Založ si blog

Dva byty za cenu jedného, alebo niečo o najvýhodnejšom investovaní.

Moji známi sa asi zbláznili. Jeden po druhom kupujú nehnuteľnosti na vrchole cien. Jeden kúpil neskolaudovaný jednoizbáč v Bratislave za 180 tisíc, druhý kúpil a prenajíma byt so stratou( pri financovaní hypotékou) v inom krajskom meste. Vyhliadky má nasledovné: Splácať cca do sedemdesiatky, pričom ho čaká v blízkej dobe koniec fixácie. Ak zvýši nájom, možno bude na nule. Ďalší z rodiny chcel silou mocou prepočítať, prečo je výhodné zobrať hypotéku na 20 rokov, kúpiť byt v Bratislave na 75% financovanie hypotékou s mesačnou stratou 400-500 EUR pri prenájme. ( hypotéku nesplatí nájomca a pri investícii 40.000 vyrábam stratu a ešte mám starosti s prenájmom). Toto je najmarkantnejší príklad. Áno, po 20 rokoch by mal mať napriek tomu rast hodnoty za svojich vložených 40.000. Pri konzervatívnom odhade rastu cien 3% v priemere na nasledovných 20 rokov. Ale je to také….Newtonovské.
Isaac Newton bol jeden z najznámejších lúzrov na tulipánovej bubline. Dovtedy vzdoroval, kým ceny nevystúpili na absurdné úrovne a potom neodolal. Na rady susedov, ktorí zbohatli kúpil pár cibuliek a investoval do nich celý majetok. Pár dní nato ceny padli dole takmer na nulu.
Netvrdím, že realitný trh čaká to isté, ale 30% korekcia je namieste a korešponduje aj s vyhláseniami NBS o predražení nehnuteľností o 600 eur/m2. To je priemerná nehnuteľnosť.
Https://nbs.sk/statisticke-udaje/vybrane-makroekonomicke-ukazovatele/ceny-nehnutelnosti-na-byvanie/ceny-nehnutelnosti-na-byvanie-podla-typu-bytu-a-domu/
Odporučil som všetkým známym jednu vec( pozor, toto nie je finančné poradenstvo). Ja by som na ich mieste deťom kúpil zlato a po poklese cien bytov predal zlato a kúpil byt.
Pri raste zlata o 15% za rok a poklese cien nehnuteľností o 15% za rok, čo je najpravdepodobnejší scenár získam o 35% viac „bytu“.
Analogicky pri raste zlata 20% a poklese nehnuteľností o 20% získam o 50% viac.
A pri raste zlata o 33%,čo je veľmi pravdepodobný scenár o 2 roky a pri poklese cien nehnuteľností o 33% kúpim 2 byty za terajšiu cenu jedného(133/67=1,98). Pre kuvikov a teoretikov od klávesnice, transakčné náklady sú zanedbateľné. A daňové poradenstvo neposkytujem , poznanie zákonov je alfa-omega prežitia.
A čo sa oplatí viac ako zlato? No rýchlejšie rastú ešte potraviny, Takže výroba potravín pre seba a iných má budúcnosť. Je jar, preto sa nad tým zamyslite. A konajte.

Budú chcieť umlčať Fica, aby nevyjednal lepšie podmienky DCA zmluvy?

24.05.2023

Zaujala ma tlačová konferencia. Teda v tom, že Fico sa znova odkryl. Taký „socializmus s ľudskou tvárou.“ Čiže nie je problém zmluva ako taká, ale , že je zle vyjednaná. Nie je problém EÚ, ale len niektoré veci a je to vlastne dobrý projekt, rovnako ako NATO a treba v tom smerovaní jednoznačne pokračovať. Ľavica po nástupe vždy zlepší postavenie „väzňov“. Dá im [...]

Európska komisia sa nedá odvolať ani „vymeniť“.

18.04.2023

Podstata liečenia akejkoľvek psychickej choroby vrátane kognitívnej disonancie je priznanie si daného stavu. To je bod nula od ktorého začína každé liečenie. Preto mám názor, že tí, čo si myslia, že nebodaj zreformujú EÚ trpia minimálne kognitívnou disonanciou(KD). My si nevládneme sami. Vládne nám EU( viď ústava SR a zakotvenie „vedúcej úlohy KSČ, pardón EÚ). Kto [...]

Sú syntetické palivá perpetum mobile? Dokonca viac. . .

30.03.2023

Na úvod hejterov upozorňujem, toto je fikcia a fejtón a nemám technické vzdelanie. Ale mám vlastný názor na niektoré bludy prezentované ako zelená energia.CO2 nie je jed , ale prirodzene sa vyskytujúci plyn, ktorý má svoj kolobeh v prírode. A jeho kolobeh prebieha hlavne v moriach. Tak predovšetkým, ako nás to za socializmu učili, že vznikla ropa? Pozostatky pravekých [...]

Eduard Heger, Branislav Sitár, Demokrati

Hegerovi v tíme pribudne jadrový fyzik. Dôležité sú fakty, voliči si musia uvedomiť, kam chceme smerovať

01.06.2023 11:30

Branislav Sitár pôsobí v CERN-e a Heger verí, že bude pre jeho tím posilou.

Rusko Ukrajina vojaci Suma Ruský dobrovoľný zbor

Ruskí partizáni: Oslobodíme celé Rusko. Putinova armáda je zbabelá

01.06.2023 11:11

Ruský dobrovoľnícky zbor a Légia Sloboda Ruska, ktorí sa prihlásili k zodpovednosti za útok v Belgorode, tvrdi, že začínajú „druhú fázu„ útokov.

deti, matka, rozhovor, debata, lavička, debata, výchova

Deti do 14 rokov tvoria necelých 16 percent obyvateľov Slovenska

01.06.2023 10:34

Takmer 60,5 percenta domácností so závislými deťmi v SR tvoria tradičné rodiny založené manželstvom.

dieťa v aute, autosedačka

Dieťa zomrelo v aute na prehriatie, jeho rodičia boli v kostole

01.06.2023 09:35

V meste Palm Bay v americkom štáte Florida vyšetrujú smrť 11-mesačného dieťaťa.