Založ si blog

Slovensko je daňový raj-ako pre koho

Každý štát má v globalizovanom svete svoju úlohu, ktorá vyplýva z globálneho riadenia. Štáty môžu v rámci toho obmedzene manévrovať . Niektoré však majú suverénnu aspoň vnútornú politiku, tie šťastnejšie aj vonkajšiu a zahraničnú(vidieť to napr. cez spoločné schvaľovanie sankcií).Svoj globálny údel zmenia len veľmi ťažko( svetlý príklad je Island, o tom v ďalšom blogu). Niektoré krajiny sú miestom oddychu, niektoré bezpečným sejfom, iné daňovým domicilom pre korporácie, výrobou a vývojom špičkových výrobkov. Sú aj krajiny, ktoré vyslovene slúžia ostatným. Napríklad ako lacná surovinová základňa. Alebo lacná montovňa.
Čo myslíte, akú úlohu má Slovensko v globalizovanom svete? Pozorujte a počúvajte. Aké výhody sa najčastejšie skloňujú? Lacná a vzdelaná(to už tak nerezonuje) pracovná sila. A o čom sa nehovorí je výhodné daňové zaťaženie pre investorov. Áno pre investorov napr. Do prirodzených monopolov. Daň z dividend sa všakovako vyvíjala a menila, aby sa ustálila na terajšej nule. Daňový raj. Vysvetlím. Ak nejaká firma kúpi telekomunikácie, plynárov, distribúciu energie, vody a podobne, stane sa spravidla jej akcionárom. Ide o prirodzené monopoly, kde by mal byť hlavným a možno aj jediným majiteľom štát. Pretože prirodzené monopoly neoperujú v štandardnom konkurenčnom prostredí, dosahujú zaujímavé zisky. Viď nadpis a dnešné bombastické správy o zisku na zamestnanca istej firmy vlastniacej „rúry“. Ako malý akcionár som platil dane z dividend v zahraničí od 15 do 35%. V západnej európe 25-35%. Na Slovensku je daň 7%, ale je mi to houby platné, pretože sa riadime medzinárodnými zmluvami o zamedzení dvojitého zdanenia ešte z čias federácie, prípadne ČSSR. A daň zo zahraničia sa vracia iba do rozdielu v tejto zmluve , čo je do 15%. Čiže efektívne zdanenie dividend pre malého akcionára firmy v západnej Európe je 15% a v nedávnej minulosti ešte aj zdravotné odvody 14%. Spolu 29%. Ako je to možné? Proste sa od roku 1989 nenašiel nikto komu by na tom záležalo a podpísal by nové zmluvy odrážajúce súčasnú realitu. Alebo sa nenašiel žiaden lobista, čo by pripravil zmenu zákona. Mám pocit, že naši politici žijú s týmto Pavlovým reflexom, pretože, keď som s jedným liberálnym lídrom diskutoval o zmene istého zákona, nestačil mu nápad, chcel presne vedieť, ktoré právne normy a ako zmeniť. Proste komplet legislatívny návrh(to je predsa práca poslancov). Zrejme je zvyknutý zabezpečiť nanajvýš slovenský preklad.
Ale nedajte sa pomýliť. Daň z dividend v tuzemsku pre právnické osoby(aj zahraničné) je nula. Ako to, že poslancom odrazu na tom záleží, aby firma, ktorá má napr. 50% podiel na miliardovom zisku neplatila žiadne dane z vyvezeného kapitálu? Lebo dividendy sú vyvezený kapitál.
Čo z toho mám ja ako občan, že z niekoľkých miliárd zisku vyvezeného do zahraničia sa platí namiesto stoviek miliónov daní nula? Čo z toho má štát? Alebo politici? Aká bola motivácia takto to „pripraviť“. A kde boli investigatívne médiá?
SPP pred časom vyhlásili, že neplánujú plynofikovať obce, ktoré su bez plynu. https://www.webnoviny.sk/venergetike/plynofikovat-dalsie-obce-plynari-neplanuju-k-plynu-ma-pristup-94-slovakov/
Nečudujme sa, že okrem peňazí z projektov EÚ nie sú ani peniaze na vybudovanie kanalizácie, prípadne vodovodov. A prečo to musia robiť obce, keď nefakturujú? Ani neprenajímajú rúry. Skôr sa potom o ne musia starať. Lebo tí, čo fakturujú sú často zo zahraničia. Všimnite si na vodných zdrojov na strede a východe Slovenska, kto „čapuje“. Logo firmy je na každom zdroji.
Za socializmu sa zo ziskových častí podnikov robili investičné akcie. Dnes sa ziskové časti oddelia a sprivatizujú. Vraj únia. Štáty, čo majú aspoň suverenitu vnútornej politiky to robia inak. Nám sa povie urobíte to tak a tak. A my to urobíme. Schválite to a to. A my to schválime. Čo nám ešte ostalo v krajine našich otcov a dedov? Čo sme ešte zabudli predať?

