Založ si blog

Na čo sú nám politické strany?

Toto je voľné pokračovanie môjho dnešného blogu.
Dnes som pozeral správy Rtvs. Pri snímke z parlamentu ukazovali šéfov poslaneckých klubov Fica a Zemanovú ako v parlamente zdvihnutým prstom ukazovali poslancom – ako majú hlasovať? To snáď nie! Reportáž bola samozrejme o inom, ale čo to dočerta znamená! Ako si to vôbec dovoľujú?
V nedeľu som mal na túre zaujímavý rozhovor so synom. Bavili sme sa o tom, čo všetko by bolo treba zmeniť v spoločnosti. Jeho zaujímalo skôr vzdelanie, mňa politika. Prišli sme zákonite k tomu, načo sú dobré politické strany. Na Slovensku máme od čias Mečiara jeden volebný obvod a pomerný volebný systém. Taktiež nefunkčné referendum ako nástroj priamej demokracie. Myslí sa na to aj v Ústave. Akurát, že realizácia v praxi pokrivkáva. Politické strany si rozdelia za voľby desiatky miliónov EUR aby potom ukazovali prstom, ako majú poslanci hlasovať. Čo sme cvičené opice? A čo nám systém politických strán a neustáleho striedania moci prináša? Okrem živenia podhubia pre korupciu aj krátkodobé myslenie v úrovni 4 ročného volebného obdobia. Tak už dosť!
Toto je prvý parlament v Európe.
https://sk.m.wikipedia.org/wiki/Althing
Island je kolíska demokracie. Nie tej zastupiteľskej, ale priamej. Parlament zložený z rady starších vykonával v minulosti aj priamo na mieste konania aj popravy. V studených vodách riek na plošine Þingvellir končili všetky druhy kriminálnikov. Island sa vrátil k „rade starších“ aj po „tichej revolúcii“ v roku 2009. Všimnite si, že sa podvedome vracali vždy k priamej demokracii a systému bez politických strán.

Takže, čo by sme podľa mňa potrebovali my?
1.Sfunkčniť referendum , aby bolo záväzné pri rozhodovaní o všetkých závažných otázkach a akejkoľvek účasti
2.Jeden volebný obvod nahradiť volebnými obvodmi napr. na úrovni okresov. To výrazne obmedzí silu politických strán.
3.Zrušiť finančnú podporu politických strán „za hlasy ovečiek vo voľbách“ a zrovnoprávniť ich s nezávislými kandidátmi(napr. počet hlasov pre založenie strany by mal byť rovnaký aj pre samostatných kandidátov). Plat poslanca by bola jediná podpora pre činnosť.
4.Zakázať politickú reklamu okrem štátom vyhradeného času pre diskusiu v médiách.
5. Umožniť odvolanie vlády na základe referenda bez kvóra. Počet podpisov pre konanie referenda výrazne znížiť.
6.Sfunkčniť zákon o preukazovaní pôvodu majetku politikov.
Samozrejme na prechodné obdobie sa na stabilizáciu problémov využije existujúci subjekt a systém. S tým, že pravdepodobne p.Fico musí pochopiť, že bude iba krízový manažér na nutné vyvedenie spoločnosti z krízy a zmenu systému. História túto obetu ocení.

Zdá sa Vám to fikcia? Mne nie. Ak budeme o tom hovoriť, zmeníme to. Nemusí to byť presne tento model, podstatná je tvorivá diskusia. Keď tak na to pozerám, jediná „svetoborná“ myšlienka, čo tu ešte možno nebola je zrušenie financovania na základe preferenčných hlasov. Ostatné veci tu buď už boli, alebo si ich niekto v minulosti dal( a nesplnil) do programu.

Politické strany sú podľa mňa rakovina systému. Systém víťaz berie všetko po každých voľbách, čistky v štátnej správe, polícii, súdnictve a pod by neboli bez politických strán možné. Znížil by sa strach, neistota úradníkov, korupcia. A mohli by sme ísť po schodoch k svetlým zajtrajškom.

Stane sa Slovensko novým Tureckom?

02.11.2022

Turecko sa počas konfliktu v Sýrii stalo centrom sýrskych utečencov. Boli ich v Turecku údajne 2 milióny. Turecko týchto utečencov roky „údajne“ využívalo na vydieranie EÚ. Keď sa objavili správy o utečencoch na českej hranici so Slovenskom, nezdalo sa mi vysvetlenie, že sú to iba utečenci z Maďarska, ktoré má deravú južnú hranicu. Prečo? Pretože sami vidíme, aké [...]

Prichádza pravá realita!

26.10.2022

V prvom rade zopakujem môj predošlý názor za ktorým si stojím- politické strany sú rakovina demokracie. Áno, lebo aj RF( a zďaleka nielen on) ukazoval svojim poslancom v pléne ako majú hlasovať. Palec hore je áno( ako pre debilov). Robia to strany už desaťročia od revolúcie naprieč spektrom a toto je doména tzv. Predsedov poslaneckých klubov. Po dohode v zákulisí. [...]

Cudzinec vo vlastnom štáte

19.10.2022

Toto je časť z rozhovoru s jedným otcom , ktorý som si nedávno nechtiac vypočul. Nechcem ho hodnotiť, urobte si každý svoj názor. Otec: „Prečo sa v poslednom čase sa cítim ako cudzinec? A nielen ja. Mám 2 deti. Žijem na dedine pri krajskom meste. Je to konzervatívna dedina s vysokou pôrodnosťou a nízkou kriminalitou. U nás väčšina ľudí chodí stále v nedeľu do [...]

poziar Presov Prostejovska 3

Obyvatelia prešovskej bytovky by sa po požiari mohli do nej začať vracať koncom týždňa

28.11.2022 12:07

K požiaru v bytovom dome došlo vo štvrtok večer. Vyžiadal si dve obete a dvaja ľudia sa zranili.

Zuzana Čaputová

Na pozvanie Čaputovej navštívi Slovensko v marci holandský kráľ s kráľovnou

28.11.2022 11:29

Túto návštevu vníma prezidentka ako ďalšie potvrdenie výborných vzťahov medzi krajinami.

europol polícia drogy kartel

Europol zadržal 49 členov kartelu. Ovládal tretinu trhu s kokaínom v Európe

28.11.2022 11:00

Polícia pri veľkom koordinovanom záťahu zatýkala v Európe a Spojených arabských emirátoch.

zbrane pušky zbraň

Výskum odhalil, prečo je v USA toľko prípadov masovej streľby

28.11.2022 10:33

Američania tvoria asi 4,4 percenta svetovej populácie, ale vlastnia 42 percent zbraní na svete.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 98
Celková čítanosť: 260320x
Priemerná čítanosť článkov: 2656x

Autor blogu