Založ si blog

Medveď hnedý je marketingový kráľ.

Absurdita ľudskej činnosti je niekedy nekonečná. Veci, ktoré sa dajú jednoducho riešiť komplikujeme a tie, ktoré riešiť treba neriešime. Vysvetlím podstatu.
Posledné mesiace sa tu hysterizuje ohľadne riešenia problému medveďa hnedého. Vznikajú zásahové tímy, nakupujú vybavenie, najímajú ľudí, cestujú hore-dole. Riešia-neriešia. Potom sa ozve nejaký bloger, že mu zabitím medvedice pri Pribyline zabili dieťa. Mal som pocit ako pri čítaní románu Potkan Kráľ, keď chudák pes zabil sliepku a majiteľ sliepky( dieťaťa) sa išiel zblázniť. Len s tým rozdielom( alebo to bola podobnosť?), že sliepka mu znášala vajcia a vlastne ho živila. Čo sa, ale dá povedať aj o medveďoch… Dokiaľ trvajú problémy, dovtedy tu budú pobehovať rôzne tímy. A medvede budú pre nich obrazne povedané „znášať zlaté vajcia“. Áno sú to ich „deti“. V tomto prípade mám ale pocit akoby si „rodičia“ privyrábali výpalným v podobe „regulácie“ drobných krádeží z kontajnerov. Samozrejme , že je to hyperbola.
Celé mi to pripomína naše Slovensko a román Ťapákovci. Poviem príklad. Alfa omega problémov Slovenska a našej chudoby je drobenie pôdy. Namiesto toho, že by sa začalo zmenami ústavy, tak sa vyčleňujú peniaze na rôzne sceľovania a pod. A keď sa to aj niekde podarí zrealizovať, o desať, dvadsať rokov sme tam , kde predtým, pretože sa neodstránila podstata problému.
Akoby postupoval správny hospodár? Jednoducho by bez nejakých komisií s existujúcimi štruktúrami definoval 2 veci- prirodzenú početnosť medveďov vzhľadom na územie a ich skutočný počet. Samozrejme v reálnom čase, nie za 2 roky. Nadmerný počet by rozplánoval podľa regiónov na komerčný odstrel. Štát by mal na každom odstrele nejaký profit. Napríklad , ak odstrel stojí 5000 eur, štát by dostal 2500 eur za každého medveďa. Zvyšok by sa delil medzi poľovné združenie a obec( príklad). Štát by získal z odstrelu 2000 medveďov 10 mil. Eur. Zrušením rôznych zásahových teamov by získal ďalšie milióny eur.
A čo by sa dalo za to urobiť? Napríklad toľko sľubovaná sanácia toxických odpadov vo Vrakuni o ktorej sa tak pekne rozpráva pred voľbami a tak sa na ňu zabúda po voľbách. Že pán Kollár? Možno, keby tie naše „deti“, rozumej medvede začali kapať od otrávenej vody, potom by sa environmentalisti rozhýbali. Že pán Budaj? Alebo nám nevadí, že práve obyvatelia regiónov , ktoré sú zásobované vodou pritekajúcou z tohto smeru majú jeden z najväčších výskytov rakoviny na svete? Je v tom nejaký súvis? Netvrdím to, ale… Meriame vo vode tieto látky, alebo iba štandardné? Veď DDT sa nemeria , vraj preto, že sa už nepoužíva. Obdobne je to možno s pozostatkami bojových chemických látok vyplavujúcich sa z hrdzavých sudov na dne vrakuňského ramena.
Pozn. Autora. Toto je fikcia. Táto vláda ako všetky doterajšie rieši v prvom rade blaho občanov a často zabúda na seba…

V Česku prijali „systémové“ riešenie cien energií, inšpiruje aj MH

19.09.2022

„Najnovší model, ktorý by mohol byť podobný českému zastropovaniu cien elektriny a plynu, načrtol nový minister hospodárstva(MH) Karel Hirman. „V Česku prijali systémové riešenie, ktorému sa budeme takmer určite blížiť aj u nás,“ povedal Hirman pri jeho nastupovaní do novej funkcie.“ [...]

Ako ušetriť 10. 000? Časť 1 zariadenie bývania a spotrebiče.

12.09.2022

Možno by to niekoho zaujímalo. Bývame v dome( rekonštrukcia) od roku 2005. Začínajú nám „odchádzať“ spotrebiče. Vstavanú chladničku som dal opraviť asi za 80 eur- 2 opravy chladivo a termostat. Je kvalitnejšia značka, aj keď nie zo Švédska. Keďže ide už o chladničku 21.storočia, kde sa spotreba energie výrazne neznižuje( môj názor), resp. sa znižuje na úkor [...]

Sú výrobcovia elektriny aj obchodníci s derivátmi? Ak áno, tešme sa. .

07.09.2022

Zaujal ma tento článok preložený na zelenom „konzervatívnom denníku“, ktorý v „našej slobodnej krajine“ nemôžem udávať ako zdroj. https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-09-06/europe-s-lehman-warning-on-energy-prompts-flurry-of-cash-help Takže pomôžem si radšej agentúrou sídliacou v tajomnom „City of dragons“. Ak chcete vidieť ozajstného draka, posaďte sa v [...]

migranti auto dodávka polícia

Šéf migračného úradu: Liekom na nelegálnu migráciu nie je hermeticky zavretá únia

28.09.2022 21:35

Migrácia bude ďalej narastať a snaha o hermetické uzavretie únie nie je najlepším a vonkoncom nie uskutočniteľným riešením, upozorňuje riaditeľ migračného úradu Ján Orlovský.

Hurikán Ian

Hurikán Ian udrel na Floridu, milióny ľudí opustili svoje domovy

28.09.2022 21:17, aktualizované: 22:24

Milióny ľudí museli opustiť svoje domovy. Vietor zdvíha hladinu mora a spôsobuje záplavy. Meteorológovia aj lovci búrok hovoria o neobyčajnej sile hurikánu.

Francúzsko / vrtuľník / Mali / vojak / vojaci /

Pri nehode dvoch ugandských armádnych vrtuľníkov v Kongu a Ugande zomrelo 22 ľudí

28.09.2022 20:55

Okolnosti nešťastia ugandská armáda neuviedla.

Arnold  Schwarzenegger

Schwarzenegger v koncentračnom tábore Auschwitz: Som synom nacistu

28.09.2022 19:57

Rakúsko-americký filmový herec sa pri tejto príležitosti stretol aj s preživšími holokaustu a vyhlásil, že nastal čas "ukončiť" nenávisť.