Založ si blog

Pán Ódor, na konsolidáciu treba zrušiť nulovú daň z dividend. . .

Jedná sa o daň z dividend pre právnické osoby. Momentálne je to nula. 7% , ako uvádza pán Ódór ( a Bekmatov) je pre fyzické osoby.
Uvediem príklad. Fyzická osoba Jozef Lekár má súkromnú neštátnu ambulanciu Lekár,s.r.o.. Tento lekár si platí mzdu 1000 eur mesačne vo svojej s.r.o., v ktorej má 2 zamestnancov, seba a sestričku. Na konci roka si zo zisku 100.000 eur( aby sa lepšie počítalo) vyplatí podiel na zisku 93.000 po započítaní dane z dividend 7%. Je zrejmé, že ak by týchto 100.000 eur použil na vyplácanie svojej mzdy, täto by bola v konečnom dôsledku nie 93.000, ale okolo 50.000. Lekár teda legálne optimalizoval dane a odvody.
.
.
Iný príklad. Banka, a.s. je 100% dcérou Zahraničnej banky,a.s. Na konci roka dosiahne Banka,a.s. zisk po zdaneni 100.000.000 eur(aby sa lepšie počítalo). Celý tento zisk si rozdelia akcionári banky, teda Zahraničnej banky,a.s. „Preto ak sú podiely na zisku obchodnej spoločnosti vyplatené právnickej osobe, ktorá je daňovníkom spolupracujúceho štátu, príjem z podielov na zisku nie je predmetom dane.

Prečítajte si celý článok na: https://www.podnikajte.sk/dan-z-prijmov/zdanovanie-dividend-2023-rozdelenie-zisku-2022
Záver Pán Ódor zrejme nievie počítať, alebo ráta naozaj len so zvýšením dane z dividend pre lekárov, právnikov a iných malých podnikateľov, kde firmy( napr. S.r.o. ) sú vlastnené fyzickými osobami, nie právnickými osobami. V opačnom prípade by efekt z tejto dane nebol 14 miliónov, ako sa uvádza tu; https://ekonomika.pravda.sk/ludia/clanok/683849-zrusenie-13-aj-rodicovskeho-dochodku-skrtnutie-sviatku-aj-vyssia-dph-a-vacsie-dane-na-alkohol-pozrite-si-kompletny-prehlad-setri/strana-4/
Ale minimálne 150 miliónov aj to len v prípade bánk( pri odhadovanom zosku 1 miliarda a dani z dividend 15%)
.
.
Môj odhad je na úrovni okolo 500 mil.eur ročne. Odhad vyvezeného zisku je okolo 3 mld. Eur ročne. A pre kuvikov, čo budú tvrdiť o optimalizácii zisku zo strany matiek:
1. Optimalizácia zisku je drahšia. Faktúra za poradenstvo bude zdanená v cieľovej destinácii materskej firmy a následne zdanená ešte dividenda. V prípade Nemecka je to vyše 20% korporátna daň+ daň z dividend 25%. Ak my dáme korporátnu daň na úrovni Nemecka a daň z dividend 15%, stále sa Nemcom neoplatí optimalizovať zisky cez Nemecko.
2. Banky a firmy na Slovensku musia vykazovať zisk kvôli úverovému ratingu. So zlým ratingom nezískajú požadované úvery.
.
.
Slovensko by sa konečne zbavilo statusu kolónie a montovne, kde sú vyššie ceny a nižšie mzdy a koncerny môžu voľne dosponovať takto získanými nezdanenými ziskami. Proste bájne Eldorádo.
Pozn. Autor má ekonomické vysokoškolské vzdelanie, nie je daňový poradca, plagiátor, ani si nekúpil titul. Vyštudoval dennú formu štúdia.

@spozabukakuk:Takéto „dvojité zdanenie“ je bežné v celom civilizovanom západnom svete. Okrem nás.Ostáva otázka, prečo im tak na tom záleží aby voľne prúdili zisky koncernov na západ. A sám si protirečite, keď Vám nevadí zdanenie dividend lekárov.

Prečo to vláda robí takto do psej matere?

22.06.2024

Tak to tu máme, nová baterkáreň ja juhu Slovenska. Slovenská ekonomika je eśte pred spustenim Volva a novej baterkátne závislá od automobilového priemyslu. https://openiazoch.zoznam.sk/priemysel/automobilovy-priemysel-na-slovensku-zamestnava-260-tisic-ludi-hovori-sakova/ Nie tak ako Island od bankovníctva, ale veľmi podobne. A teraz k stimulom a dlhodobým efektom. Štátna pomoc je [...]

Ťažko zranení ochrankári po pokuse o atentát(fikcia)

16.05.2024

Pred voľbami v roku 1998 som stopoval z Ružomberka do Bystrice. Zastavil mi tmavomodrý Golf. Muž mal na prednom sedadle položenú pištoľ. Kľudne ju dal do priehradky pred prevodovú páku a vyzval ma sadnúť si. Ja som si neviem prečo sadol(zažil som už naozaj všeličo aj ako ma pohraničník so samopalom na srbských hraniciach ráno budil a legitimoval pri Subotici). Auto rezalo [...]

Prečo Fico odmietol harmonizáciu daní PO v EÚ?

19.04.2024

Možno preto, že všetci v EÚ maju vyššie dane. Najmá dane z dividend právnických osôb. Otázka je , prečo do psej matere sa tomu tak bráni? Veď máme najhoší vývoj financií v EÚ(údajne). A on sa bráni hodenej rukavici? Koho chce zdaňovať, keď nie firmy? Zamestnancov, jednoosobové s.r.o., živnostníkov? Lebo tak to vyzerá. DAŇ Z DIVIDEND NULA PERCENT PRE FIRMY , KDE [...]

Robert Fico a Denys Šmyhal.

Fico telefonoval so Šmyhaľom pre ukrajinské sankcie na ruský Lukoil. Nemienime byť rukojemníkom, odkázal

20.07.2024 18:16, aktualizované: 18:36

Fico podľa úradu vlády v tejto veci komunikuje už niekoľko dní s relevantnými členmi vládneho kabinetu aj s predstaviteľmi maďarskej petrochemickej skupiny MOL.

Krasnodar, Rusko, protest

Kolaps v Krasnodare: Rusi vyšli do ulíc, starosta sa chcel pripútať k stĺpu. Umlčala ich až polícia

20.07.2024 18:02

Problémy s elektrinou na juhu Ruska a na okupovanom ukrajinskom polostrove Krym sa začali 16. júla po skrate na Rostovskej jadrovej elektrárni.

drogy chorvátsko kokaín

V Európe sa rozmáha organizovaný zločin, využíva každú slabinu, varuje Europol

20.07.2024 17:36

Výroba kokaínu je v Latinskej Amerike podľa Europolu mimoriadne rozšírenia a Európa je touto drogou zahltená.

nudisti, tajch, Banská Štiavnica

Pokuty za holé „bimbasy“? Nudisti v Banskej Štiavnici sú nahnevaní, na pláži chcú mať svoj priestor

20.07.2024 17:00

Textiláci verzus nudisti. Už roky sa na Veľkom Vodárenskom tajchu stretávajú ľudia, ktorí najradšej plávajú a slnia sa nahí. Niektorým, najmä rodinám s deťmi, to prekáža.