Je treba zdaniť zamestnancov nie firmy(tí sa nemôžu brániť)

15.11.2023

To povedal Taraba na Infovojne(parafrázujem) tesne po voľbách. A vláda v tom pokračuje. K tejto fiktívnej názorovej úvahe ma primälo programové vyhlásenie vlády. . . Ten, čo zarába menej ako upratovačka na západe je „nadmerne bohatý“ a za odmenu ho progresivne zdaníme. Ak nevyznávate hazard a okázalý životný štýl a idete príkladom deťom v tom, že namiesto drahého [...]

Pán Jaroslav opäť prejavil perly svojho ducha.

08.11.2023

https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/687726-nad-cast-municie-je-pre-slovensko-zbytocna-mohli-sme-pomoct-ukrajincom-za-likvidaciu-zaplatime-miliony/?utm_source=pravda&utm_medium=hp-box&utm_campaign=shp_3clanok_box Podľa tejto logiky je lepšie ako zlikvidovať muníciu slúžiacu na obranu, s ňou ešte niekoho zabiť, alebo zmrzačiť. Trebárs aj civilov( videli sme to x krát v [...]

Pán Fico, čo sú to tie národno-štátne záujmy Slovenska?

03.11.2023

Náš nový premiér a vlastne celá vláda chce obhajovať národno-štátne záujmy Slovenska. To je dobre. Vieme , ktoré to vlastne sú? Panuje v tom nejaký konsenzus naprieč politickým spektrom? Bola ohľadne toho nejaká všeľudová diskusia? A kto je vlastne ten všemohúci, kto rozhodne: TOTO SÚ NAŠE NÁRODNOŠTÁTNE ZÁUJMY! 1.Aké sú základné geopolitické východiská a smery [...]

Martina Šimkovičová

Šimkovičovú pobúril obraz vystavený v Slovenskom rozhlase

30.11.2023 15:45

Ministerka kultúry avizuje prípravu legislatívy, ktorá by umožnila vyrovnať sa s podobnými záležitosťami.

Hľadané osoby / Hľadaná osoba /

Brilianty či drahokamy. Polícia vyšetruje krádež šperkov za takmer 10-tisíc eur v centre Bratislavy

30.11.2023 15:27

Polícia vyzýva občanov, ktorí disponujú informáciami o totožnosti osôb, ktorých fotografie zverejnila na sociálnej sieti, aby ju kontaktovali.

žltačka, dezinfekcia, infekcia

V košickom kraji sa šíri žltačka, deväť detí museli hospitalizovať. Štát nariadil mimoriadne očkovanie

30.11.2023 15:18

Hygienici na východe krajiny prijali viacero opatrení na prechádzanie šírenia vírusovej hepatitídy typu A.

Čert

Popradčanov rozdelili čerti. Strašidelné masky časť občanov desili, akciu mesto napokon povolilo

30.11.2023 15:02

Na mestskom úrade sa objavili hneď dve petície, jedna s 1 700 podpismi proti tejto akcii a druhá s takmer 600 podpismi za.