Založ si blog

Nový deň začal o polnoci.

Dnes sa mi zdalo to šeré svetlo vonku, ktoré nás obklopuje niekoľko týždňov akési svetlejšie. Myslím na svoje včely na lazoch, ktorým som nechal bohaté zásoby medu. Nielen pre ne začína nový rok zimným slnovratom. Vycítia tento deň v úplnej tme úľa a začnú prípravy na jar. Verím, že prežijú všetky rodiny a hlavne, že ich nenájde nejaký zatúlaný medveď.
Na budúci rok mám skromnejšie plány, ktoré iba idú v nastúpenom trende. Rozširovanie včelstiev, starostlivosť o staré odrody jabloní na lazoch, ktoré sa mi tento rok odvďačili za amatérsku starostlivosť mimoriadnou úrodou. Po desiatkach rokov živorenia zarodili tak, že sa zlomili niektoré konáre. Aj keď menej je viac, zrezal som ich slušne a zrejme im to pomohlo. Viac by im zrejme uškodilo. Tie jablká nemajú chybu. Niekoľko rokov som kupoval pinovu v miestnych sadoch, „iba 5-10 krát striekané“. Staré jablone sú jednoduché. Netreba ich striekať. Rez je skôr presvetľovací. Nezamrznú, nevadia im prízemné mrazy, nakoľko koruna je vo výške 3-6 metrov. Ich šupka je hrubá, nevysychajú. A pri skladovaní dostávajú chuť postupne. Sú čoraz lepšie. Ruské príslovie hovorí, kto plánuje na roky, pestuje pšenicu, kto na desaťročia, vysadí ovocné stromy a kto na večnosť, ten vychová deti. Skúsil som so synom tento rok sadiť aj zemiaky v sene. Taktiež mimoriadna úroda s minimálnou námahou a bez chémie. Aj keď na lazoch pomenej, skôr doma u nás na západe. Ružiaky. Sám som prekvapený aké je jednoduché „nabehnúť“ na pestovanie potravín. Čakal som viac chýb. Poviem pravdu, je to čitateľnejšie a jednoduchšie ako korporát. Aj keď stále „makám“ v korporáte. Je pre mňa ale jediné merítko rovnako ako pri farmárčení-efektivita. Učím sa na vlastných chybách aby som postupne stíhal viac za menej času. Nie je dôvod zaplniť si celý deň prácou a nemať čas ani zamyslieť sa nad životom.
Nie som si istý, či má zmysel vôbec nejako riešiť a komentovať politiku. Mám pocit, že každý na to aby pochopil systém a svet okolo musí k tomu dospieť vlastným pričinením. Skúsiť niečo robiť sám, nebáť sa chyby a zlyhania. A nepočúvať falošných prorokov utopených vo vlastných zlyhaniach. Dieťa padne stokrát , kým sa naučí chodiť a nikto mu nepovie:“Nechoď, lebo padneš!“. Včelári s ktorými som bol v kontakte mi dosť o živote prezradili. Podľa mňa musí byť každý farmár istým spôsobom stratég. Musí myslieť na roky dopredu. Tým pádom ide z davu von, pretože „dav je spoločenstvo ľudí poslúchajúce autority a žijúce podľa tradícií. Pamäť davu je cca 2 týždne.“(DVTR) Toto sa nezlučuje s myslením roľníka, ale ani podnikateľa. Keď niekto začne týmto spôsobom riešiť veci okolo seba, bude sa na všetko už pozerať rovnakými očami. A zmizne krátkodobé myslenie na osnove prvej signálnej, ako aj manipulácia davu.
Na túto krízu som sa pripravoval niekoľko rokov. V podstate prvýkrát som zistil, aký som slabý, keď po mňa prišla do roboty záchranka. Nevedel som, či ešte niekedy budem môcť pracovať. Lekár ma chcel vypísať namiesto 4 dní na 4 mesiace. To som už prenajímal aj prvý byt. Hovorím, že pokiaľ nájdem nového nájomníka skôr ako novú prácu pre seba, má to zmysel. Nechcel som už byť taký slabý a závislý od toho ako ma budú šéfovia stresovať k vyššiemu výkonu, aby si zachovali svoje miesta. Keď som ležal v nemocnici a lekári nevedeli, čo mi je. Diagnóza „40“. Vypočul som varovanie od života. A zamyslel som sa nad tým, čo ďalej. Aké sú vlastne moje ciele a poslanie. Netvrdím, že som nezávislý od systému, ale snažím sa ísť tým smerom. Viac myslím na seba a rodinu. Môj cieľ je prežiť pod modrou oblohou v prírode čo najviac dní. A tešiť sa na každý nový.

Prečo to vláda robí takto do psej matere?

22.06.2024

Tak to tu máme, nová baterkáreň ja juhu Slovenska. Slovenská ekonomika je eśte pred spustenim Volva a novej baterkátne závislá od automobilového priemyslu. https://openiazoch.zoznam.sk/priemysel/automobilovy-priemysel-na-slovensku-zamestnava-260-tisic-ludi-hovori-sakova/ Nie tak ako Island od bankovníctva, ale veľmi podobne. A teraz k stimulom a dlhodobým efektom. Štátna pomoc je [...]

Ťažko zranení ochrankári po pokuse o atentát(fikcia)

16.05.2024

Pred voľbami v roku 1998 som stopoval z Ružomberka do Bystrice. Zastavil mi tmavomodrý Golf. Muž mal na prednom sedadle položenú pištoľ. Kľudne ju dal do priehradky pred prevodovú páku a vyzval ma sadnúť si. Ja som si neviem prečo sadol(zažil som už naozaj všeličo aj ako ma pohraničník so samopalom na srbských hraniciach ráno budil a legitimoval pri Subotici). Auto rezalo [...]

Prečo Fico odmietol harmonizáciu daní PO v EÚ?

19.04.2024

Možno preto, že všetci v EÚ maju vyššie dane. Najmá dane z dividend právnických osôb. Otázka je , prečo do psej matere sa tomu tak bráni? Veď máme najhoší vývoj financií v EÚ(údajne). A on sa bráni hodenej rukavici? Koho chce zdaňovať, keď nie firmy? Zamestnancov, jednoosobové s.r.o., živnostníkov? Lebo tak to vyzerá. DAŇ Z DIVIDEND NULA PERCENT PRE FIRMY , KDE [...]

Viktor Orbán

Orbán chce, aby ústrednou témou maďarského predsedníctva v EÚ bola migrácia

23.06.2024 13:47

Maďarský premiér víta postoj nemeckého kancelára Scholza, ktorý zvažuje možnosti presunutia azylových konaní do krajín mimo EÚ.

UNB / Kramáre / Nemocnica / Urgentný príjem /

Pacient napadol v nemocnici na Kramároch iného pacienta a dvoch zdravotníkov

23.06.2024 11:33, aktualizované: 12:39

Hovorkyňa UNB Eva Kliská ozrejmila, že rodina útočníka sa telefonicky vyhráža fyzickou likvidáciou personálu v nemocnici na Kramároch.

Fico

Prieskum SANEP: Najdôveryhodnejším predsedom strany je Fico, Šimečka má odstup

23.06.2024 11:30

Dôveryhodnosť predsedov politických strán odráža popularitu ich strán.