Založ si blog

Nájdu sa neziskovky na právnu pomoc ľuďom v Prešove?

To, čo sa stalo v Prešove je mi ľúto a vyjadrujem sústrasť všetkým pozostalým.

Cieľom tohto blogu je pomócť majiteľom bývalých bytov pri riešení situácie, ak majú o to záujem. Nie vyvolať vášne a už vôbec nie podozrievať mesto. Skôr navrhnúť otvorenú koncepciu čerpania pomoci, kde sa všetci budú cítiť v rámci aktuálnej situácie a možností čo najviac komfortne( majitelia, mesto, verejnosť-darcovia)

Od požiaru 6.12. uplynul viac ako pracovný týždeň. Bytovka sa práve búra. Kompetentní sa dušovali, že ihneď ako to bude možné , vytvoria tzv. Transparentný účet, na ktorý môžu ľudia posielať peniaze. Uplynulo 6 pracovných dní. Ako vidieť z 3 linkov dolu, používa sa stále rovnaký účet mesta s variabilným symbolom, ktorý podľa mňa nie je klasický tzv.transparentný (nevidieť na ňom najmä on-line rozdelenie výdajov podľa súm a dátumov). Aj keď je účet čiastočne stransparentnený, čo sa týka prispievateľov( je to v poznámke prvého linku,že sa dá stiahnuť súbor). Opravte ma , ak sa mýlim, nerobím to s úmyslom očierňovať niekoho, možno som len niečo prehliadol, alebo zle pochopil.
Podľa informåcií z účtu sa vyzbieralo už viac ako 3 mil. Eur. Táto suma by podľa mňa stačila na postavenie novej bytovky na rovnakom mieste(cca 50-60tis v nákladovej priemernej cene na priemerný byt, možno o trochu viac za predpokladu, ak by to stavalo mesto bez zisku, alebo združenie majiteľov. Pozemok je zabezpečený na rovnakom mieste vo vlastníctve majiteľov. Taktiež nie je pravdepodobne v darovanej sume zahrnuta pomoc od vlády 1 mil. Eur. Nakoľko je súbor darcov v .pdf formáte, nie je to ihneď zrejmé). O novej bytovke sa však nič nehovorí. Nejdem rozoberať rôzne mediálne šumy a informácie, ako odškodnia majiteľov bytov.
Podstatné je, že občania sa skladali podľa mňa pre majiteľov bytov a nie pre mesto. Zbierka sa predsa volá „Oficiálny účet zriadený na pomoc ľuďom zasiahnutých tragédiou v Prešove“, nie „zbierka na pomoc mestu Prešov zasiahnutému tragédiou“. Majitelia by mali čo najskôr vytvoriť združenie a jednotne jednať s vedením mesta Prešov. Dosiahnuť prevedenie sumy na transparentný účet združenia a začať jednať o tom, čo ďalej. Predpokladám, že majitelia bývalých bytov sú spolumajitelia pozemkov pod bytovým domom. O to lepšie, ak áno, je to dobrá vyjednávacia pozícia. Potom je začatie výstavby iba otázka peňazí a ochoty úradov( ktoré budú pod mediálnym tlakom). Transparentný účet by mal byť majetkom združenia, členovia by boli všetci bývalí majitelia bytov, ktorí by si zvolili svojho predsedu na zastupovanie. Nemali by sa uspokojiť s čiastkovými riešeniami a žiadať výstavbu nového domu na tom istom, alebo inom mieste, na pozemku mesta, ktorý dosiahnu výmenou za ich pozemok.
Pokiaľ nebudú stransparentnené výdaje, situácia po pár týždňoch môže upadnúť do „mediálneho“ zabudnutia. Pamäť davu je +/- 2 týždne a tí, čo sa vyznajú v riadení o tom vedia. Možno ešte pár týždňov bude svietiť vyzbieraná celková suma . Médiá si nájdu inú tému, budú voľby.
Kto by mohol niečo proti tomu namietať? Možno namietať, že môžu byť dozorným orgánom v združení poškodených aj zástupcovia mesta. Alebo sa vytvorí okrem transparentného účtu namiesto združenia výbor na schvaľovanie výdavkov, kde budú prizvaní zástupcovia majiteľov bytov(prípadne aj priľahlých bytov taktiež poškodených výbuchom).Taktiež je možné namietať, že aj poisťovne budú majiteľov postupne individuálne odškodňovať.Do dostavania novej bytovky treba niekde bývať. To všetko sa musí riešiť, Predpoklad je , že náklady budú vyššie a každý z majiteľov bude musieť ešte prispieť. Nemožno zabúdať aj na individuálnu situáciu, keď banky môžu požadovať splatenie dlžnej sumy z dôvodu, že nehnuteľnost zanikla. Skúste si to predstaviť. Podstatné je spojiť majiteĺov, aby jednali ohľadne pomoci spoločne, nie individuálne. Je to vhodné aj pre prípadné poskytovanie právneho poradenstva(kde sú neziskovky poskytujúce pomoc zdarma v týchto situáciách??) Je to pre majiteľov naozaj ťažká situácia.

