Založ si blog

Náš vodca(film Nemecko 2008)

je preklad pôvodného názvu nemeckého filmu „Die Welle“ natočeného podľa skutočných udalostí. V rámci pochopenia toho, čo je fašizmus a ako vzniká som ho odporučil pozrieť synovi. Okrem kinoklubu bol odvysielaný aj na STV2.
Pri rozhovore nás oboch prekvapilo koľko paralel má film s dnešnou dobou. Teda aspoň mi tak pripadajú. Základom každej nebezpečnej ideológie sú aj symboly-logo,pozdrav,prísne pravidlá, propaganda, nenávisť k inému názoru a fanatickí prívrženci.
Film začína na hodine dejepisu, kde učiteľ vysvetľuje ako vznikajú diktatúry. Zdanlivo nezaujímavá téma sa stáva praktickou úlohou. Cieľ je nevinný- tvrdou disciplínou zlepšiť študijné výsledky. Vzniká hnutie „Die Welle“ a postupne všetko, čo je nevyhnutné k vzniku ideológie. Študenti navrhnú logo a pozdrav. Postupne sa pridávajú noví členovia až sa stane hnutie celoškolským fenoménom. Žiaľ najmä negatívnym. Niektorí členovia , ktorí pociťujú v živote prázdnotu sa zhostia úlohy až príliš horlivo a hnutie uprednostia pred všetkým a nakoniec aj pred životom. Film skončí niekoľkými vraždami a sebevraždou. Učiteľ , ktorý projekt nebol schopný zastaviť skončí vo väzení.
Na základe týchto skutočných udalostí, ktoré boli sfilmované som sa poučil z toho, aká tenká hranica je medzi hrou a realitou. Táto psychologická „mustra“ je tak silná, že vtiahla do falošnej reality aj samotných tvorcov hry, ktorí boli na to pripravení a vedeli, že je to iba hra.
Takže dnes máme logo koronavírusu, máme pozdrav lakťom, máme tvrdé pravidlá, máme mediálnu propagandu a fanatických prívržencov, ktorých životy by boli možno ináč prázdne. Máme netoleranciu k opačnému názoru, ktorá sa prejavuje nielen v diskusiách, ale aj pokutami , obmedzeniami a segregovaním( vylučovanie z vyučovania bez rúšok) Budeme to šialenstvo raz vedieť ukončiť?
Robert F.Kennedy Junior povedal na pamätnom prejave v Berlíne 29.8.2020 pred miliónovým davom okrem iného aj to, ako mohli Nemci tak dlho nasledovať fašistických diktátorov. Bol to strach, ktorým ich ovládali. A pomocou psychológie vyvolávania strachu možno ovládať ľudí v akomkoľvek režime.

Stane sa Slovensko novým Tureckom?

02.11.2022

Turecko sa počas konfliktu v Sýrii stalo centrom sýrskych utečencov. Boli ich v Turecku údajne 2 milióny. Turecko týchto utečencov roky „údajne“ využívalo na vydieranie EÚ. Keď sa objavili správy o utečencoch na českej hranici so Slovenskom, nezdalo sa mi vysvetlenie, že sú to iba utečenci z Maďarska, ktoré má deravú južnú hranicu. Prečo? Pretože sami vidíme, aké [...]

Prichádza pravá realita!

26.10.2022

V prvom rade zopakujem môj predošlý názor za ktorým si stojím- politické strany sú rakovina demokracie. Áno, lebo aj RF( a zďaleka nielen on) ukazoval svojim poslancom v pléne ako majú hlasovať. Palec hore je áno( ako pre debilov). Robia to strany už desaťročia od revolúcie naprieč spektrom a toto je doména tzv. Predsedov poslaneckých klubov. Po dohode v zákulisí. [...]

Cudzinec vo vlastnom štáte

19.10.2022

Toto je časť z rozhovoru s jedným otcom , ktorý som si nedávno nechtiac vypočul. Nechcem ho hodnotiť, urobte si každý svoj názor. Otec: „Prečo sa v poslednom čase sa cítim ako cudzinec? A nielen ja. Mám 2 deti. Žijem na dedine pri krajskom meste. Je to konzervatívna dedina s vysokou pôrodnosťou a nízkou kriminalitou. U nás väčšina ľudí chodí stále v nedeľu do [...]

Zuzana Čaputová

Prezidentka Čaputová vystúpi v utorok so správou o stave republiky

28.11.2022 13:27

Pred poslancov parlamentu sa Čaputová postavila so správou o stave republiky zatiaľ dvakrát. Vlani zdôrazňovala najmä zúfalú potrebu stability, jasného a jednotného vedenia.

Nyiragongo

Pelé zatiaľ Havaj ušetrila. Sopka Mauna Loa vybuchla prvýkrát za takmer 40 rokov

28.11.2022 13:05

USGS upozorňuje, že ide iba o začiatok erupcie.

Rudolf Kusý

Kusý zostáva na slobode. Najvyšší súd odmietol sťažnosť prokurátora

28.11.2022 12:58, aktualizované: 13:39

Rudlof Kusý si mal ako starosta bratislavského Nového Mesta vyžiadať úplatok vo výške 150-tisíc eur.

pohreb, úmrtie, smrť

Zomrel bývalý český minister Tomáš Kvapil. Mal 66 rokov

28.11.2022 12:40

Bol členom vlády Václava Klausa.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 98
Celková čítanosť: 260361x
Priemerná čítanosť článkov: 2657x

Autor blogu