Založ si blog

Otvorený list pre ministra Mičovského: Je stále ťažšie zistiť kto berie aké dotácie na našu pôdu

Keďže mailova adresa jan.micovsky@nrsr.sk nefuguje aspoň takto:

Dobrý deň, pán Mičovský

Oceňujem Vašu snahu vniesť do tohto marazmu svetlo.

Aj na základe včera zverejnených informácií som dúfal, že sa niečo zmenilo.

Zaklad je dostať sa pár klikmi na rovnakej mape k dielu LPIS, ktory je prekrytý s hľadanou E parcelou a zistiť základné údaje o diele LPIS a meno toho kto berie dotácie a ich výšku.

To ale nie je možné a žiaľ sa to este zhoršilo, nakoľko musím využiť viacero databáz a potom si este študovat zákon. Niečo je na APA, nieco na GSAA, nieco na ZBGIS, niečo v zákone (jednotná platba na ha, na dobytčiu jednotku..).

Ako zistím celkovú vyšku dotácií na pôdny diel (teraz)-NEDÁ SA!!!
1. Nájdem na ZBGIZ podny diel s mojou parcelou
2.Odkopirujem jeho číslo na GSAA, a zistim opatrenia na daný rok(opísané slovne). Nie je tam údaj o celkovej vyške dotácie na pôdny diel, ale iba o rozlohe pôdneho dielu a typu opatrení
3.Idem na stránku APA a nájdem podľa pôdneho dielu žiadateľa
4.Vyplním na APA tohto žiadateľa a zistím typ dotácií, ale bez väzby na pôdny diel- iba celkovo k žiadateľovi.

Čiže chodíme do takého kruhu ako barani. Keď sukromná iniciatíva dokázala na teraz už neexistujúcej stránke www.nasepozemky.info toto prepojiť a jednoducho vyhľadať, prečo to štátu nejde? Pisal som aj na PPA a som si istý, že ich vyhľadávanie sa od 2018 zmenilo, pretože predtým asi 2 roky do zadu sa dala zistiť aj celková výšku dotácií na pôdny diel spolu so žiadateľom a typom opatreni.

Tu je odpoved PPA -návod z marca roku 2019:
„Na webovom sídle www.podnemapy.sk je možná identifikácia vlastnej parcely podľa LPIS. Následne podľa získaných údajov o dieloch pôdnych blokov je na webovom sídle http://www.apa.sk/ziadosti-o-priame-podpory možná identifikácia žiadateľa za daný rok na konkrétnom diele pôdneho bloku. Pre ďalšie informácie je na webovom sídle https://zbgis.skgeodesy.sk/mkzbgis/sk/kataster možné po aktivovaní vrstvy LPIS zadať obec/ číslo parcely. Mapy sú vizualizované, zrozumiteľné, poľahky (na stupnici) sa dá nastavovať ich prehľadnosť. Následne číslo zadaného dielu pôdneho bloku je potrebné skopírovať do aplikácie Geopriestorovej žiadosti o podporu (GSAA) spravovanej Výskumným ústavom pôdoznalectva a ochrany pôdy (ďalej len „VÚPOP“) na ich webovom sídle https://gsaa.vupop.sk/, kde sa zobrazí žiadateľ tzv. priamej platby.“

Je to zámer, že informácie sa brzdia a všemožne skrývajú? Majiteľ sa nevie pri jednaní s „užívateľom“ dostať k informáciám. Agrobaróni použivajú iné mapy a databázy.

A to žiadam iba o informáciu o pôdnom dieli. Prečo napr. V Poľsku vedia údajne stotožniť s dotáciami jednotlivé parcely? U nás parcely E nikoho nezaujímajú. Veď sú to len majitelia. Taktiež sa nepreveruje právny vzťah žiadateľa dotácií k E parcelám.Prečo, keď v mnohonásobne väčšom Poľsku to majú vyriešené?

Dokedy bude tento stav trvať? Kým neprídeme o všetku pôdu?

Mikasove odpustky a podivné čísla na korona. gov

12.01.2021

Áno, pripomína mi to „cirkevné odpustky“. Dnes som si bol vybaviť u doktora odpustok od „plošného testovania“. Myslím si, že stačí pozitívny Elisa test z krvi(43 EUR). Myslel som si správne. Mám odpustok na 3 mesiace. Takže zoznam papierov potrebných na cestu po okrese( rovnaké zhrnutie ako pri večerných správach) 1.Odpustok od Mikasa, alternatívne „negatívny“( [...]

Posadnutosť

12.01.2021

„Trockizmus je špeciálny druh psychiky, prastarý jav, ktorý sa kedysi nazýval posadnutosťou a svoje dnešné terminologické spresnenie získal po jednom z najvýznamnejších predstaviteľov tohto javu- Bronštejnovi-Trockom. Charakteristickou črtou trockizmu v komunistickom hnutí 20.storočia bola úplná hluchota k obsahu kritiky vyjadrovanej na jeho adresu. Dopĺňa ju princíp [...]

Kedy skončí doba Covidová a na čo sú dobré špeciálne jednotky

09.01.2021

Neverte ničomu, čo píšem a preverujte si fakty! Nie som posol správ, toto je blog s názvom fikcia. Ale bez vetra sa ani lístok nepohne… Pred vianocami som dostal úlohu z centrály. Opäť sa mení lokálny preklad konfigurátora. Boli tam nejaké upresnenia a neaktuálne odkazy( no deal Brexit). Čo ma však zaujalo, že z poznámok k dodacej lehote sa vyhadzovala formulka „lebo [...]

Jake Angeli / Jacob Chansley /

Simpsonovci nepredpovedali útok na Kongres, obrázok i na Slovensku zdieľali stovky ľudí

15.01.2021 19:30

Obrázok bol graficky upravený a nepochádza zo žiadnej skutočnej epizódy Simpsonovcov, čo potvrdil aj jeden zo scenáristov a producentov seriálu Matt Selman.

Očkovanie / Vakcína / Koronavírus / Covid /

Dánsko je v očkovaní proti Covidu lídrom EÚ, 80 percent Dánov chce vakcínu

15.01.2021 18:33

Rýchlosť očkovania súvisí s tým, že Dánsko všetky použiteľné vakcíny okamžite aplikuje. Podľa vlády vakcíny, ktoré sa dotknú dánskej pôdy, treba okamžite použiť.

F16 / Stíhačka /

Rusko po USA odstúpilo od Zmluvy o otvorenom nebi, Biden pripustil eskaláciu napätia

15.01.2021 17:35

Zmluva podpísaná v roku 1992 mala za cieľ budovať dôveru medzi Ruskom a Západom po skončení studenej vojny a bola vnímaná ako dôležitý nástroj medzinárodnej kontroly zbrojenia.

Mark Rutte

Holandská vláda pre krivdu na 20-tisícoch rodičov podala demisiu

15.01.2021 16:15

Demisia vlády ale podľa politológov na výsledok marcových volieb zrejme veľký vplyv mať nebude.