Založ si blog

Lesk a bieda pekárov na Slovensku. A nielen ich.

Prečítal som si tento článok. https://ekonomika.pravda.sk/ludia/clanok/692105-sef-najvacsej-slovenskej-pekarne-bez-mihnutia-oka-zoberieme-20-ludi-ale-nikde-ich-nevieme-najst/
Nechcem generalizovať, nepoznám tú firmu. Ale. Na celom Slovensku a najmä na východe prosperuje celé „odvetvie priemyslu“. Taxíky vozia ľudí( najmä ženy) opatrovať starších ľudí do Rakúska. Ženy chodia na 2 týždňové turnusy. 2 týždne v zahraničí ( od rodiny) a 2 týždne doma. Zárobok asi ako na Slovensku priemerná mzda. Čo núti tieto ženy cestovať stovky kilometrov a byť preč od rodiny? Sú to peniaze. Páni podnikatelia, toto sú tí vaši chýbajúci zamestnanci. Nehovoriac o ďalších kategóriách vašich chýbajúcich zamestnancov ako elektrikári, inštalatéri, montážnici a pod. Sú ich desaťtisíce, možno státisíce.
Pozrime si však druhú stranu mince. V Taliansku stojí v malých súkromných pekárňach croissant 1 euro. Je jedno, či je to Rím, alebo Sardínia. A je jedno, či je plnený, alebo maslový. U nás je taká cena akurát na pumpe z mrazených polotovarov. Čerstvý kvalitný croissant pod 2 euro nekúpite. A plnený stojí aj dvojnásobok. Rovnako je to s bagetami a kvalitným pečivom( kváskové). Káva detto, ceny minimálne dvojnásobné. Ako z toho dokážu vyžiť Taliani? Veď majú drahšie mzdy, energie, nájmy atď. Prezradím Vám tajomstvo, majitelia v týchto zväčša rodinných podnikoch pracujú. A nevozia si zadky v drahej nemeckej stotisícovej prémii bedákajúc na nedostatok zamestnancov. Aj v Taliansku( severnom) je nedostatok zamestnancov. Máme výrobu v severnom Taliansku. Nadnárodná firma. Majiteľ fabriky( budova +pozemky) je však Talian. Prenajíma svoj majetok firme, čo ho zamestnáva a kedysi kúpila jeho prosperujúci rodinný podnik. Sedí normálne so zamestnancami v open space. Do práce prichádza medzi prvými a odchádza medzi poslednými. Napriek tomu, že je zrejme milionár, vozí sa v staršom asi 10 ročnom Audi. Aj takáto je tvár kapitalizmu. Páni majitelia a manažéri.
Máme sa čo ešte učiť. A netreba absolvovať rôzne PR akcie typu utajený šéf. Skutoční kapitalisti sú denne so svojimi zamestnancami. Prečítajte si niečo o Baťovi, alebo Fordovi a potom mudrujte a vyplakávajte. Všetko sú to kecy, keď ponúknete dobré podmienky, ľudia nebudú cestovať od rodiny na týždňovky do zahraničia.

Ťažko zranení ochrankári po pokuse o atentát(fikcia)

16.05.2024

Pred voľbami v roku 1998 som stopoval z Ružomberka do Bystrice. Zastavil mi tmavomodrý Golf. Muž mal na prednom sedadle položenú pištoľ. Kľudne ju dal do priehradky pred prevodovú páku a vyzval ma sadnúť si. Ja som si neviem prečo sadol(zažil som už naozaj všeličo aj ako ma pohraničník so samopalom na srbských hraniciach ráno budil a legitimoval pri Subotici). Auto rezalo [...]

Prečo Fico odmietol harmonizáciu daní PO v EÚ?

19.04.2024

Možno preto, že všetci v EÚ maju vyššie dane. Najmá dane z dividend právnických osôb. Otázka je , prečo do psej matere sa tomu tak bráni? Veď máme najhoší vývoj financií v EÚ(údajne). A on sa bráni hodenej rukavici? Koho chce zdaňovať, keď nie firmy? Zamestnancov, jednoosobové s.r.o., živnostníkov? Lebo tak to vyzerá. DAŇ Z DIVIDEND NULA PERCENT PRE FIRMY , KDE [...]

Ako nás premnožený medveď oberá o pitnú vodu

04.04.2024

Máme premnožené medvede. Kde sú medvede, tam nie sú mravce. Mravce sú totiž ich obľúbenou potravou. Rozhrabávajú mraveniská a vyžierajú kukly aj dospelé mravce. Mravce sa živia škodlivým hmyzom. Aj kôrovcom a ich larvami. A tie sa živia stromami, ktoré nám zadržiavajú vodu. Keď napadnú stromy, les sa vyťaží a vznikne holina. A holina nezadržiava vodu. Medvede treba [...]

blesk, búrka, blesky, počasie

Pozor na vietor a prudký dážď. Meteorológovia varujú pred búrkami

21.06.2024 22:00

Na území celého Slovenska hrozia v piatok večer aj v sobotu búrky.

Medveď hnedý

Útoky medveďov na človeka v Japonsku sa množia. Ďalšou obeťou je stavebný robotník

21.06.2024 20:41

Medveď pravdepodobne zabil stavebného robotníka (58) v Japonsku. Muža našli v lese v prefektúre Nagano s rozsiahlymi poraneniami hlavy a chrbta.

vojna na Ukrajine, hroby, Charkov

NYT: Veľa mužov na Ukrajine sa skrýva. Obávajú sa, že ich nevycvičených pošlú na smrť

21.06.2024 18:35

Na Ukrajine žije mnoho mužov, ktorí sa skrývajú. Majú strach z odvodov do armády na obranu krajiny proti ruskej invázii. S niekoľkými z nich hovoril denník The New York Times (NYT).

Viktor Orbán

Nemecko už podľa Orbána 'nevonia a nevyzerá rovnako', zmenilo sa na multikultúrny svet

21.06.2024 18:21

Maďarský premiér Orbán počas návštevy Berlína povedal, že Nemecko sa v dôsledku migrácie zmenilo na "pestrofarebný, multikultúrny svet".