Založ si blog

Pán Chmelár, poradím Vám ako postaviť ďalších 200. 000 bytov(a dostať sa do parlamentu)

Chýbajú mi v kampani naozaj silné témy. Prevládajú frázy a chýba myslenie typu „out of the box“. V tomto marazme sa zaskvel pán Chmelár, keď vyčíslil , čo všetko by sme mohli postaviť ak by sme dávali na zbrojenie 1,5% hdp namiesto 2%.
Je to síce pekné, ale nestačí to. Je to iba „kozmetické okrášlenie mŕtvoly“ v podobe dnešnej absurdnej ekonomiky. Podstata je inde a byť na mieste pána Chmelára, chytím sa toho, lebo zažije zrejme svoje posledné volebné fiasko.
Viete koľko je dlhová služba štátu?. Citácia z rozpočtu:“ Dlhová služba štátu by mala v rokoch 2020 – 2022 kumulatívne dosiahnuť úroveň približne 8,5 mld.“ Pre porovnanie „Socialisti navrhujú dávať na zbrojenie nie dve, ale iba 1,5 percenta HDP, čo by znamenalo ročnú úsporu takmer pol miliardy eur, za volebné obdobie to predstavuje skoro dve miliardy eur.“ Teaz si to zrovnajme na ročnej báze:dlhová služba je na ročnej báze 2,8 miliardy a polpercentná úspora socialistov na výdavkoch na zbrojenie je 0,5 miliardy. Je to teda vyše 5 -násobok.

Otázka je ako sa dá znížiť dlhová služba? Najskôr si položme otázku, čo je dlhová služba štátu? Dlhová služba je obsluha štátneho dlhu. Štátny dlh je úrok a istina za požičané peniaze. Hop, pozor! Prečo si štát musí požičať peniaze? Pretože všetky nové peniaze sú dlh. Ak rastie ekonomika, musí rásť peňažná zásoba. Kedysi štát mal centrálnu plánovaciu komisiu , táto plánovala, koľko treba na každý rok dotlačiť peňazí a národná banka ich jednoducho vytlačila. Nazvime tento systém, ktorý tu mimochodom bol do roku 1989 za obdobie suverénnej monetárnej politiky.

Čo to však v praxi znamená? Dnes za každé nové euro v obehu štát platí úroky a istinu( rovnako ako vy platíte za nové peniaze v hypotéke). Ak sa Vám úroky zdajú nízke, vedzte, že pri 25 ročnej hypotéke s 1,25% p.a. zaplatíte ročne zhruba štvrtinu z ročnej dlhovej služby iba na úrokoch. Podobne je to pri štátnom dlhu, najmä ak sa často refinancuje a „roluje“ dopredu(to je predsa podstata, nie?) Ak by štát vydával vlastnú menu štátom a nie bankou, čo sa zmení? Všetko. Nielenže nemusí platiť úrok , ale ani istinu! Komu by platil, sám sebe?
Stíhačky by sme mali splatené za 1/2 roka😀. Ozaj, viete , kto nakoniec platí dlhovú službu štátu? My občania na daniach. Viete koľko je to na priemerného pracujúceho? Okolo 1000 eur ročne. To je poplatok za „tvorbu peňazí“.

Čítajte pozorne link, je to seriózny mainstream(môj blog o Islande sa blíži..)

https://www.etrend.sk/ekonomika/island-si-vytvori-alternativu-ku-kapitalistickemu-systemu-nechce-krizy.html?split=all

Je treba zdaniť zamestnancov nie firmy(tí sa nemôžu brániť)

15.11.2023

To povedal Taraba na Infovojne(parafrázujem) tesne po voľbách. A vláda v tom pokračuje. K tejto fiktívnej názorovej úvahe ma primälo programové vyhlásenie vlády. . . Ten, čo zarába menej ako upratovačka na západe je „nadmerne bohatý“ a za odmenu ho progresivne zdaníme. Ak nevyznávate hazard a okázalý životný štýl a idete príkladom deťom v tom, že namiesto drahého [...]

Pán Jaroslav opäť prejavil perly svojho ducha.

08.11.2023

https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/687726-nad-cast-municie-je-pre-slovensko-zbytocna-mohli-sme-pomoct-ukrajincom-za-likvidaciu-zaplatime-miliony/?utm_source=pravda&utm_medium=hp-box&utm_campaign=shp_3clanok_box Podľa tejto logiky je lepšie ako zlikvidovať muníciu slúžiacu na obranu, s ňou ešte niekoho zabiť, alebo zmrzačiť. Trebárs aj civilov( videli sme to x krát v [...]

Pán Fico, čo sú to tie národno-štátne záujmy Slovenska?

03.11.2023

Náš nový premiér a vlastne celá vláda chce obhajovať národno-štátne záujmy Slovenska. To je dobre. Vieme , ktoré to vlastne sú? Panuje v tom nejaký konsenzus naprieč politickým spektrom? Bola ohľadne toho nejaká všeľudová diskusia? A kto je vlastne ten všemohúci, kto rozhodne: TOTO SÚ NAŠE NÁRODNOŠTÁTNE ZÁUJMY! 1.Aké sú základné geopolitické východiská a smery [...]

ČR SR Parlament Pellegrini Návšteva

Pellegrini odkázal ČR, aby sledovala konkrétne kroky SR pri konflikte na Ukrajine

30.11.2023 14:31

Predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini je na oficiálnej návšteve Českej republiky.

Igor Bratčikov / Robert Fico /

Fico sa stretol s veľvyslancami USA a Ruska. Kritizoval americkú a únijnú stratégiu voči Ukrajine

30.11.2023 13:13

Slovensko má podľa premiéra povinnosť pripravovať sa na obdobie po skončení vojny na Ukrajine a na štandardizáciu slovensko-ruských vzťahov.

Martin Pekár

Pekár z progresívcov sa vzdáva mandátu poslanca parlamentu, nahradí ho Nash

30.11.2023 12:43

V poslaneckom klube Progresívneho Slovenska budú mať ženy väčšinové zastúpenie.

Základná škola Parchovany

Polícia vyšetruje streľbu v Parchovanoch. Bola to mama šikanovaného Romana, ktorý skočil zo strechy školy

30.11.2023 12:19

Trebišovská polícia preveruje incident so streľbou z plynovej pištole.