Založ si blog

Odpisy a financovanie nehnuteľností-prečo u nás nejde to, čo v Nemecku

Na začiatku spomeniem príhodu, ktorá veľmi pripomína začiatky Walmartu, len preto aby ste pochopili, že prístup k realitám je pre ekonomiku a podnikanie rovnako kľúčový, ako pre život prístup k pitnej vode.
Istý čas som častejšie cestoval na východ Slovenska za biznisom. Nerád som spal mimo domu, preto som radšej točil denne 800 km. Program vyzeral tak, že z domu som vyrážal zhruba o 6:00 ráno, aby som stihol nejaké stretnutia a poobede som sa vracal domov. Vždy som sa tešil do jednej jednoduchej reštaurácie v Prešove, kde robili geniálne kuracie stejky(alebo minútky) so šalátom. Chodil som tam roky a vždy ma obsluhoval ten istý pán a úctivo sa spýtal, či je všetko v poriadku. Raz sa mi posťažoval, že končí. Pýtal som sa prečo , veď varíte skvelo a ceny sú prijateľné. Vysvetlil mi, že nie kvôli klientom, ale kvôli majiteľovi budovy. Hore má fitness a keď videl, že reštaurácia mu ide, usúdil, že stačí nepredĺžiť majiteľovi reštaurácie zmluvu a otvoriť si na jeho mieste vlastnú reštauráciu. Viac som tam nešiel, preto neviem ako to dopadlo, ale viem, že skončil jeden podnikateľský projekt práve kvôli nedostupnosti nehnuteľnosti.
Prečo o tom píšem? Okrem toho, že veľmi podobne začal svoju éru Walmart, Ikea, MC Donalds ďalší, ktorí v podobnej situácii pochopili, že vlastníctvo nehnuteľností je kľúčový faktor pre podnikanie. A stali sa z nich najväčší majitelia nehnuteľností na trhu. Známe sú výroky Raya Kroca o tom, že zisky z predaja hamburgerov sú iba prostriedok k získaniu najlukratívnejších nehnuteľností.
Ako to je na Slovensku? Podnikateľ ak nechce ísť do prenájmu, dostane sa k dlhodobému úveru nad 10 rokov len veľmi ťažko. A to ho potom drvia nevýhodné 40! Ročné odpisy, ktoré nemajú vo svete obdobu. Banka si často ako ručenie berie nielen samotnú nehnuteľnosť. Veľmi podobne je to s pôdou.
A ako je to vyriešené napr. V Nemecku? Viem to porovnať pri financovaní bývania. Nemecká banka si kúpi nehnuteľnosť do majetku! Odpisuje ju 30 rokov a úver tzv.Darlehen je veľmi podobný operatívnemu leasingu. Cena klesá rovnomerne a banka dáva v princípe veľmi podobnú splátku pri 5 ročnom kontrakte ako pri 30 ročnom. Po ukončení napr. 5 ročného kontraktu má klient 3 možnosti-pokračovanie za rovnakých podmienok(napr. Až po úplné splatenie), kúpa za zostatkovú cenu, alebo ukončenie kontraktu.
A teraz si predstavte , že by banka použila tento model na Slovensku pre financovanie napr. bývania. Už od 5 rokov viazanosti! Rovnaká splátka ako 30 ročná hypotéka. Flexibilita odstúpenia od zmluvy po 5 rokoch. Mobilita pracovnej sily. A dostupnosť bývania. Potrebovali by sme riešiť ešte nájomné bývanie? A ono sa to dá. Funguje to tak nielen v Nemecku, ale aj v susednom Rakúsku. Nemecké a rakúske banky , ktoré to poskytujú su často matky slovenských.
A ozaj, prečo to nejde na Slovensku? Čo by to spravilo s trhom a podnikaním , keby túto možnosť financovania mali aj firmy?
Spýtajte sa svojho bankového poradcu. Verím toho, že 5 miliónov otázok urobí zmenu.

Otvorený list ministrovi zdravotníctva

29.09.2020

Českej republiky.Lekári a pediatri, kde ste? Neviem si predstaviť, že by vláda prijala takéto opatrenia na školách, keby protestovali lekári a pediatri prostredníctvom svojej asociácie. Tu teraz nejde o peniaze, ale o naše deti! Podĺa doleuvedeného zdroja v škole kolabujú deti a niektoré sú dokonca hospitalizované!Nájde sa niekto , kto požiada Úrad verejného zdravotníctva [...]

Otvorený list slovenským lekárom-podporíte Liptáka a Bukovského?

27.09.2020

Alebo budete zašití vo svojich ambulanciách bez rúšok dávajúc jasne najavo, čo si myslíte o takzvanej pandémii, ktorá by pred 10 rokmi nebola ani epidémiou? Väčšina z vás študovala pred 10 a viac rokmi a dobre viete, že táto pandémia nie je podľa starej definície ani epidémia. Napriek tomu mlčíte. A keď nemlčíte, tak rečníte v televízii o tom ako treba pre lekárov [...]

Spiaci agenti

17.09.2020

Priznám sa, som veľmi rád, že Stv zaradila a nadabovala tento seriál. Videl som ho pred časom s titulkami aj v pôvodnom znení. Ako v jednom týždennom súhrne povedal Pjakin, je tam toho veľa zo zákulisia riadenia. A nie všetci chcú čítať Koncepciu spoločnej bezpečnosti a Dostatočne všeobecnú teóriu riadenia. Tak ako je v upútavke, všetko so všetkým súvisí a nič sa [...]

žena, rúško, ochrana

Rúška sa vracajú takmer všade. Fotiť sa s nimi nemusíte, je na to výnimka

29.09.2020 15:51

Od 1. októbra budú rúška povinné aj tam, kde ich ľudia doteraz nemuseli nosiť. Táto povinnosť má však viaceré výnimky.

Smer / Ladislav Kamenický / Robert Fico / Juraj Blanár /

Smer chce podať návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze NRSR

29.09.2020 15:39

Na rokovanie chce pozvať ministrov, aby vysvetlili, čo idú robiť v najbližších dňoch na záchranu svojho rezortu.

USA debata prezidentská prvá

Bez podania rúk. Trump a Biden nastúpia proti sebe

29.09.2020 15:08

Americká prezidentská kampaň vstúpila do záverečnej fázy.

veroniak remišová

Remišová: Na núdzový stav sú splnené zákonné podmienky

29.09.2020 14:59, aktualizované: 15:09

Premiér Matovič avizoval, že na Slovensku by sa mal opäť vyhlásiť núdzový stav.