Založ si blog

Ako prežiť rok 2023

Nebudem sa venovať vojne ani globálnej kataklyzme, ale najpravdepodobnejšiemu scenáru.
Pozrel som si viacero podcastov( Gammon,Kyiosaki, Mallone, Rickards..). Všetci sa zhodujú v nasledovnom:
1. Bod obratu u Fedu( americká centrálna banka) je v nedohľadne. Bod obratu(pivoting point) je bod vrcholu úrokových sadzieb odkedy začínajú klesať. Z toho vyplýva, že vysoké úroky z hypoték(5% a viac) tu budú dlho, veľmi dlho. Aj u nás.
2. Tlak na pokles ceny nehnuteľností bude enormný. Jedným z faktorov bude drahé financovanie, ďalšie sú na strane ponuky. Predaje sa minimálne v US už spomaľujú. Okrem toho, na trh prídu nehnuteľnosti od A/ľudí, čo sú v dôchodkovom veku a nevyžijú z tzv. 401k( niečo ako náš 2.pilier ale s nižšími poplatkami), budú chcieť predať dom a presťahovať sa do menšieho B/ firmy ako BlackRock budú investovať do krátkodobých vysoko(4,5%) úročených cenných papierov krytých štátom a to namiesto nákupu nehnuteľností C/Bežní ľudia( average Jane&Joe) si budú môcť dovoliť oveľa lacnejšiu nehnuteľnosť kvôli vysokým úrokovým mieram a vysokej inflácii, alebo aj žiadnu a budú v prenájme. Podobne to bude u nás.
3. Akcie zažijú pravdepodobne pád, ktorý už začal(Amazon,Tesla, Meta etc.). Tým pádom aj dôchodkové fondy. A nielen v Amerike.
4. Dlhopisy prekvapivo tiež, hoci sa v minulosti správali k akciám inverzne(opačne). Je to spôsobené aj( a nielen) inverznou výnosovou krivkou, kedy 10 ročné dlhopisy majú nižší úrok ako 1 ročné dlhopisy. To bude mať taktiež dopad na dôchodkové fondy. A nielen v Amerike. V Británii sme pred niečo vyše mesiaci boli takmer svedkami ich insolventnosti.

Toľko k stavu. Príčiny sú pre mňa jasné. Banky vytváraním lacných peňazí najskôr vytvorili problém(mega bubliny a mega inflácia) neskôr riešia tento problém mega rastom úrokov. Podľa môjho názoru, citeľný a kontinuálny rast úrokov VŽDY vytvorí tzv. Inverznú výnosovú krivku dlhopisov a neskôr recesiu. Takže vinník je známy(who deals).

Riešenie na úrovni rodiny je nasledovné. Ide ťažká doba. Bolo sa treba na ňu dlho pripravovať. Všetko sa predvídať nedá, ale:
1. Urobte si revíziu úverov , kedy u ktorého končí fixácia. Pripravte sa na nové úroky na úrovni 4,5% a vyššie. Rozdiel v splátke bude citeľný.
2. Nehnuteľnosti môžu klesať na cene, prinajlepšom stagnovať. Ak klesnú a vy ste kúpili za cenu na vrchole, pripravte sa na možnosť „doručenia“ , prípadne rizikovej prirážky pri refixácii.
3. Využívajte predčasné splátky 20% ročne bez poplatkov. Nenaťahujte si splatnosť, ale po splatení 20% si vyberte možnosť zníženia splátky. Paradoxne najviac ušetríte na splátke u najnovších úverov(tam platíte viac úrokov). A u najkratších úverov(tam je vysoká splátka). Samozrejme dlhy z prečerpania a kreditky sú najhorším dlhom, kde je najvyšší úrok( cca 18%).
4. Vytvorte si možnosť ďalšieho príjmu. Pomôže Vám pri predčasných splátkach, zvýšení úrokov, alebo nedajbože pri strate zamestnania.
5. Snažte sa byť energeticky čo najviac sebestační. Vykurovanie pevným palivom je takmer zdarma, ak susedovi pomôžete orezať zanedbanú záhradu s ovocnými stromami. Urobte poriadok na záhrade na chalupe. Ak máte vlastné pozemky vyrežte sucháre( je to vlastne vaša povinnosť predchádzať požiarom). Dajte si na strechu fotovoltaiku, samozrejme to musí mať ekonomický zmysel.
6. Snažte sa o potravinovú sebestačnosť. Namiesto Vistérie zasaďte k pergole hrozno. Namiesto okrasných stromov ovocné. Muchovník krásne kvitne a tiež sa dá jesť. Čim menej sa babrete v záhonoch, tým je väčšia úroda(paradoxne). Mulč ochráni pôdu lepšie ako okopávanie.Rok od roku sa vaše zručnosti zlepšujú. Ovocie sa dá zavárať aj sušiť. Bylinky na zimné čaje rastú ako burina.
7. Ak nemáte vlastnú pôdu, možno ju má niekto, kto o ňu nemá záujem, čas a podobne. V každej rodine je nejaká opustená záhrada, alebo chalupa, Rusi dosiahli od roku 2014( začiatok sankcií) potravinovú sebestačnosť aj pestovaním zeleniny na balkónoch bytoviek. Neskôr zúrodnili pôdu ležiacu ladom na úrovni štátu. Dokonca ju darovali presídlencom. Všetko sa dá, len treba chcieť.
8. Tí , čo majú „investičnú nehnuteľnosť“ a hrali na rast cien zaplačú. Tí, čo prenajímajú a byt majú pod hypotékou môžu mať problém pri refixácii. Kamarát takto kúpil byt. Konečne sa rozhýbal a tento rok na jar kúpil byt, ktorý prenajíma so stratou s vidinou rastu hodnoty. Teraz sa ma spýtal, do čoho má investovať na dôchodok? Pýtam sa , prečo? A on, pretože na byt mi končí fixácia o rok a splácam ho do 70tky. A pravdepodobne budem ( hlavne kvôli úrokom) stále stratový. Poradil som mu predčasnú splátku. Guľku z legálne držanej zbrane si môže dať neskôr. Spomínam si ako sa „odborníci“ na fórach so mnou vadili, že nezáleží na výnose z prenájmu, podstatný je rast… constant growth, double digit growth, to je mantra všetkých nadnárodnych firiem. Dnes sa nad tým smejem. Treba byť opatrný, keď sú všetci chamtiví. Dvaja najlepší kamaráti si kúpili investičné byty( pre deti) tento a minulý rok. No nič, aj Isaac Newton prerobil na tulipánovej bubline.
9. Nebudem sa zaoberať preperstvom, ale všimnite si, čo chýba na Ukrajine-voda, teplo, elektrina, jedlo. Ak nerátame zbrane. A nielen tam, aj v US pri arktickej zime. Zamyslite sa nad tým a potom sa smejte z preperov.
10. Čo sa týka tzv.escapu( útek do bezpečia), ak vôbec táto možnosť nastane a bude na to čas, treba sa aspoň zamyslieť- ako, kam, s kým. Myslím si, že ak na to bude čas, bude to pozornému pozorovateľovi jasné dopredu pár dní. To je čas na pobalenie a prípravu. Radšej ostať pobalený, ako nepripravený.
Myslím, že tento článok je k ničomu. Pretože kto vie, je už pripravený. A kto nevie, zbytočne sa znervózni a aj tak už nič nezmení, lebo je neskoro. Takže dajme chladiť šampanské a užime si to. Kým je čas. PF 2023!

