Založ si blog

Odpisy a financovanie nehnuteľností-prečo u nás nejde to, čo v Nemecku

Na začiatku spomeniem príhodu, ktorá veľmi pripomína začiatky Walmartu, len preto aby ste pochopili, že prístup k realitám je pre ekonomiku a podnikanie rovnako kľúčový, ako pre život prístup k pitnej vode.
Istý čas som častejšie cestoval na východ Slovenska za biznisom. Nerád som spal mimo domu, preto som radšej točil denne 800 km. Program vyzeral tak, že z domu som vyrážal zhruba o 6:00 ráno, aby som stihol nejaké stretnutia a poobede som sa vracal domov. Vždy som sa tešil do jednej jednoduchej reštaurácie v Prešove, kde robili geniálne kuracie stejky(alebo minútky) so šalátom. Chodil som tam roky a vždy ma obsluhoval ten istý pán a úctivo sa spýtal, či je všetko v poriadku. Raz sa mi posťažoval, že končí. Pýtal som sa prečo , veď varíte skvelo a ceny sú prijateľné. Vysvetlil mi, že nie kvôli klientom, ale kvôli majiteľovi budovy. Hore má fitness a keď videl, že reštaurácia mu ide, usúdil, že stačí nepredĺžiť majiteľovi reštaurácie zmluvu a otvoriť si na jeho mieste vlastnú reštauráciu. Viac som tam nešiel, preto neviem ako to dopadlo, ale viem, že skončil jeden podnikateľský projekt práve kvôli nedostupnosti nehnuteľnosti.
Prečo o tom píšem? Okrem toho, že veľmi podobne začal svoju éru Walmart, Ikea, MC Donalds ďalší, ktorí v podobnej situácii pochopili, že vlastníctvo nehnuteľností je kľúčový faktor pre podnikanie. A stali sa z nich najväčší majitelia nehnuteľností na trhu. Známe sú výroky Raya Kroca o tom, že zisky z predaja hamburgerov sú iba prostriedok k získaniu najlukratívnejších nehnuteľností.
Ako to je na Slovensku? Podnikateľ ak nechce ísť do prenájmu, dostane sa k dlhodobému úveru nad 10 rokov len veľmi ťažko. A to ho potom drvia nevýhodné 40! Ročné odpisy, ktoré nemajú vo svete obdobu. Banka si často ako ručenie berie nielen samotnú nehnuteľnosť. Veľmi podobne je to s pôdou.
A ako je to vyriešené napr. V Nemecku? Viem to porovnať pri financovaní bývania. Nemecká banka si kúpi nehnuteľnosť do majetku! Odpisuje ju 30 rokov a úver tzv.Darlehen je veľmi podobný operatívnemu leasingu. Cena klesá rovnomerne a banka dáva v princípe veľmi podobnú splátku pri 5 ročnom kontrakte ako pri 30 ročnom. Po ukončení napr. 5 ročného kontraktu má klient 3 možnosti-pokračovanie za rovnakých podmienok(napr. Až po úplné splatenie), kúpa za zostatkovú cenu, alebo ukončenie kontraktu.
A teraz si predstavte , že by banka použila tento model na Slovensku pre financovanie napr. bývania. Už od 5 rokov viazanosti! Rovnaká splátka ako 30 ročná hypotéka. Flexibilita odstúpenia od zmluvy po 5 rokoch. Mobilita pracovnej sily. A dostupnosť bývania. Potrebovali by sme riešiť ešte nájomné bývanie? A ono sa to dá. Funguje to tak nielen v Nemecku, ale aj v susednom Rakúsku. Nemecké a rakúske banky , ktoré to poskytujú su často matky slovenských.
A ozaj, prečo to nejde na Slovensku? Čo by to spravilo s trhom a podnikaním , keby túto možnosť financovania mali aj firmy?
Spýtajte sa svojho bankového poradcu. Verím toho, že 5 miliónov otázok urobí zmenu.

Stane sa Slovensko novým Tureckom?

02.11.2022

Turecko sa počas konfliktu v Sýrii stalo centrom sýrskych utečencov. Boli ich v Turecku údajne 2 milióny. Turecko týchto utečencov roky „údajne“ využívalo na vydieranie EÚ. Keď sa objavili správy o utečencoch na českej hranici so Slovenskom, nezdalo sa mi vysvetlenie, že sú to iba utečenci z Maďarska, ktoré má deravú južnú hranicu. Prečo? Pretože sami vidíme, aké [...]

Prichádza pravá realita!

26.10.2022

V prvom rade zopakujem môj predošlý názor za ktorým si stojím- politické strany sú rakovina demokracie. Áno, lebo aj RF( a zďaleka nielen on) ukazoval svojim poslancom v pléne ako majú hlasovať. Palec hore je áno( ako pre debilov). Robia to strany už desaťročia od revolúcie naprieč spektrom a toto je doména tzv. Predsedov poslaneckých klubov. Po dohode v zákulisí. [...]

Cudzinec vo vlastnom štáte

19.10.2022

Toto je časť z rozhovoru s jedným otcom , ktorý som si nedávno nechtiac vypočul. Nechcem ho hodnotiť, urobte si každý svoj názor. Otec: „Prečo sa v poslednom čase sa cítim ako cudzinec? A nielen ja. Mám 2 deti. Žijem na dedine pri krajskom meste. Je to konzervatívna dedina s vysokou pôrodnosťou a nízkou kriminalitou. U nás väčšina ľudí chodí stále v nedeľu do [...]

Nyiragongo

Pelé zatiaľ Havaj ušetrila. Sopka Mauna Loa vybuchla prvýkrát za takmer 40 rokov

28.11.2022 13:05

USGS upozorňuje, že ide iba o začiatok erupcie.

Rudolf Kusý

Súd opäť rozhoduje o väzbe pre exstarostu Kusého

28.11.2022 12:58, aktualizované: 13:15

Kusý si mal ako starosta bratislavského Nového Mesta vyžiadať úplatok vo výške 150-tisíc eur.

pohreb, úmrtie, smrť

Zomrel bývalý český minister Tomáš Kvapil. Mal 66 rokov

28.11.2022 12:40

Bol členom vlády Václava Klausa.

poziar Presov Prostejovska 3

Obyvatelia prešovskej bytovky by sa po požiari mohli do nej začať vracať koncom týždňa

28.11.2022 12:07

K požiaru v bytovom dome došlo vo štvrtok večer. Vyžiadal si dve obete a dvaja ľudia sa zranili.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 98
Celková čítanosť: 260344x
Priemerná čítanosť článkov: 2657x

Autor blogu