Založ si blog

Ako prežiť rok 2023

Nebudem sa venovať vojne ani globálnej kataklyzme, ale najpravdepodobnejšiemu scenáru.
Pozrel som si viacero podcastov( Gammon,Kyiosaki, Mallone, Rickards..). Všetci sa zhodujú v nasledovnom:
1. Bod obratu u Fedu( americká centrálna banka) je v nedohľadne. Bod obratu(pivoting point) je bod vrcholu úrokových sadzieb odkedy začínajú klesať. Z toho vyplýva, že vysoké úroky z hypoték(5% a viac) tu budú dlho, veľmi dlho. Aj u nás.
2. Tlak na pokles ceny nehnuteľností bude enormný. Jedným z faktorov bude drahé financovanie, ďalšie sú na strane ponuky. Predaje sa minimálne v US už spomaľujú. Okrem toho, na trh prídu nehnuteľnosti od A/ľudí, čo sú v dôchodkovom veku a nevyžijú z tzv. 401k( niečo ako náš 2.pilier ale s nižšími poplatkami), budú chcieť predať dom a presťahovať sa do menšieho B/ firmy ako BlackRock budú investovať do krátkodobých vysoko(4,5%) úročených cenných papierov krytých štátom a to namiesto nákupu nehnuteľností C/Bežní ľudia( average Jane&Joe) si budú môcť dovoliť oveľa lacnejšiu nehnuteľnosť kvôli vysokým úrokovým mieram a vysokej inflácii, alebo aj žiadnu a budú v prenájme. Podobne to bude u nás.
3. Akcie zažijú pravdepodobne pád, ktorý už začal(Amazon,Tesla, Meta etc.). Tým pádom aj dôchodkové fondy. A nielen v Amerike.
4. Dlhopisy prekvapivo tiež, hoci sa v minulosti správali k akciám inverzne(opačne). Je to spôsobené aj( a nielen) inverznou výnosovou krivkou, kedy 10 ročné dlhopisy majú nižší úrok ako 1 ročné dlhopisy. To bude mať taktiež dopad na dôchodkové fondy. A nielen v Amerike. V Británii sme pred niečo vyše mesiaci boli takmer svedkami ich insolventnosti.

Toľko k stavu. Príčiny sú pre mňa jasné. Banky vytváraním lacných peňazí najskôr vytvorili problém(mega bubliny a mega inflácia) neskôr riešia tento problém mega rastom úrokov. Podľa môjho názoru, citeľný a kontinuálny rast úrokov VŽDY vytvorí tzv. Inverznú výnosovú krivku dlhopisov a neskôr recesiu. Takže vinník je známy(who deals).

Riešenie na úrovni rodiny je nasledovné. Ide ťažká doba. Bolo sa treba na ňu dlho pripravovať. Všetko sa predvídať nedá, ale:
1. Urobte si revíziu úverov , kedy u ktorého končí fixácia. Pripravte sa na nové úroky na úrovni 4,5% a vyššie. Rozdiel v splátke bude citeľný.
2. Nehnuteľnosti môžu klesať na cene, prinajlepšom stagnovať. Ak klesnú a vy ste kúpili za cenu na vrchole, pripravte sa na možnosť „doručenia“ , prípadne rizikovej prirážky pri refixácii.
3. Využívajte predčasné splátky 20% ročne bez poplatkov. Nenaťahujte si splatnosť, ale po splatení 20% si vyberte možnosť zníženia splátky. Paradoxne najviac ušetríte na splátke u najnovších úverov(tam platíte viac úrokov). A u najkratších úverov(tam je vysoká splátka). Samozrejme dlhy z prečerpania a kreditky sú najhorším dlhom, kde je najvyšší úrok( cca 18%).
4. Vytvorte si možnosť ďalšieho príjmu. Pomôže Vám pri predčasných splátkach, zvýšení úrokov, alebo nedajbože pri strate zamestnania.
5. Snažte sa byť energeticky čo najviac sebestační. Vykurovanie pevným palivom je takmer zdarma, ak susedovi pomôžete orezať zanedbanú záhradu s ovocnými stromami. Urobte poriadok na záhrade na chalupe. Ak máte vlastné pozemky vyrežte sucháre( je to vlastne vaša povinnosť predchádzať požiarom). Dajte si na strechu fotovoltaiku, samozrejme to musí mať ekonomický zmysel.
6. Snažte sa o potravinovú sebestačnosť. Namiesto Vistérie zasaďte k pergole hrozno. Namiesto okrasných stromov ovocné. Muchovník krásne kvitne a tiež sa dá jesť. Čim menej sa babrete v záhonoch, tým je väčšia úroda(paradoxne). Mulč ochráni pôdu lepšie ako okopávanie.Rok od roku sa vaše zručnosti zlepšujú. Ovocie sa dá zavárať aj sušiť. Bylinky na zimné čaje rastú ako burina.
7. Ak nemáte vlastnú pôdu, možno ju má niekto, kto o ňu nemá záujem, čas a podobne. V každej rodine je nejaká opustená záhrada, alebo chalupa, Rusi dosiahli od roku 2014( začiatok sankcií) potravinovú sebestačnosť aj pestovaním zeleniny na balkónoch bytoviek. Neskôr zúrodnili pôdu ležiacu ladom na úrovni štátu. Dokonca ju darovali presídlencom. Všetko sa dá, len treba chcieť.
8. Tí , čo majú „investičnú nehnuteľnosť“ a hrali na rast cien zaplačú. Tí, čo prenajímajú a byt majú pod hypotékou môžu mať problém pri refixácii. Kamarát takto kúpil byt. Konečne sa rozhýbal a tento rok na jar kúpil byt, ktorý prenajíma so stratou s vidinou rastu hodnoty. Teraz sa ma spýtal, do čoho má investovať na dôchodok? Pýtam sa , prečo? A on, pretože na byt mi končí fixácia o rok a splácam ho do 70tky. A pravdepodobne budem ( hlavne kvôli úrokom) stále stratový. Poradil som mu predčasnú splátku. Guľku z legálne držanej zbrane si môže dať neskôr. Spomínam si ako sa „odborníci“ na fórach so mnou vadili, že nezáleží na výnose z prenájmu, podstatný je rast… constant growth, double digit growth, to je mantra všetkých nadnárodnych firiem. Dnes sa nad tým smejem. Treba byť opatrný, keď sú všetci chamtiví. Dvaja najlepší kamaráti si kúpili investičné byty( pre deti) tento a minulý rok. No nič, aj Isaac Newton prerobil na tulipánovej bubline.
9. Nebudem sa zaoberať preperstvom, ale všimnite si, čo chýba na Ukrajine-voda, teplo, elektrina, jedlo. Ak nerátame zbrane. A nielen tam, aj v US pri arktickej zime. Zamyslite sa nad tým a potom sa smejte z preperov.
10. Čo sa týka tzv.escapu( útek do bezpečia), ak vôbec táto možnosť nastane a bude na to čas, treba sa aspoň zamyslieť- ako, kam, s kým. Myslím si, že ak na to bude čas, bude to pozornému pozorovateľovi jasné dopredu pár dní. To je čas na pobalenie a prípravu. Radšej ostať pobalený, ako nepripravený.
Myslím, že tento článok je k ničomu. Pretože kto vie, je už pripravený. A kto nevie, zbytočne sa znervózni a aj tak už nič nezmení, lebo je neskoro. Takže dajme chladiť šampanské a užime si to. Kým je čas. PF 2023!