Pozn. V článku sa nevyskytujú investičné rady ani odporučenia, iba názory na situáciu aktuálne v dobe jeho písania

Prečo to vláda robí takto do psej matere?

22.06.2024

Tak to tu máme, nová baterkáreň ja juhu Slovenska. Slovenská ekonomika je eśte pred spustenim Volva a novej baterkátne závislá od automobilového priemyslu. https://openiazoch.zoznam.sk/priemysel/automobilovy-priemysel-na-slovensku-zamestnava-260-tisic-ludi-hovori-sakova/ Nie tak ako Island od bankovníctva, ale veľmi podobne. A teraz k stimulom a dlhodobým efektom. Štátna pomoc je [...]

Ťažko zranení ochrankári po pokuse o atentát(fikcia)

16.05.2024

Pred voľbami v roku 1998 som stopoval z Ružomberka do Bystrice. Zastavil mi tmavomodrý Golf. Muž mal na prednom sedadle položenú pištoľ. Kľudne ju dal do priehradky pred prevodovú páku a vyzval ma sadnúť si. Ja som si neviem prečo sadol(zažil som už naozaj všeličo aj ako ma pohraničník so samopalom na srbských hraniciach ráno budil a legitimoval pri Subotici). Auto rezalo [...]

Prečo Fico odmietol harmonizáciu daní PO v EÚ?

19.04.2024

Možno preto, že všetci v EÚ maju vyššie dane. Najmá dane z dividend právnických osôb. Otázka je , prečo do psej matere sa tomu tak bráni? Veď máme najhoší vývoj financií v EÚ(údajne). A on sa bráni hodenej rukavici? Koho chce zdaňovať, keď nie firmy? Zamestnancov, jednoosobové s.r.o., živnostníkov? Lebo tak to vyzerá. DAŇ Z DIVIDEND NULA PERCENT PRE FIRMY , KDE [...]

Robert Fico a Denys Šmyhal.

Fico telefonoval so Šmyhaľom pre ukrajinské sankcie na ruský Lukoil. Nemienime byť rukojemníkom, odkázal

20.07.2024 18:16, aktualizované: 18:36

Fico podľa úradu vlády v tejto veci komunikuje už niekoľko dní s relevantnými členmi vládneho kabinetu aj s predstaviteľmi maďarskej petrochemickej skupiny MOL.

Krasnodar, Rusko, protest

Kolaps v Krasnodare: Rusi vyšli do ulíc, starosta sa chcel pripútať k stĺpu. Umlčala ich až polícia

20.07.2024 18:02

Problémy s elektrinou na juhu Ruska a na okupovanom ukrajinskom polostrove Krym sa začali 16. júla po skrate na Rostovskej jadrovej elektrárni.

drogy chorvátsko kokaín

V Európe sa rozmáha organizovaný zločin, využíva každú slabinu, varuje Europol

20.07.2024 17:36

Výroba kokaínu je v Latinskej Amerike podľa Europolu mimoriadne rozšírenia a Európa je touto drogou zahltená.

nudisti, tajch, Banská Štiavnica

Pokuty za holé „bimbasy“? Nudisti v Banskej Štiavnici sú nahnevaní, na pláži chcú mať svoj priestor

20.07.2024 17:00

Textiláci verzus nudisti. Už roky sa na Veľkom Vodárenskom tajchu stretávajú ľudia, ktorí najradšej plávajú a slnia sa nahí. Niektorým, najmä rodinám s deťmi, to prekáža.