Založ si blog

Fikcia: Od koho kúpi Borísko byty

Dnes som sa náhodou dozvedel z prvej ruky zaujímavú informáciu. V Nitre sa v najbližšom čase skolauduje asi 9000 bytov. Nitra má s okolitými dedinami sotva 90.000 obyvateľov. Tušil som o tom pretlaku, ale myslel som si že ide o max. 3.000 bytov. Jaguár. Vec sa má tak, že keď si developer zmyslí niekde stavať, trvá to po kolaudáciu aj 4 roky. Niekedy aj dlhšie. Takže byty na trh prídu s opozdením. Trh v Nitre je už asi 2 roky prepálený. Najmä čo sa týka nájmov. Kopec ľudí, čo tomu nerozumejú si kúpilo byt na hypo a prenajímajú ho. Teda jadrovú fyziku na to určite netreba. Ale keď som dostal prvé signály o platoch a najmä zahraničnej pracovnej sile(domáca sa ihneď minula vieme prečo), vedel som že veľa ľudí sa popáli. Do toho prišla korona a zavretie škôl. Takže Nitra má nadrobené na obrovský realitný problém(kiež by som sa mýlil). A nielen u ľudí( tí nikoho mimo volieb nezaujímajú).
Teraz to zoberiem z druhej strany. Ak by štát chcel stavať nájomné byty, presiahlo by to 1 volebné obdobie.Ak to developer stihne za 4 roky, štátu by to trvalo 8 rokov. ( Mimo socializmu, tam to frčalo-priehrady, nemocnice, školy , sídliská. Áno bytovky sa stavali po celých sídliskách. A stoja dodnes.)
Teraz hypotetická situácia- za B.K. prídu na kávu developeri. Povedia mu o sakra probléme, kedy je na trhu tisíce nepredajných bytov. Tie sa ešte iba stavajú, takže o probléme vedia iba zasvätení. Po pár panákoch( alebo kávach) vznikne geniálny plán. On splní predvolebný sľub už v prvej päťročnici a oni sa zbavia ležiakov. Žiadne akcie, znižovanie cien, garážové státie zdarma.
Rovnako je to v Bratislave. Krátkodobé ubytovanie(Air…) išlo do kytek. Na trh nájmov sa dostali tisíce prázdnych hypotékami zapákovaných bytov. Do toho klesajúci trh prenájmu( korona atď). Do toho predaj nových projektov, ktoré sa budú rolovať ešte 4 roky aj po zmene trhu. Minimálne 30% projektov sa predávalo na nájmy-krátkodobé( to sú tie dobré na 1 rok), alebo na „podnikanie“ ako apartmány na niekoľko nocí. Týchto 30-40% klientov chýba. Asi vypadli aj „investori do bytov duchov“, čo kúpili napr. Z Írska byty na hypo a po pár rokoch ležania ich predali. Je to ozdravenie, ale predajný model developerov s tým nepočíta. Stále sa stavia aj pre už nejestvujúcich klientov.

Do toho celosvetová realitná bublina spôsobená centrálnymi bankami.

Takže tamdadadáá. Máme plán. 10.000 bytov ročne sa vykúpi. Ako drobný realitný investor som rád, že v tom nebude žiadna logika, ale bohapustý biznis. Domnievať sa, že pôjde o malometrážne lacné byty o ktoré je záujem by bolo naivné. Takých sa stavia minimum. Pôjde pravdepodobne o balíky- aj o byty na prízemí, pod strechou, so zlými svetelnými podmienkami, zlou dispozíciou a pod. Pochybujem , že developer odovzdá komplet celý projekt štátu. Veď v každom projekte je pár bytov vyčlenených pre „svojich ľudí“. A nakoniec, prečo by predávali štátu niečo, čo bez problémov predajú( malometrážne byty s dobrou dispozíciou pre mladé rodiny).
Takže tak.

Poznámka: Tento príbeh je celý vymyslený. Ceny realít budú rásť konštantne 6 a viac % ročne ruka v ruke so stagnujúcimi platmi, stagnujúcou pôrodnosťou, zvyšujúcou sa nezamestnanosťou vplyvom automatizácie procesov a celkovou zmenou priemyslu. Taktiež budú rásť akciové trhy a ruka v ruke s tým aj dôchodky. Štát toto všetko vyrieši ako dobrý vlastník-hospodár v predstihu.

Stane sa Slovensko novým Tureckom?

02.11.2022

Turecko sa počas konfliktu v Sýrii stalo centrom sýrskych utečencov. Boli ich v Turecku údajne 2 milióny. Turecko týchto utečencov roky „údajne“ využívalo na vydieranie EÚ. Keď sa objavili správy o utečencoch na českej hranici so Slovenskom, nezdalo sa mi vysvetlenie, že sú to iba utečenci z Maďarska, ktoré má deravú južnú hranicu. Prečo? Pretože sami vidíme, aké [...]

Prichádza pravá realita!

26.10.2022

V prvom rade zopakujem môj predošlý názor za ktorým si stojím- politické strany sú rakovina demokracie. Áno, lebo aj RF( a zďaleka nielen on) ukazoval svojim poslancom v pléne ako majú hlasovať. Palec hore je áno( ako pre debilov). Robia to strany už desaťročia od revolúcie naprieč spektrom a toto je doména tzv. Predsedov poslaneckých klubov. Po dohode v zákulisí. [...]

Cudzinec vo vlastnom štáte

19.10.2022

Toto je časť z rozhovoru s jedným otcom , ktorý som si nedávno nechtiac vypočul. Nechcem ho hodnotiť, urobte si každý svoj názor. Otec: „Prečo sa v poslednom čase sa cítim ako cudzinec? A nielen ja. Mám 2 deti. Žijem na dedine pri krajskom meste. Je to konzervatívna dedina s vysokou pôrodnosťou a nízkou kriminalitou. U nás väčšina ľudí chodí stále v nedeľu do [...]

poziar Presov Prostejovska 3

Obyvatelia prešovskej bytovky by sa po požiari mohli do nej začať vracať koncom týždňa

28.11.2022 12:07

K požiaru v bytovom dome došlo vo štvrtok večer. Vyžiadal si dve obete a dvaja ľudia sa zranili.

Zuzana Čaputová

Na pozvanie Čaputovej navštívi Slovensko v marci holandský kráľ s kráľovnou

28.11.2022 11:29

Túto návštevu vníma prezidentka ako ďalšie potvrdenie výborných vzťahov medzi krajinami.

europol polícia drogy kartel

Europol zadržal 49 členov kartelu. Ovládal tretinu trhu s kokaínom v Európe

28.11.2022 11:00

Polícia pri veľkom koordinovanom záťahu zatýkala v Európe a Spojených arabských emirátoch.

zbrane pušky zbraň

Výskum odhalil, prečo je v USA toľko prípadov masovej streľby

28.11.2022 10:33

Američania tvoria asi 4,4 percenta svetovej populácie, ale vlastnia 42 percent zbraní na svete.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 98
Celková čítanosť: 260319x
Priemerná čítanosť článkov: 2656x

Autor blogu