Založ si blog

Vedeli bankári o tom , že zvýšenie úrokových mier urobí problémy aj im samým?

Toto je názorový článok. Nie seriózna analýza. Na nepresnosti oproti oficiálnym vykladom „ministerstva pravdy“ sa vopred ospravedlňujem. Bloger.
Áno, kríza dlhopisov začala po tom, čo sa objavila tzv „inverted yeald curve“, čo je stručne povedané to, že nové štátne dlhopisy na 1 rok majú vyšší úrok( a teda aj cenu) ako staré na 10 rokov. Tento známy jav hrozil poklesom ceny starých dlhopisov už cca pred rokom. Kto sleduje Maloneyho, alebo Gammona v angličtine o tom vedel. Ak aj nie, prebudiť ho mohla rýchla „sanácia“ UK dôchodkových fondov centrálnou bankou na prelome roku. Dôvod- dlhopisy kupované na páku kvôli nízkemu výnosu( páka zvyšuje výnos, ale aj stratu). Náhly pokles ich ceny a žiadosti o vyrovnanie pozícií od brokerov, sanácia v podobe nákupu dlhopisov CB za nominál vyšší od trhovej ceny, aby boli vôbec likvidné a nenastala katastrofa dôchodkov v UK( tak som tieto informácie „navnímal“ z nemainstreamových zdrojov). Opäť nič. Ľudia veria iba tomu, čo vidia. A teraz vidia v správach titulky typu: Banka , čo financovala startupy. Prečo, dočerta kupovala dlhopisy? A za peniaze klientov kľudne mohlo byť „za páku z peňazí klientov“( a nemuselo). Nemalo byť „investičné“( rozumej špekulatívne) bankovníctvo oddelené od bežného poskytovania úverov a služieb už v 2008-9 ako podmienka záchrany bánk? Nebudem písať ani o personálnych prepojeniach s Lehman a spol., kto chce si to nájde.
Vŕta mi v hlave iná otázka. Boli bankári takí hlúpi, že nevedeli, čo činia zvyšovaním úrokových mier? A s kecmi ohľadne toho ako si požičiavajú v centrálnych bankách „na úvery“a preto musia vychádzať z úrokov CB na mňa nechoďte. Akurát tak pri pozičiavaní na „povinné rezervy“ a to od októbra 2019( viď repo kríza). Peniaze sa „tvoria“ na 2 stupňoch: CB financuje štát a KB firmy. Lebo „konšpirátori“ tvrdia, že každé zvyšovanie úrokových mier v ekonomickom cykle je „strihanie oviec“, kde bankári dostávajú za zlyhané úvery falošných peňazí( ktoré nikdy nemali a vznikli okamihom podpisu úveru) reálne aktíva v podobe firiem, budov atď. Čiže otázka je, vedeli o tom a aj tak to urobili, a čakali že z toho vyviaznu nažive a prvé padnú domácnosti a firmy? Alebo vopred rátali so záchranou a prevezením do bezpečia? Tu mi situáciu pripomína rozprávka o žabe a škorpiónovi. Akurát, že žaba sú centrálne banky. Kde skončia nakoniec štátne dlhopisy? Kto je ďalší na rade?

Ak ihneď začneme konať na záchranu štátu a národa, prejaví sa to o 50 rokov.

07.03.2023

Môžeme sa baviť o politickom programe, ľavici, pravici, postojoch k EÚ, NATO, migrácii. Ti rozhľadenejší sa môžu baviť o vízii, stratégii umiestnení v rámci stratégií iných… ale otázka je. Ak by sme chceli IHNEĎ začať jednoznačne správne tak, aby sme neurobili chybu, čo by sme mali urobiť prvé( a možno jediné, ale poriadne)? Lebo ak riadenie rozdelíme na [...]

Prečo je u nás a vo „východnej Európe“ inflácia násobne vyššia ako na „západe“?

05.03.2023

Táto názorová úvaha nemôže poskytnúť z objektívnych dôvodov objektívnu, ale iba subjektívnu odpoveď. Porovnajme si, čísla inflácie za január 2023 Slovensko 15,2% Česká Republika 17,5% Poľsko 17,2% Maďarsko 25,7% A teraz naši partneri „pre ktorých“ často makáme Nemecko 8,7% Francúzsko 6,2% Španielsko 6,1% Taliansko 9,2% Zdroj: [...]

Nemecko schválilo dodávky 14 a 88 tankov Leopard

11.02.2023

Rozhodlo tak na 80.výročie ukončenia Stalingradskej bitky. Nie je treba vo všetkom hľadať symboliku. Ale práve také krajiny ako Nemecko by si podľa mňa mali dávať veľký pozor na základné nacistické symboly, ktoré sú mimochodom aj u nás vnímané veľmi citlivo. A je to správne. Aj to, že za ne odsúdili Kotlebu. Lebo náhody neexistujú. Náhody neexistujú. [...]

Pakistan Moslimovia ramadán začiatok prípravy

Pre moslimov po celom svete sa začína pôstny mesiac ramadán

23.03.2023 07:14

V predchádzajúcich rokoch priebeh pôstneho mesiaca sprevádzali obmedzenia súvisiace s pandémiou covidu.

pavel, steinmeier

Pavel: Dali sme Ukrajine, čo sme mohli. Na výrobu munície nám chýbajú ľudia

23.03.2023 06:26

Česká republika pomohla zbrojnými dodávkami Ukrajine ako mohla, ale mnoho ďalších možností už nemá, uviedol český prezident Petr Pavel.

vojna na Ukrajine, múr, Kišida

ONLINE: Rusi menia taktiku leteckých úderov

23.03.2023 06:10, aktualizované: 07:35

Rusko sa podľa zástupcu šéfa ukrajinskej rozviedky bude snažiť zničiť tie prvky kritickej infraštruktúry, ktoré sú potrebné na vedenie bojových operácií.

SR Tupý vražda tabuľa

Otec Daniela Tupého: Čudujem sa, že zase idú do éteru informácie, ktoré by ísť nemali

23.03.2023 06:05

Vladimír Palko by mal chodiť po kanáloch, nikdy sa ani neospravedlnil, hovorí v podcaste denníka Pravda otec zavraždeného študenta, Daniel Tupý starší.