Priznám sa, som veľmi rád, že Stv zaradila a nadabovala tento seriál. Videl som ho pred časom s titulkami aj v pôvodnom znení.
Ako v jednom týždennom súhrne povedal Pjakin, je tam toho veľa zo zákulisia riadenia. A nie všetci chcú čítať Koncepciu spoločnej bezpečnosti a Dostatočne všeobecnú teóriu riadenia.
Tak ako je v upútavke, všetko so všetkým súvisí a nič sa nedeje náhodne. Toto zdanlivo iba ruské videnie sveta(reality) je na západe potláčané vzdelaním a médiami. Želaný stav je odklon od mravného typu psychiky k psychike typu biorobot, démon, zviera. Biorobot ide do práce, pozrie si správy( ktoré mimochodom vytvárajú médiá na základe konceptov vysvetlených v seriáli), otvorí si pivo a nerieši životné otázky typu kto som, čo je moje poslanie. Chýba celostné vzdelanie, celostné videnie sveta a reality. Každý je zavretý vo svojej škrupine. Pozeráme sa na svet cez svoj kaleidoskop a opäť sa hneváme, keď nám niekto mení obraz. Manažéri sa hnevajú, že ľuďom chýba iniciatíva a tvorivosť. Nie je toto všetko zámerne potláčané práve výchovou a vzdelaním? Je mozaikové videnie sveta v súvislostiach vôbec žiadané?
Každopádne vzdávam hold Stv. Čas vysielania síce nie je Áčkový, ale nastáva fázový posun v informáciách na všetkých frontoch. A nič nie je náhoda. Treba si všímať, čo zaraďuje Stv v poslednom čase do programu aj na dvojke. Vytvára sa pomaly nové informačné pole. Netreba zúfať, že to ide pomaly. Úspešnosť riadenia podľa predošlej koncepcie bola práve v dlhodobosti a odlišnej algoritmike fázovej zmeny informačného poľa a ľudského života. Jednoducho povedané, riadenie sa vytváralo na stovky rokov dopredu a človek počas krátkeho života nemal možnosť reagovať( príklad je moderné vzdelanie zavedené M.Teréziou a systém dedenia na Slovensku zavedený tiež touto panovníčkou).Pokiaľ nemal človek funkčnú kotvu v podobe vyššej priority riadenia(ideológia, koncepcia). Práve o toto išlo podľa mňa tvorcom Koncepcie spoločnej bezpečnosti. Systém nezmeníme na 5.priorite( horúca vojna). Pomalšia a efektívnejšja forma je na vrchných prioritách- idelologickej a svetonázorovej. To si uvedomil už faraón Ramses II., keď dal vyryť do kameňa slová: o tritisíc rokov zistíte, že som mal pravdu.
Takže pohodlne sa usaďte a sledujte show.
P.S. seriál nie je úplná fikcia, pretože niektoré metódy riadenia sa používajú aj v skutočnom živote. V prvom dieli Eaton stretne pri Fontáne národov spiaceho agenta z ministerstva zahraničia a vydiera ho k spolupráci drogami a nedoštudovaním dcéry v Anglicku. Nepripomína vám to podobný príbeh na Slovensku spred pár rokov?
Celá debata | RSS tejto debaty