Pozn. V článku sa nevyskytujú investičné rady ani odporučenia, iba názory na situáciu aktuálne v dobe jeho písania

Na koho pokyn sa obce topia v hovnách a najnovšie aj v smrade?

03.02.2023

Žijem v obci pri Nitre. Som rodený Nitran, ale my hovoríme Nitránčan. Nechcem veriť konšpiráciam, ale nepomôžem si, lebo niekedy je to také očividné, že musím. Rôzni „influenceri“, niektorí sa medzitým stali už starostami tvrdia a tvrdili, že svetovláda na čele s WEF nás chcú vyhnať z obcí a spraviť z nás otrokov v presne vyznačených zónach v mestách. [...]

Kedy budú byty lacnejšie?

02.02.2023

Pred časom som čítal zaujímavé analýzy firmy Bencont. Týkajú sa bratislavského trhu novostavieb. Iné presné dáta z trhu som nenašiel. Najskôr dám z tejto analýzy 3 čísla, ktoré odhadujem, keďže grafy sú v .pdf. V roku 2017 bol predaj novostavieb v BA okolo 5000 bytov, v roku 2021 okolo 2600 a minulý rok okolo 1500. Ten pokles vidí aj debil. Z pohľadu kvartálov, [...]

Čakajú Nitru kvôli Bruselu v blízkej dobe záplavy?

01.02.2023

Nadpis je trochu provokatívny, priznávam. Ale keby to bolo kvôli Ficovi, alebo Putinovi, bolo by to v poriadku, že? Som nadšenec prírody. Nie ochranár. V posledných rokoch sa nám to „hemží“ živočíchmi, ktoré za socializmu takmer vymizli. Začalo to okolo roku 2000 kormoránmi na Hrone. Potom som si všimol modlivky. V lete je vidno množstvo rojacich sa roháčov. Medvede a [...]

SR MHD Košice výstražný štrajk KEX

Košická MHD sa vo februári zastaví. Odborári avizujú ostrý štrajk

07.02.2023 16:35

Zo štrajku by odborári upustili, ak by dostali výhodnú ponuku od mesta.

Viliam Karas, minister spravodlivosti

Nižšie tresty pre užívateľov drog či menej recidivistov. Karas dokončil nový Trestný zákon

07.02.2023 15:40

Ministerstvo navrhuje sprísniť aj tresty pre vodičov pod vplyvom alkoholu. Ak niekto nafúka nad jedno promile, môže ísť rovno do väzenia.

ruskí vojaci

Viac ako tisíc mŕtvych. Rusi ešte taký zlý deň na Ukrajine nemali

07.02.2023 15:35

Ukrajina uviedla, že posledných 24 hodín bolo pre ruské jednotky doteraz najhorších od invázie, ktorá sa začala 24. februára 2022.

Horváth

Odsedieť si má doživotie. ŠTS bude musieť „Hrobárovi“ sátorovcov vinu opäť dokázať

07.02.2023 13:55

Lehela Horvátha ešte v septembri 2022 oslobodil spod doživotného trestu Najvyšší súd.