Založ si blog

Na čo sú nám politické strany?

Toto je voľné pokračovanie môjho dnešného blogu.
Dnes som pozeral správy Rtvs. Pri snímke z parlamentu ukazovali šéfov poslaneckých klubov Fica a Zemanovú ako v parlamente zdvihnutým prstom ukazovali poslancom – ako majú hlasovať? To snáď nie! Reportáž bola samozrejme o inom, ale čo to dočerta znamená! Ako si to vôbec dovoľujú?
V nedeľu som mal na túre zaujímavý rozhovor so synom. Bavili sme sa o tom, čo všetko by bolo treba zmeniť v spoločnosti. Jeho zaujímalo skôr vzdelanie, mňa politika. Prišli sme zákonite k tomu, načo sú dobré politické strany. Na Slovensku máme od čias Mečiara jeden volebný obvod a pomerný volebný systém. Taktiež nefunkčné referendum ako nástroj priamej demokracie. Myslí sa na to aj v Ústave. Akurát, že realizácia v praxi pokrivkáva. Politické strany si rozdelia za voľby desiatky miliónov EUR aby potom ukazovali prstom, ako majú poslanci hlasovať. Čo sme cvičené opice? A čo nám systém politických strán a neustáleho striedania moci prináša? Okrem živenia podhubia pre korupciu aj krátkodobé myslenie v úrovni 4 ročného volebného obdobia. Tak už dosť!
Toto je prvý parlament v Európe.
https://sk.m.wikipedia.org/wiki/Althing
Island je kolíska demokracie. Nie tej zastupiteľskej, ale priamej. Parlament zložený z rady starších vykonával v minulosti aj priamo na mieste konania aj popravy. V studených vodách riek na plošine Þingvellir končili všetky druhy kriminálnikov. Island sa vrátil k „rade starších“ aj po „tichej revolúcii“ v roku 2009. Všimnite si, že sa podvedome vracali vždy k priamej demokracii a systému bez politických strán.

Takže, čo by sme podľa mňa potrebovali my?
1.Sfunkčniť referendum , aby bolo záväzné pri rozhodovaní o všetkých závažných otázkach a akejkoľvek účasti
2.Jeden volebný obvod nahradiť volebnými obvodmi napr. na úrovni okresov. To výrazne obmedzí silu politických strán.
3.Zrušiť finančnú podporu politických strán „za hlasy ovečiek vo voľbách“ a zrovnoprávniť ich s nezávislými kandidátmi(napr. počet hlasov pre založenie strany by mal byť rovnaký aj pre samostatných kandidátov). Plat poslanca by bola jediná podpora pre činnosť.
4.Zakázať politickú reklamu okrem štátom vyhradeného času pre diskusiu v médiách.
5. Umožniť odvolanie vlády na základe referenda bez kvóra. Počet podpisov pre konanie referenda výrazne znížiť.
6.Sfunkčniť zákon o preukazovaní pôvodu majetku politikov.
Samozrejme na prechodné obdobie sa na stabilizáciu problémov využije existujúci subjekt a systém. S tým, že pravdepodobne p.Fico musí pochopiť, že bude iba krízový manažér na nutné vyvedenie spoločnosti z krízy a zmenu systému. História túto obetu ocení.

Zdá sa Vám to fikcia? Mne nie. Ak budeme o tom hovoriť, zmeníme to. Nemusí to byť presne tento model, podstatná je tvorivá diskusia. Keď tak na to pozerám, jediná „svetoborná“ myšlienka, čo tu ešte možno nebola je zrušenie financovania na základe preferenčných hlasov. Ostatné veci tu buď už boli, alebo si ich niekto v minulosti dal( a nesplnil) do programu.

Politické strany sú podľa mňa rakovina systému. Systém víťaz berie všetko po každých voľbách, čistky v štátnej správe, polícii, súdnictve a pod by neboli bez politických strán možné. Znížil by sa strach, neistota úradníkov, korupcia. A mohli by sme ísť po schodoch k svetlým zajtrajškom.

Čo ak by štát zrušil podporu politických strán za voľby?

23.09.2023

A šancu kandidovať by získali za rovnakých podmienok aj nezávislí kandidáti( po získaní 10.000 podpisov)? Politické strany by sa nezrušili, akurát by neboli nezdravo zvýhodnené. Ľudia by mohli krúžkovať 4 akýchkoľvek kandidátov. Aj z jednej strany. Čo by sa zmenilo? -zodpovednosť by prevzali konkrétni kandidáti a nie politická strana -prestalo by tzv. Riadené hlasovanie [...]

Policajno-migrantské blues

18.09.2023

Išli sme na prechádzku k rieke Nitra. Po ceste sme ako vždy videli ukrajinskú mládež a slovenskú mládež. Na lavičkách som si však prvýkrát všimol zopár neeurópsky vyzerajúcich mladých mužov s telefónmi. V krčme sedeli ďalší dvaja-jeden bol Afričan a druhý asi z blízkeho východu. Po ceste naspäť pri Mlynoch tesne predtým ako sme prešli cez prechod, na križovatke [...]

Komu vyhovuje potápanie Kollára a škandály?

05.09.2023

Toto je jednoduchá analýza podľa teórie hier vlastnými slovami. Predstavme si rozhodovaciu maticu, ktorá vyzerá ako „veľká šachovnica“. Oproti sebe( z pohľadu matematiky skôr kolmo teda v osi „x“a“y“ stoja rôzne strany. Počet políčok na hrane šachovnice je úmerný počtu „relevantných“ strán, ktoré sa bijú o voliča. Označme políčka napr.A1,A2,…A7, [...]

Trump

Trump sa pri budovaní realitného impéria dopúšťal podvodu, rozhodol súd

26.09.2023 23:16

Trump a jeho spoločnosť masívne nadhodnocovali svoj majetok a zveličovali jeho čistú hodnotu.

náhorný karabach

Výbuch v sklade s palivom v Náhornom Karabachu si vyžiadal najmenej 125 obetí

26.09.2023 23:12

Karabašské úrady pri tom ešte v utorok ráno hlásili 20 mŕtvych a vyše 290 zranených.

Spojené voľby do regionálnych samospráv 2022

Predvolebná debata RTVS: Generálna prokuratúra by mala prejsť podľa SaS a SNS pod správu MS SR

26.09.2023 22:18

V predvolebnej diskusii sa na tom zhodli šéf SNS Andrej Danko a Branislav Gröhling z SaS.

voľby, debata, ta3, fico, pellegrini, šimečka, sulík, uhrík

Predvolebná superdebata ta3: Od stráženia hraníc až po schopnosť vládnuť

26.09.2023 21:45

V utorkovej diskusii sa stretli lídri strán Smer, PS, Hlas, SaS a Republika.