Založ si blog

Aké je spravodlivé zdanenie nadmerného zisku?

Priznám sa , spojenie nadmerný zisk som od liberálov nečakal. Vnímam to podobne marxisticky ako nadhodnotu. Možno majú pravdu tí, čo tvrdia, že dnešní liberáli sú vlastne neomarxisti. A môžu si so skutočnými marxistami podať ruku. V čom je problém? V tom na čo, prišiel Ford aj Stalin. Marxizmus je slepá ulička, ktorá odvádza pozornosť od skutočného problému a vnáša umelý konflikt medzi kapitalistov a pracujúcich. A pritom sú obe skupiny na jednej lodi. Robia spoločne na bankárov. Čo iné lepšie spĺňa definíciu nadmerného zisku ako úrok z peňazí , ktoré banka nevlastní a vytvorí ich v momente poskytnutia úveru? Neveríte?.
Fico možno lepšie definoval pojem nadmerný zisk a svojim bankovým odvodom bol k pravde bližšie, ako by sme si mysleli.
Ja by som však na to išiel inak. Šéf elektrární tvrdil, že ide o zdanenie fiktívneho zisku, ktorý sa vlastne ani nevytvorí. Vraj vysvetľoval viackrát zástupcom vlády, ako sa tvorí cena na burze. Práve tzv. burzová cena by mala slúžiť ako základ pre výpočet dane.
https://www.energia.sk/nova-dan-moze-v-nasledujucich-rokoch-ukrojit-zo-zisku-slovenskych-elektrarni-stovky-milionov-eur/
Zrejme nepochopili. Alebo to bol zámer na odvedenie pozornosti? Nebudem dopodrobna vysvetľovať ako sa obchoduje s elektrinou na burze, čo sú to deriváty, kto ich vytvára a obchoduje s nimi. Stačí keď sa zameriame na podstatu. Podstata je, že všetky slovenské spoločnosti, ktoré sú vlastnené(spoluvlastnené) zahraničím radi vytvárajú zisk. A vôbec sa ho nesnažia umelo znižovať. Prečo? Lebo po dani zo zisku, ktorá je u nás v priateľskej výške 21% sa kapitál jednoducho “vyvezie“ bez ďalšieho zdanenia vo forme dividend pre akcionárov. Nemeckí akcionári by v domovskej krajine platili 25% daň z dividend, francúzski dokonca 35%. U nás to je 0%.
https://bojujemzasvetlezajtrajsky.blog.pravda.sk/2019/12/28/ako-ziskat-peniaze-vlastnou-hlavou-navod-pre-politikov/
Aké je teda spravodlivé zdanenie tzv.“nadmerného zisku“? Jednoduché. Priznaný zisk, ktorý spoločnosť ďalej nepotrebuje na svoj rozvoj, rozdelí akcionárom vo forme dividend. Daň z dividend je recept ako štát môže získať možno 1 miliardu eur ročne( môj neexpertný odhad). A bude spravodlivá. Pretože bude platiť pre všetkých rovnako. Nie iba pre banky. Nebude sa týkať iba jadra.
Takže , politici, čo vám bráni v zavedení tejto dane? Je to náš koloniálny status montovne? Slúžime ako fabrika na vývoz ziskov? Naberte odvahu a nedávajte hlavu do piesku!

Pozn.Článok obsahuje názory autora a nie kategorické tvrdenia.

V Česku prijali „systémové“ riešenie cien energií, inšpiruje aj MH

19.09.2022

„Najnovší model, ktorý by mohol byť podobný českému zastropovaniu cien elektriny a plynu, načrtol nový minister hospodárstva(MH) Karel Hirman. „V Česku prijali systémové riešenie, ktorému sa budeme takmer určite blížiť aj u nás,“ povedal Hirman pri jeho nastupovaní do novej funkcie.“ [...]

Ako ušetriť 10. 000? Časť 1 zariadenie bývania a spotrebiče.

12.09.2022

Možno by to niekoho zaujímalo. Bývame v dome( rekonštrukcia) od roku 2005. Začínajú nám „odchádzať“ spotrebiče. Vstavanú chladničku som dal opraviť asi za 80 eur- 2 opravy chladivo a termostat. Je kvalitnejšia značka, aj keď nie zo Švédska. Keďže ide už o chladničku 21.storočia, kde sa spotreba energie výrazne neznižuje( môj názor), resp. sa znižuje na úkor [...]

Sú výrobcovia elektriny aj obchodníci s derivátmi? Ak áno, tešme sa. .

07.09.2022

Zaujal ma tento článok preložený na zelenom „konzervatívnom denníku“, ktorý v „našej slobodnej krajine“ nemôžem udávať ako zdroj. https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-09-06/europe-s-lehman-warning-on-energy-prompts-flurry-of-cash-help Takže pomôžem si radšej agentúrou sídliacou v tajomnom „City of dragons“. Ak chcete vidieť ozajstného draka, posaďte sa v [...]

migranti auto dodávka polícia

Šéf migračného úradu: Liekom na nelegálnu migráciu nie je hermeticky zavretá únia

28.09.2022 21:35

Migrácia bude ďalej narastať a snaha o hermetické uzavretie únie nie je najlepším a vonkoncom nie uskutočniteľným riešením, upozorňuje riaditeľ migračného úradu Ján Orlovský.

Hurikán Ian

Hurikán Ian udrel na Floridu, milióny ľudí opustili svoje domovy

28.09.2022 21:17, aktualizované: 22:24

Milióny ľudí museli opustiť svoje domovy. Vietor zdvíha hladinu mora a spôsobuje záplavy. Meteorológovia aj lovci búrok hovoria o neobyčajnej sile hurikánu.

Francúzsko / vrtuľník / Mali / vojak / vojaci /

Pri nehode dvoch ugandských armádnych vrtuľníkov v Kongu a Ugande zomrelo 22 ľudí

28.09.2022 20:55

Okolnosti nešťastia ugandská armáda neuviedla.

Arnold  Schwarzenegger

Schwarzenegger v koncentračnom tábore Auschwitz: Som synom nacistu

28.09.2022 19:57

Rakúsko-americký filmový herec sa pri tejto príležitosti stretol aj s preživšími holokaustu a vyhlásil, že nastal čas "ukončiť" nenávisť.