Súčasná energetická kríza má veľkú výhodu. Ľuďom otvorí oči. Priznám sa, ani ja som doteraz nevedel nič o Lipskej burze, Pražskej burze, tvorbe cien, derivátom, špekuláciám, atď. To , že elektrina sa predáva roky dopredu( 3 roky práve priznal na Markíze Pellegrini)
Vráťme sa však k riešeniu. Pomôžem si p.Leienovou, ktorá problém nedostatku plynu a ropy a tým pádom vysokých cien na burze rieši úplným odpojením dodávok. Ako? No predsa tým, že „zastropovala“ Rusku ceny, vraj aby nezneužívali situáciu na rast cien. Istý vplyvný komentátor toto riešenie prirovnal k vydieraniu reťazca dodávateľov. Reťazec si maržu ponechá a celé zníženie cien prenesie na výrobcu. Reťazec je v tejto analógii burza. Okrem toho, že morálne hľadisko je minimálne otázne, p.Leienová nezastupuje reťazec( v tomto prípade špekulantov na burze), ale občanov EÚ. Aj keď sa tak podľa mňa nespráva.
https://www.ta3.com/clanok/244936/leyenova-chce-zastresit-ceny-za-plyn-a-zabranit-putinovi-v-manipulacii-s-energetickym-trhom
Aké riešenie by bolo trhové? Bez štipky ideológie je to zvýšenie ponuky. A ona ju znížila tým, že de facto odrezala aj posledné dodávky z Ruska. A nezabezpečila žiadnu náhradu
Vráťme sa teraz na Slovensko. Ako sme viackrát počuli, výrobná cena elektriny na Slovensku je hlboko pod 50 eur/MWh. „Papierovo“ ide elektrina cez burzu, ale fyzicky priamo podnikom. Cena na burze sa šibnutím prútika zmení na 10 a viacnásobok. Ja chápem toto „zastropovanie“ nasledovne. Vláda nechce odísť z burzy. Odchod z burzy by sa ohlásil ako odchod a nie „zastropovanie“. Aj keby nie je to možné. Ako povedal Pellegrini, elektrina sa predala 3 roky dopredu. Ak je to pravda, elektrina by sa musela z burzy „vykúpiť“ za trhovú cenu. Rátajme s 10 násobkom výrobnej ceny a s vykúpením kontraktov na 1 rok dopredu, nie na 3 roky. A s mierou zisku výrobcu elektriny pri výrobe 5%(po odpisoch, hoci reálne je to 1,1%).
Ak firma „výrobca elektriny“ odkúpi ročnú produkciu napr 100 jednotiek na ktorej má zisk 5 jednotiek(5%) spätne z burzy za cenu 1000 a potom ju predá za cenu napr. 110 jednotiek( strop ceny) vznikne strata 890 jednotiek(1000-110). Ak by som započítal ročnú stratu z tejto „zastropovanej“ transakcie proti zisku, je to 890/5, čo je asi 180 násobok ročného zisku(reálne vyše 800 násobok pri miere zisku 1,1%). Odmyslime si tzv. Arbitráž zahraničných akcionárov, ktorí sa proti tento MEGASTRATE budú brániť. Za akú dobu splatí firma minimálne 178 násobok ročného zisku, ktorý sa „spotrebuje“ na „zastropovanie“? A to je riešenie iba na 1 rok…
Veľmi by ma zaujímalo, ako si to naši „experti“ v praxi predstavujú. Predajom zvyšného podielu štátu? Lebo ja v tento chvíli nevidím východisko. Alebo nákup podielov súkromníkov za cenu MEGASTRATY? A čo arbitráže?
P.S. Tzv „globalistom“ a ich poskokom sa podaril zrejme husársky kúsok. Zničenie priemyslu EÚ cez vysoké ceny energií, zoštátnenie privátneho majetku( vysoké účty raz dobehnú aj najbohatších). Alebo má najvyšší iné riešenie? Sám som zvedavý.
Pozn.Článok obsahuje názory autora vzniknuté na zákkade kusých a (zámerne?)nepresných informácií médií. V žiadnom prípade nemusí vystihovať realitu, preto je označený za fikciu.
Miera zisku je určite cez 5%. Investor... ...
V liberálnom kapitalizme už kupujúci určuje... ...
Celá debata | RSS tejto debaty