Založ si blog

Vedeli bankári o tom , že zvýšenie úrokových mier urobí problémy aj im samým?

Toto je názorový článok. Nie seriózna analýza. Na nepresnosti oproti oficiálnym vykladom „ministerstva pravdy“ sa vopred ospravedlňujem. Bloger.
Áno, kríza dlhopisov začala po tom, čo sa objavila tzv „inverted yeald curve“, čo je stručne povedané to, že nové štátne dlhopisy na 1 rok majú vyšší úrok( a teda aj cenu) ako staré na 10 rokov. Tento známy jav hrozil poklesom ceny starých dlhopisov už cca pred rokom. Kto sleduje Maloneyho, alebo Gammona v angličtine o tom vedel. Ak aj nie, prebudiť ho mohla rýchla „sanácia“ UK dôchodkových fondov centrálnou bankou na prelome roku. Dôvod- dlhopisy kupované na páku kvôli nízkemu výnosu( páka zvyšuje výnos, ale aj stratu). Náhly pokles ich ceny a žiadosti o vyrovnanie pozícií od brokerov, sanácia v podobe nákupu dlhopisov CB za nominál vyšší od trhovej ceny, aby boli vôbec likvidné a nenastala katastrofa dôchodkov v UK( tak som tieto informácie „navnímal“ z nemainstreamových zdrojov). Opäť nič. Ľudia veria iba tomu, čo vidia. A teraz vidia v správach titulky typu: Banka , čo financovala startupy. Prečo, dočerta kupovala dlhopisy? A za peniaze klientov kľudne mohlo byť „za páku z peňazí klientov“( a nemuselo). Nemalo byť „investičné“( rozumej špekulatívne) bankovníctvo oddelené od bežného poskytovania úverov a služieb už v 2008-9 ako podmienka záchrany bánk? Nebudem písať ani o personálnych prepojeniach s Lehman a spol., kto chce si to nájde.
Vŕta mi v hlave iná otázka. Boli bankári takí hlúpi, že nevedeli, čo činia zvyšovaním úrokových mier? A s kecmi ohľadne toho ako si požičiavajú v centrálnych bankách „na úvery“a preto musia vychádzať z úrokov CB na mňa nechoďte. Akurát tak pri pozičiavaní na „povinné rezervy“ a to od októbra 2019( viď repo kríza). Peniaze sa „tvoria“ na 2 stupňoch: CB financuje štát a KB firmy. Lebo „konšpirátori“ tvrdia, že každé zvyšovanie úrokových mier v ekonomickom cykle je „strihanie oviec“, kde bankári dostávajú za zlyhané úvery falošných peňazí( ktoré nikdy nemali a vznikli okamihom podpisu úveru) reálne aktíva v podobe firiem, budov atď. Čiže otázka je, vedeli o tom a aj tak to urobili, a čakali že z toho vyviaznu nažive a prvé padnú domácnosti a firmy? Alebo vopred rátali so záchranou a prevezením do bezpečia? Tu mi situáciu pripomína rozprávka o žabe a škorpiónovi. Akurát, že žaba sú centrálne banky. Kde skončia nakoniec štátne dlhopisy? Kto je ďalší na rade?

Je treba zdaniť zamestnancov nie firmy(tí sa nemôžu brániť)

15.11.2023

To povedal Taraba na Infovojne(parafrázujem) tesne po voľbách. A vláda v tom pokračuje. K tejto fiktívnej názorovej úvahe ma primälo programové vyhlásenie vlády. . . Ten, čo zarába menej ako upratovačka na západe je „nadmerne bohatý“ a za odmenu ho progresivne zdaníme. Ak nevyznávate hazard a okázalý životný štýl a idete príkladom deťom v tom, že namiesto drahého [...]

Pán Jaroslav opäť prejavil perly svojho ducha.

08.11.2023

https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/687726-nad-cast-municie-je-pre-slovensko-zbytocna-mohli-sme-pomoct-ukrajincom-za-likvidaciu-zaplatime-miliony/?utm_source=pravda&utm_medium=hp-box&utm_campaign=shp_3clanok_box Podľa tejto logiky je lepšie ako zlikvidovať muníciu slúžiacu na obranu, s ňou ešte niekoho zabiť, alebo zmrzačiť. Trebárs aj civilov( videli sme to x krát v [...]

Pán Fico, čo sú to tie národno-štátne záujmy Slovenska?

03.11.2023

Náš nový premiér a vlastne celá vláda chce obhajovať národno-štátne záujmy Slovenska. To je dobre. Vieme , ktoré to vlastne sú? Panuje v tom nejaký konsenzus naprieč politickým spektrom? Bola ohľadne toho nejaká všeľudová diskusia? A kto je vlastne ten všemohúci, kto rozhodne: TOTO SÚ NAŠE NÁRODNOŠTÁTNE ZÁUJMY! 1.Aké sú základné geopolitické východiská a smery [...]

Igor Bratčikov / Robert Fico /

Fico sa stretol s veľvyslancami USA a Ruska. Kritizoval americkú a únijnú stratégiu voči Ukrajine

30.11.2023 13:13

Slovensko má podľa premiéra povinnosť pripravovať sa na obdobie po skončení vojny na Ukrajine a na štandardizáciu slovensko-ruských vzťahov.

Martin Pekár

Pekár z progresívcov sa vzdáva mandátu poslanca parlamentu, nahradí ho Nash

30.11.2023 12:43

V poslaneckom klube Progresívneho Slovenska budú mať ženy väčšinové zastúpenie.

Základná škola Parchovany

Polícia vyšetruje streľbu v Parchovanoch. Bola to mama šikanovaného Romana, ktorý skočil zo strechy školy

30.11.2023 12:19

Trebišovská polícia preveruje incident so streľbou z plynovej pištole.

Frank-Walter Steinmeier

Diplomatické faux pas v Katare. Nemeckého prezidenta po pristátí nikto nevítal

30.11.2023 12:04

Frank-Walter Steinmeier musel po pristátí v katarskej metropole pol hodinu čakať hore na schodoch, kým mohol zostúpiť z lietadla.