Prečítal som si tento článok. https://ekonomika.pravda.sk/ludia/clanok/692105-sef-najvacsej-slovenskej-pekarne-bez-mihnutia-oka-zoberieme-20-ludi-ale-nikde-ich-nevieme-najst/
Nechcem generalizovať, nepoznám tú firmu. Ale. Na celom Slovensku a najmä na východe prosperuje celé „odvetvie priemyslu“. Taxíky vozia ľudí( najmä ženy) opatrovať starších ľudí do Rakúska. Ženy chodia na 2 týždňové turnusy. 2 týždne v zahraničí ( od rodiny) a 2 týždne doma. Zárobok asi ako na Slovensku priemerná mzda. Čo núti tieto ženy cestovať stovky kilometrov a byť preč od rodiny? Sú to peniaze. Páni podnikatelia, toto sú tí vaši chýbajúci zamestnanci. Nehovoriac o ďalších kategóriách vašich chýbajúcich zamestnancov ako elektrikári, inštalatéri, montážnici a pod. Sú ich desaťtisíce, možno státisíce.
Pozrime si však druhú stranu mince. V Taliansku stojí v malých súkromných pekárňach croissant 1 euro. Je jedno, či je to Rím, alebo Sardínia. A je jedno, či je plnený, alebo maslový. U nás je taká cena akurát na pumpe z mrazených polotovarov. Čerstvý kvalitný croissant pod 2 euro nekúpite. A plnený stojí aj dvojnásobok. Rovnako je to s bagetami a kvalitným pečivom( kváskové). Káva detto, ceny minimálne dvojnásobné. Ako z toho dokážu vyžiť Taliani? Veď majú drahšie mzdy, energie, nájmy atď. Prezradím Vám tajomstvo, majitelia v týchto zväčša rodinných podnikoch pracujú. A nevozia si zadky v drahej nemeckej stotisícovej prémii bedákajúc na nedostatok zamestnancov. Aj v Taliansku( severnom) je nedostatok zamestnancov. Máme výrobu v severnom Taliansku. Nadnárodná firma. Majiteľ fabriky( budova +pozemky) je však Talian. Prenajíma svoj majetok firme, čo ho zamestnáva a kedysi kúpila jeho prosperujúci rodinný podnik. Sedí normálne so zamestnancami v open space. Do práce prichádza medzi prvými a odchádza medzi poslednými. Napriek tomu, že je zrejme milionár, vozí sa v staršom asi 10 ročnom Audi. Aj takáto je tvár kapitalizmu. Páni majitelia a manažéri.
Máme sa čo ešte učiť. A netreba absolvovať rôzne PR akcie typu utajený šéf. Skutoční kapitalisti sú denne so svojimi zamestnancami. Prečítajte si niečo o Baťovi, alebo Fordovi a potom mudrujte a vyplakávajte. Všetko sú to kecy, keď ponúknete dobré podmienky, ľudia nebudú cestovať od rodiny na týždňovky do zahraničia.
Nebudeme sa predsa divat na neschopnych... ...
Celá debata | RSS tejto debaty