentu by sa dostalo sedem politických subjektov.