Založ si blog

Náš vodca(film Nemecko 2008)

je preklad pôvodného názvu nemeckého filmu „Die Welle“ natočeného podľa skutočných udalostí. V rámci pochopenia toho, čo je fašizmus a ako vzniká som ho odporučil pozrieť synovi. Okrem kinoklubu bol odvysielaný aj na STV2.
Pri rozhovore nás oboch prekvapilo koľko paralel má film s dnešnou dobou. Teda aspoň mi tak pripadajú. Základom každej nebezpečnej ideológie sú aj symboly-logo,pozdrav,prísne pravidlá, propaganda, nenávisť k inému názoru a fanatickí prívrženci.
Film začína na hodine dejepisu, kde učiteľ vysvetľuje ako vznikajú diktatúry. Zdanlivo nezaujímavá téma sa stáva praktickou úlohou. Cieľ je nevinný- tvrdou disciplínou zlepšiť študijné výsledky. Vzniká hnutie „Die Welle“ a postupne všetko, čo je nevyhnutné k vzniku ideológie. Študenti navrhnú logo a pozdrav. Postupne sa pridávajú noví členovia až sa stane hnutie celoškolským fenoménom. Žiaľ najmä negatívnym. Niektorí členovia , ktorí pociťujú v živote prázdnotu sa zhostia úlohy až príliš horlivo a hnutie uprednostia pred všetkým a nakoniec aj pred životom. Film skončí niekoľkými vraždami a sebevraždou. Učiteľ , ktorý projekt nebol schopný zastaviť skončí vo väzení.
Na základe týchto skutočných udalostí, ktoré boli sfilmované som sa poučil z toho, aká tenká hranica je medzi hrou a realitou. Táto psychologická „mustra“ je tak silná, že vtiahla do falošnej reality aj samotných tvorcov hry, ktorí boli na to pripravení a vedeli, že je to iba hra.
Takže dnes máme logo koronavírusu, máme pozdrav lakťom, máme tvrdé pravidlá, máme mediálnu propagandu a fanatických prívržencov, ktorých životy by boli možno ináč prázdne. Máme netoleranciu k opačnému názoru, ktorá sa prejavuje nielen v diskusiách, ale aj pokutami , obmedzeniami a segregovaním( vylučovanie z vyučovania bez rúšok) Budeme to šialenstvo raz vedieť ukončiť?
Robert F.Kennedy Junior povedal na pamätnom prejave v Berlíne 29.8.2020 pred miliónovým davom okrem iného aj to, ako mohli Nemci tak dlho nasledovať fašistických diktátorov. Bol to strach, ktorým ich ovládali. A pomocou psychológie vyvolávania strachu možno ovládať ľudí v akomkoľvek režime.

Je treba zdaniť zamestnancov nie firmy(tí sa nemôžu brániť)

15.11.2023

To povedal Taraba na Infovojne(parafrázujem) tesne po voľbách. A vláda v tom pokračuje. K tejto fiktívnej názorovej úvahe ma primälo programové vyhlásenie vlády. . . Ten, čo zarába menej ako upratovačka na západe je „nadmerne bohatý“ a za odmenu ho progresivne zdaníme. Ak nevyznávate hazard a okázalý životný štýl a idete príkladom deťom v tom, že namiesto drahého [...]

Pán Jaroslav opäť prejavil perly svojho ducha.

08.11.2023

https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/687726-nad-cast-municie-je-pre-slovensko-zbytocna-mohli-sme-pomoct-ukrajincom-za-likvidaciu-zaplatime-miliony/?utm_source=pravda&utm_medium=hp-box&utm_campaign=shp_3clanok_box Podľa tejto logiky je lepšie ako zlikvidovať muníciu slúžiacu na obranu, s ňou ešte niekoho zabiť, alebo zmrzačiť. Trebárs aj civilov( videli sme to x krát v [...]

Pán Fico, čo sú to tie národno-štátne záujmy Slovenska?

03.11.2023

Náš nový premiér a vlastne celá vláda chce obhajovať národno-štátne záujmy Slovenska. To je dobre. Vieme , ktoré to vlastne sú? Panuje v tom nejaký konsenzus naprieč politickým spektrom? Bola ohľadne toho nejaká všeľudová diskusia? A kto je vlastne ten všemohúci, kto rozhodne: TOTO SÚ NAŠE NÁRODNOŠTÁTNE ZÁUJMY! 1.Aké sú základné geopolitické východiská a smery [...]

Martina Šimkovičová

Šimkovičovú pobúril obraz vystavený v Slovenskom rozhlase

30.11.2023 15:45

Ministerka kultúry avizuje prípravu legislatívy, ktorá by umožnila vyrovnať sa s podobnými záležitosťami.

Hľadané osoby / Hľadaná osoba /

Brilianty či drahokamy. Polícia vyšetruje krádež šperkov za takmer 10-tisíc eur v centre Bratislavy

30.11.2023 15:27

Polícia vyzýva občanov, ktorí disponujú informáciami o totožnosti osôb, ktorých fotografie zverejnila na sociálnej sieti, aby ju kontaktovali.

žltačka, dezinfekcia, infekcia

V košickom kraji sa šíri žltačka, deväť detí museli hospitalizovať. Štát nariadil mimoriadne očkovanie

30.11.2023 15:18

Hygienici na východe krajiny prijali viacero opatrení na prechádzanie šírenia vírusovej hepatitídy typu A.

Čert

Popradčanov rozdelili čerti. Strašidelné masky časť občanov desili, akciu mesto napokon povolilo

30.11.2023 15:02

Na mestskom úrade sa objavili hneď dve petície, jedna s 1 700 podpismi proti tejto akcii a druhá s takmer 600 podpismi za.