Založ si blog

Fikcia: Od koho kúpi Borísko byty

Dnes som sa náhodou dozvedel z prvej ruky zaujímavú informáciu. V Nitre sa v najbližšom čase skolauduje asi 9000 bytov. Nitra má s okolitými dedinami sotva 90.000 obyvateľov. Tušil som o tom pretlaku, ale myslel som si že ide o max. 3.000 bytov. Jaguár. Vec sa má tak, že keď si developer zmyslí niekde stavať, trvá to po kolaudáciu aj 4 roky. Niekedy aj dlhšie. Takže byty na trh prídu s opozdením. Trh v Nitre je už asi 2 roky prepálený. Najmä čo sa týka nájmov. Kopec ľudí, čo tomu nerozumejú si kúpilo byt na hypo a prenajímajú ho. Teda jadrovú fyziku na to určite netreba. Ale keď som dostal prvé signály o platoch a najmä zahraničnej pracovnej sile(domáca sa ihneď minula vieme prečo), vedel som že veľa ľudí sa popáli. Do toho prišla korona a zavretie škôl. Takže Nitra má nadrobené na obrovský realitný problém(kiež by som sa mýlil). A nielen u ľudí( tí nikoho mimo volieb nezaujímajú).
Teraz to zoberiem z druhej strany. Ak by štát chcel stavať nájomné byty, presiahlo by to 1 volebné obdobie.Ak to developer stihne za 4 roky, štátu by to trvalo 8 rokov. ( Mimo socializmu, tam to frčalo-priehrady, nemocnice, školy , sídliská. Áno bytovky sa stavali po celých sídliskách. A stoja dodnes.)
Teraz hypotetická situácia- za B.K. prídu na kávu developeri. Povedia mu o sakra probléme, kedy je na trhu tisíce nepredajných bytov. Tie sa ešte iba stavajú, takže o probléme vedia iba zasvätení. Po pár panákoch( alebo kávach) vznikne geniálny plán. On splní predvolebný sľub už v prvej päťročnici a oni sa zbavia ležiakov. Žiadne akcie, znižovanie cien, garážové státie zdarma.
Rovnako je to v Bratislave. Krátkodobé ubytovanie(Air…) išlo do kytek. Na trh nájmov sa dostali tisíce prázdnych hypotékami zapákovaných bytov. Do toho klesajúci trh prenájmu( korona atď). Do toho predaj nových projektov, ktoré sa budú rolovať ešte 4 roky aj po zmene trhu. Minimálne 30% projektov sa predávalo na nájmy-krátkodobé( to sú tie dobré na 1 rok), alebo na „podnikanie“ ako apartmány na niekoľko nocí. Týchto 30-40% klientov chýba. Asi vypadli aj „investori do bytov duchov“, čo kúpili napr. Z Írska byty na hypo a po pár rokoch ležania ich predali. Je to ozdravenie, ale predajný model developerov s tým nepočíta. Stále sa stavia aj pre už nejestvujúcich klientov.

Do toho celosvetová realitná bublina spôsobená centrálnymi bankami.

Takže tamdadadáá. Máme plán. 10.000 bytov ročne sa vykúpi. Ako drobný realitný investor som rád, že v tom nebude žiadna logika, ale bohapustý biznis. Domnievať sa, že pôjde o malometrážne lacné byty o ktoré je záujem by bolo naivné. Takých sa stavia minimum. Pôjde pravdepodobne o balíky- aj o byty na prízemí, pod strechou, so zlými svetelnými podmienkami, zlou dispozíciou a pod. Pochybujem , že developer odovzdá komplet celý projekt štátu. Veď v každom projekte je pár bytov vyčlenených pre „svojich ľudí“. A nakoniec, prečo by predávali štátu niečo, čo bez problémov predajú( malometrážne byty s dobrou dispozíciou pre mladé rodiny).
Takže tak.

Poznámka: Tento príbeh je celý vymyslený. Ceny realít budú rásť konštantne 6 a viac % ročne ruka v ruke so stagnujúcimi platmi, stagnujúcou pôrodnosťou, zvyšujúcou sa nezamestnanosťou vplyvom automatizácie procesov a celkovou zmenou priemyslu. Taktiež budú rásť akciové trhy a ruka v ruke s tým aj dôchodky. Štát toto všetko vyrieši ako dobrý vlastník-hospodár v predstihu.

Vedeli bankári o tom , že zvýšenie úrokových mier urobí problémy aj im samým?

15.03.2023

Toto je názorový článok. Nie seriózna analýza. Na nepresnosti oproti oficiálnym vykladom „ministerstva pravdy“ sa vopred ospravedlňujem. Bloger. Áno, kríza dlhopisov začala po tom, čo sa objavila tzv „inverted yeald curve“, čo je stručne povedané to, že nové štátne dlhopisy na 1 rok majú vyšší úrok( a teda aj cenu) ako staré na 10 rokov. Tento známy jav [...]

Ak ihneď začneme konať na záchranu štátu a národa, prejaví sa to o 50 rokov.

07.03.2023

Môžeme sa baviť o politickom programe, ľavici, pravici, postojoch k EÚ, NATO, migrácii. Ti rozhľadenejší sa môžu baviť o vízii, stratégii umiestnení v rámci stratégií iných… ale otázka je. Ak by sme chceli IHNEĎ začať jednoznačne správne tak, aby sme neurobili chybu, čo by sme mali urobiť prvé( a možno jediné, ale poriadne)? Lebo ak riadenie rozdelíme na [...]

Prečo je u nás a vo „východnej Európe“ inflácia násobne vyššia ako na „západe“?

05.03.2023

Táto názorová úvaha nemôže poskytnúť z objektívnych dôvodov objektívnu, ale iba subjektívnu odpoveď. Porovnajme si, čísla inflácie za január 2023 Slovensko 15,2% Česká Republika 17,5% Poľsko 17,2% Maďarsko 25,7% A teraz naši partneri „pre ktorých“ často makáme Nemecko 8,7% Francúzsko 6,2% Španielsko 6,1% Taliansko 9,2% Zdroj: [...]

Vojna na Ukrajine

Ruskí vojaci z päťdesiatky regiónov nedostali sľúbené výplaty

23.03.2023 08:50

Vojaci sa sťažujú, že namiesto sľubovaných 195 000 rubľov mesačne dostali na bankové účty oveľa menšie sumy.

tupý, pamätník, tyršovo nábrežie

Podozrivých z vraždy Daniela Tupého pustili na slobodu

23.03.2023 07:57

Podľa medializovaných informácií nie sú obvinení.

Pakistan Moslimovia ramadán začiatok prípravy

Pre moslimov po celom svete sa začína pôstny mesiac ramadán

23.03.2023 07:14

V predchádzajúcich rokoch priebeh pôstneho mesiaca sprevádzali obmedzenia súvisiace s pandémiou covidu.

pavel, steinmeier

Pavel: Dali sme Ukrajine, čo sme mohli. Na výrobu munície nám chýbajú ľudia

23.03.2023 06:26

Česká republika pomohla zbrojnými dodávkami Ukrajine ako mohla, ale mnoho ďalších možností už nemá, uviedol český prezident Petr Pavel.