Založ si blog

Aké je spravodlivé zdanenie nadmerného zisku?

Priznám sa , spojenie nadmerný zisk som od liberálov nečakal. Vnímam to podobne marxisticky ako nadhodnotu. Možno majú pravdu tí, čo tvrdia, že dnešní liberáli sú vlastne neomarxisti. A môžu si so skutočnými marxistami podať ruku. V čom je problém? V tom na čo, prišiel Ford aj Stalin. Marxizmus je slepá ulička, ktorá odvádza pozornosť od skutočného problému a vnáša umelý konflikt medzi kapitalistov a pracujúcich. A pritom sú obe skupiny na jednej lodi. Robia spoločne na bankárov. Čo iné lepšie spĺňa definíciu nadmerného zisku ako úrok z peňazí , ktoré banka nevlastní a vytvorí ich v momente poskytnutia úveru? Neveríte?.
Fico možno lepšie definoval pojem nadmerný zisk a svojim bankovým odvodom bol k pravde bližšie, ako by sme si mysleli.
Ja by som však na to išiel inak. Šéf elektrární tvrdil, že ide o zdanenie fiktívneho zisku, ktorý sa vlastne ani nevytvorí. Vraj vysvetľoval viackrát zástupcom vlády, ako sa tvorí cena na burze. Práve tzv. burzová cena by mala slúžiť ako základ pre výpočet dane.
https://www.energia.sk/nova-dan-moze-v-nasledujucich-rokoch-ukrojit-zo-zisku-slovenskych-elektrarni-stovky-milionov-eur/
Zrejme nepochopili. Alebo to bol zámer na odvedenie pozornosti? Nebudem dopodrobna vysvetľovať ako sa obchoduje s elektrinou na burze, čo sú to deriváty, kto ich vytvára a obchoduje s nimi. Stačí keď sa zameriame na podstatu. Podstata je, že všetky slovenské spoločnosti, ktoré sú vlastnené(spoluvlastnené) zahraničím radi vytvárajú zisk. A vôbec sa ho nesnažia umelo znižovať. Prečo? Lebo po dani zo zisku, ktorá je u nás v priateľskej výške 21% sa kapitál jednoducho “vyvezie“ bez ďalšieho zdanenia vo forme dividend pre akcionárov. Nemeckí akcionári by v domovskej krajine platili 25% daň z dividend, francúzski dokonca 35%. U nás to je 0%.
https://bojujemzasvetlezajtrajsky.blog.pravda.sk/2019/12/28/ako-ziskat-peniaze-vlastnou-hlavou-navod-pre-politikov/
Aké je teda spravodlivé zdanenie tzv.“nadmerného zisku“? Jednoduché. Priznaný zisk, ktorý spoločnosť ďalej nepotrebuje na svoj rozvoj, rozdelí akcionárom vo forme dividend. Daň z dividend je recept ako štát môže získať možno 1 miliardu eur ročne( môj neexpertný odhad). A bude spravodlivá. Pretože bude platiť pre všetkých rovnako. Nie iba pre banky. Nebude sa týkať iba jadra.
Takže , politici, čo vám bráni v zavedení tejto dane? Je to náš koloniálny status montovne? Slúžime ako fabrika na vývoz ziskov? Naberte odvahu a nedávajte hlavu do piesku!

Pozn.Článok obsahuje názory autora a nie kategorické tvrdenia.

Prečo to vláda robí takto do psej matere?

22.06.2024

Tak to tu máme, nová baterkáreň ja juhu Slovenska. Slovenská ekonomika je eśte pred spustenim Volva a novej baterkátne závislá od automobilového priemyslu. https://openiazoch.zoznam.sk/priemysel/automobilovy-priemysel-na-slovensku-zamestnava-260-tisic-ludi-hovori-sakova/ Nie tak ako Island od bankovníctva, ale veľmi podobne. A teraz k stimulom a dlhodobým efektom. Štátna pomoc je [...]

Ťažko zranení ochrankári po pokuse o atentát(fikcia)

16.05.2024

Pred voľbami v roku 1998 som stopoval z Ružomberka do Bystrice. Zastavil mi tmavomodrý Golf. Muž mal na prednom sedadle položenú pištoľ. Kľudne ju dal do priehradky pred prevodovú páku a vyzval ma sadnúť si. Ja som si neviem prečo sadol(zažil som už naozaj všeličo aj ako ma pohraničník so samopalom na srbských hraniciach ráno budil a legitimoval pri Subotici). Auto rezalo [...]

Prečo Fico odmietol harmonizáciu daní PO v EÚ?

19.04.2024

Možno preto, že všetci v EÚ maju vyššie dane. Najmá dane z dividend právnických osôb. Otázka je , prečo do psej matere sa tomu tak bráni? Veď máme najhoší vývoj financií v EÚ(údajne). A on sa bráni hodenej rukavici? Koho chce zdaňovať, keď nie firmy? Zamestnancov, jednoosobové s.r.o., živnostníkov? Lebo tak to vyzerá. DAŇ Z DIVIDEND NULA PERCENT PRE FIRMY , KDE [...]

Robert Fico a Denys Šmyhal.

Fico telefonoval so Šmyhaľom pre ukrajinské sankcie na ruský Lukoil. Nemienime byť rukojemníkom, odkázal

20.07.2024 18:16

Fico podľa úradu vlády v tejto veci komunikuje už niekoľko dní s relevantnými členmi vládneho kabinetu aj s predstaviteľmi maďarskej petrochemickej skupiny MOL.

Krasnodar, Rusko, protest

Kolaps v Krasnodare: Rusi vyšli do ulíc, starosta sa chcel pripútať k stĺpu. Umlčala ich až polícia

20.07.2024 18:02

Problémy s elektrinou na juhu Ruska a na okupovanom ukrajinskom polostrove Krym sa začali 16. júla po skrate na Rostovskej jadrovej elektrárni.

drogy chorvátsko kokaín

V Európe sa rozmáha organizovaný zločin, využíva každú slabinu, varuje Europol

20.07.2024 17:36

Výroba kokaínu je v Latinskej Amerike podľa Europolu mimoriadne rozšírenia a Európa je touto drogou zahltená.

nudisti, tajch, Banská Štiavnica

Pokuty za holé „bimbasy“? Nudisti v Banskej Štiavnici sú nahnevaní, na pláži chcú mať svoj priestor

20.07.2024 17:00

Textiláci verzus nudisti. Už roky sa na Veľkom Vodárenskom tajchu stretávajú ľudia, ktorí najradšej plávajú a slnia sa nahí. Niektorým, najmä rodinám s deťmi, to prekáža.