Použil som schválne premérové slová. Pozrel som si dnes tlačovku v Košíciach.Takže vyzerá to tak, že štát (konečne) spustí tento projekt. V prípade Košíc tu vidím pozitíva:
.
1.Mesto získa v krátkom čase voľné bytové jednotky za prijateĺnú cenu
.
2.Mesto a fabriky si stabilizujú zamestnancov (otrokov). Takto zamestnávatelia nebudú mať páku iba cez mzdu ale aj cez príspevok na bývanie, ktorý v konečnom dôsledku zaplatí śtát cez rôzne dohody s fabrikami.
.
3.Investori budú flexibilní v dovoze pracovnej sily zo zahraničia, nakoľko si „rezervujú“ kapacitu bývania pre svojich zamestnancov. Tu nepoznám detaily, ale predpokladám, že na základe tohoto , Rezervácia bytov:
Zamestnávateľ môže po dohode s investičným partnerom získať prístup k bytovým jednotkám pre svojich zamestnancov.
.
bude byt viazaný na zamestnávateľa , nie na zamestnanca.
.
Netvrdím, že je to všetko primárne zlé. Vidím tu najmä v prípade úplne novej výstavby stimul pre ekonomiku. Určité veci sa mi však (aj ako dlhočnému prenajímateľovi) nepáčia a v podstate potvrdzujú hrozivé trendy:
.
U záujemcov o bývanie:
.
1.Zhoršenie dostupnosti bytov do 90 m2, nakoĺko tieto budú určené primárne cez štátom podporované nájomné bývanie veľkým inśtitucionálnym investorom, ktorí dostanú výhodu na DPH/momentálne rozdiel na DPH 18%/ a budú skupovať celé projekty za podstate výhodnejších podmienok. To vidíme už v USA, kde aj bez tejto podpory firmy ako Blackkrock skupujú celé ulice a v posledných rokoch majú 30% podiel na transakciách. Tieto firmy majú neobmedzené zdroje.
.
2.Pre beźné obyvateľstvo postupne vymiznú štartovacie byty.Vlastníctvo nehnuteľností sa postupne zúźi na strednú a vyššiu triedu- byty nad 90 m2 a rodinné domy.
.
3.Treba si uvedomiť, že podporovateľ tohto systému bude každý sporiteľ v 2.pilieri. tieto peniaze jednak ostanú na Slovensku/časť počas výstavby, čo je pozitívne/ ale aj urýchlia „reformu“ realitného trhu podĺa vzoru západu, keď nájomným bytom vládnu inštitucionálni investori. Individuálne vlastníctvo sa zúži z cca 90% na cca 60%.
.
4.Paneláky ako bývanie sa predražia vplyvom environmentálnych požiadaviek, nutným modernizáciám a chamtivosti správcov/je to voľná živnosť, rovnako ako tzv.Kiskov úćtovník s „iným názorom“/. Osud panelákov je otvorený, ale keď sa segregujú a vplyvom nedohody vlastníkov na modernizácii nebudú schopní správcovia splniť prísne kritériá napr. spotreby, jednoducho sa postavia mimo „zákon“ alebo na ne uvalia „zelené dane“, jednoducho sa zbúrajú a na ich mieste vyrastie niečo nové. Toto sa dialo vo východnom Nemecku už v 90tych rokoch, aj keď z iných dôvodov.
.
U veĺkej časti súčasného trhu, ktorá bude postupne hrať druhé husle bude zmena tieź. To je tzv sekundárny trh s nehnuteĺnosťami/realitné kacelárie a drobní vlastníci/, ktorý bude ťažko postihnutý nízkymi cenami nájmu vplývajúcimi na zníźenie cien bytov. Veľká časť neprofesionálnych „realitných investorov“ bude ťažko konkurovať veľkým firmám s profesionálnou správou. Najmä pokiaľ budú bojovať o spoločného klienta so štátom podporovanou hydrou, ktorá bude mať odštátu zabezpečenú podporu, marketing, daňové úľavy atď.
.
Postupom času v priebehu 10-20 rokov sa trh „vyčistí“ a obyvateĺsvo bude s nostalgiou spomínať na dobu, kedy mali šancu vlastniť vlastné bývanie nezaťažené hypotékou a byť sčasti “slobodní“.
.
Lebo „sloboda nie je ako povedal primátor Košíc , parafrázujem „vybrať si nájomné bývanie a neviazať sa“. Sloboda je aj o tom, že chcem byť nezávislý od zamestnávateľa a finančných inštitúcií, ktoré mi často držia „nôž pod krkom“. A mať byt hoc malý ale bez hypotéky, aspoň do 40tky. Táto sloboda, ktorá tu zatiaľ eśte sčasti je, tu o 10-20 rokov bude iba u najbohatšej časti obyvateľstva.
.
„V ústrety svetlým zajtrajškom, otroci!“
P.S. : A kde budeme bývať , keď nebudeme konformní s vládou, veľkými zamestnávatelmi a všetky malé byty budú vlastniť inštitúcie? Ešte ostáva tzv sociálne bývanie ako mobilné domy, autá a kontajnerové mestečká ako na západ od nás.
.
P.S.2: toto je memento aj „realitným investorom“, ktorí sa zviditeľňujú iba na YouTube za účelom predaja drahých školení a nevidia si ďalej od nosa. Mali sme už dávno založiť úniu prenajímateľov, krorá by nás zastupovala a štát by takto nevybabral s nami ako pri nájomnom bývaní, parkovnom, odpisoch a pod. A ľudia ako Viskupič by nepredkladali dôležité návrhy zákonov vtedy , keď nie sú vo vláde a nemajú podporu/viď odpisy/, ale vtedy, keď je to potrebné. Že pán Sulík? Keď ste boli vo vláde, bola to pre vás priorita č.1773, teraz sa chytáte aj slamky a „varíte bez servítky“. O „realitných investoroch“ vyskakujúcich pomaly aj z chladničky a ponúkajúcich školenia nehovoriac. Oslovil som ich niekoľko, bez odpovede. A prenajímatelia bez prihlásenia na DÚ si tiež utrú hubu, keď si myslia , že sú neviditeľní. Ja to len otázka času.
Zdroje:
TK v Košiciach 16.1.2025
Pravda bohužial ...
Celá debata | RSS tejto debaty