Žiaľ záchrana topiacich je vždy aj v rukách topiacich. V jednote je sila. Držím vám palce!
https://www.csob.sk/sk/otvoreny-ucet-mesto-presov
https://www.webnoviny.sk/na-transparentny-ucet-na-pomoc-ludom-z-presova-prislo-uz-viac-ako-14-miliona-eur/
https://www.presov.sk/oznamy/verejny-ucet-na-pomoc-ludom-z-bytoveho-domu-na-mukacevskej-ulici.html

Stane sa Slovensko novým Tureckom?

02.11.2022

Turecko sa počas konfliktu v Sýrii stalo centrom sýrskych utečencov. Boli ich v Turecku údajne 2 milióny. Turecko týchto utečencov roky „údajne“ využívalo na vydieranie EÚ. Keď sa objavili správy o utečencoch na českej hranici so Slovenskom, nezdalo sa mi vysvetlenie, že sú to iba utečenci z Maďarska, ktoré má deravú južnú hranicu. Prečo? Pretože sami vidíme, aké [...]

Prichádza pravá realita!

26.10.2022

V prvom rade zopakujem môj predošlý názor za ktorým si stojím- politické strany sú rakovina demokracie. Áno, lebo aj RF( a zďaleka nielen on) ukazoval svojim poslancom v pléne ako majú hlasovať. Palec hore je áno( ako pre debilov). Robia to strany už desaťročia od revolúcie naprieč spektrom a toto je doména tzv. Predsedov poslaneckých klubov. Po dohode v zákulisí. [...]

Cudzinec vo vlastnom štáte

19.10.2022

Toto je časť z rozhovoru s jedným otcom , ktorý som si nedávno nechtiac vypočul. Nechcem ho hodnotiť, urobte si každý svoj názor. Otec: „Prečo sa v poslednom čase sa cítim ako cudzinec? A nielen ja. Mám 2 deti. Žijem na dedine pri krajskom meste. Je to konzervatívna dedina s vysokou pôrodnosťou a nízkou kriminalitou. U nás väčšina ľudí chodí stále v nedeľu do [...]

poziar Presov Prostejovska 3

Obyvatelia prešovskej bytovky by sa po požiari mohli do nej začať vracať koncom týždňa

28.11.2022 12:07

K požiaru v bytovom dome došlo vo štvrtok večer. Vyžiadal si dve obete a dvaja ľudia sa zranili.

Zuzana Čaputová

Na pozvanie Čaputovej navštívi Slovensko v marci holandský kráľ s kráľovnou

28.11.2022 11:29

Túto návštevu vníma prezidentka ako ďalšie potvrdenie výborných vzťahov medzi krajinami.

europol polícia drogy kartel

Europol zadržal 49 členov kartelu. Ovládal tretinu trhu s kokaínom v Európe

28.11.2022 11:00

Polícia pri veľkom koordinovanom záťahu zatýkala v Európe a Spojených arabských emirátoch.

zbrane pušky zbraň

Výskum odhalil, prečo je v USA toľko prípadov masovej streľby

28.11.2022 10:33

Američania tvoria asi 4,4 percenta svetovej populácie, ale vlastnia 42 percent zbraní na svete.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 98
Celková čítanosť: 260331x
Priemerná čítanosť článkov: 2656x

Autor blogu