Založ si blog

Náš vodca(film Nemecko 2008)

je preklad pôvodného názvu nemeckého filmu „Die Welle“ natočeného podľa skutočných udalostí. V rámci pochopenia toho, čo je fašizmus a ako vzniká som ho odporučil pozrieť synovi. Okrem kinoklubu bol odvysielaný aj na STV2.
Pri rozhovore nás oboch prekvapilo koľko paralel má film s dnešnou dobou. Teda aspoň mi tak pripadajú. Základom každej nebezpečnej ideológie sú aj symboly-logo,pozdrav,prísne pravidlá, propaganda, nenávisť k inému názoru a fanatickí prívrženci.
Film začína na hodine dejepisu, kde učiteľ vysvetľuje ako vznikajú diktatúry. Zdanlivo nezaujímavá téma sa stáva praktickou úlohou. Cieľ je nevinný- tvrdou disciplínou zlepšiť študijné výsledky. Vzniká hnutie „Die Welle“ a postupne všetko, čo je nevyhnutné k vzniku ideológie. Študenti navrhnú logo a pozdrav. Postupne sa pridávajú noví členovia až sa stane hnutie celoškolským fenoménom. Žiaľ najmä negatívnym. Niektorí členovia , ktorí pociťujú v živote prázdnotu sa zhostia úlohy až príliš horlivo a hnutie uprednostia pred všetkým a nakoniec aj pred životom. Film skončí niekoľkými vraždami a sebevraždou. Učiteľ , ktorý projekt nebol schopný zastaviť skončí vo väzení.
Na základe týchto skutočných udalostí, ktoré boli sfilmované som sa poučil z toho, aká tenká hranica je medzi hrou a realitou. Táto psychologická „mustra“ je tak silná, že vtiahla do falošnej reality aj samotných tvorcov hry, ktorí boli na to pripravení a vedeli, že je to iba hra.
Takže dnes máme logo koronavírusu, máme pozdrav lakťom, máme tvrdé pravidlá, máme mediálnu propagandu a fanatických prívržencov, ktorých životy by boli možno ináč prázdne. Máme netoleranciu k opačnému názoru, ktorá sa prejavuje nielen v diskusiách, ale aj pokutami , obmedzeniami a segregovaním( vylučovanie z vyučovania bez rúšok) Budeme to šialenstvo raz vedieť ukončiť?
Robert F.Kennedy Junior povedal na pamätnom prejave v Berlíne 29.8.2020 pred miliónovým davom okrem iného aj to, ako mohli Nemci tak dlho nasledovať fašistických diktátorov. Bol to strach, ktorým ich ovládali. A pomocou psychológie vyvolávania strachu možno ovládať ľudí v akomkoľvek režime.

Prečo to vláda robí takto do psej matere?

22.06.2024

Tak to tu máme, nová baterkáreň ja juhu Slovenska. Slovenská ekonomika je eśte pred spustenim Volva a novej baterkátne závislá od automobilového priemyslu. https://openiazoch.zoznam.sk/priemysel/automobilovy-priemysel-na-slovensku-zamestnava-260-tisic-ludi-hovori-sakova/ Nie tak ako Island od bankovníctva, ale veľmi podobne. A teraz k stimulom a dlhodobým efektom. Štátna pomoc je [...]

Ťažko zranení ochrankári po pokuse o atentát(fikcia)

16.05.2024

Pred voľbami v roku 1998 som stopoval z Ružomberka do Bystrice. Zastavil mi tmavomodrý Golf. Muž mal na prednom sedadle položenú pištoľ. Kľudne ju dal do priehradky pred prevodovú páku a vyzval ma sadnúť si. Ja som si neviem prečo sadol(zažil som už naozaj všeličo aj ako ma pohraničník so samopalom na srbských hraniciach ráno budil a legitimoval pri Subotici). Auto rezalo [...]

Prečo Fico odmietol harmonizáciu daní PO v EÚ?

19.04.2024

Možno preto, že všetci v EÚ maju vyššie dane. Najmá dane z dividend právnických osôb. Otázka je , prečo do psej matere sa tomu tak bráni? Veď máme najhoší vývoj financií v EÚ(údajne). A on sa bráni hodenej rukavici? Koho chce zdaňovať, keď nie firmy? Zamestnancov, jednoosobové s.r.o., živnostníkov? Lebo tak to vyzerá. DAŇ Z DIVIDEND NULA PERCENT PRE FIRMY , KDE [...]

Robert Fico a Denys Šmyhal.

Fico telefonoval so Šmyhaľom pre ukrajinské sankcie na ruský Lukoil. Nemienime byť rukojemníkom, odkázal

20.07.2024 18:16, aktualizované: 18:36

Fico podľa úradu vlády v tejto veci komunikuje už niekoľko dní s relevantnými členmi vládneho kabinetu aj s predstaviteľmi maďarskej petrochemickej skupiny MOL.

Krasnodar, Rusko, protest

Kolaps v Krasnodare: Rusi vyšli do ulíc, starosta sa chcel pripútať k stĺpu. Umlčala ich až polícia

20.07.2024 18:02

Problémy s elektrinou na juhu Ruska a na okupovanom ukrajinskom polostrove Krym sa začali 16. júla po skrate na Rostovskej jadrovej elektrárni.

drogy chorvátsko kokaín

V Európe sa rozmáha organizovaný zločin, využíva každú slabinu, varuje Europol

20.07.2024 17:36

Výroba kokaínu je v Latinskej Amerike podľa Europolu mimoriadne rozšírenia a Európa je touto drogou zahltená.

nudisti, tajch, Banská Štiavnica

Pokuty za holé „bimbasy“? Nudisti v Banskej Štiavnici sú nahnevaní, na pláži chcú mať svoj priestor

20.07.2024 17:00

Textiláci verzus nudisti. Už roky sa na Veľkom Vodárenskom tajchu stretávajú ľudia, ktorí najradšej plávajú a slnia sa nahí. Niektorým, najmä rodinám s deťmi, to prekáža.