Založ si blog

Odpisy a financovanie nehnuteľností-prečo u nás nejde to, čo v Nemecku

Na začiatku spomeniem príhodu, ktorá veľmi pripomína začiatky Walmartu, len preto aby ste pochopili, že prístup k realitám je pre ekonomiku a podnikanie rovnako kľúčový, ako pre život prístup k pitnej vode.
Istý čas som častejšie cestoval na východ Slovenska za biznisom. Nerád som spal mimo domu, preto som radšej točil denne 800 km. Program vyzeral tak, že z domu som vyrážal zhruba o 6:00 ráno, aby som stihol nejaké stretnutia a poobede som sa vracal domov. Vždy som sa tešil do jednej jednoduchej reštaurácie v Prešove, kde robili geniálne kuracie stejky(alebo minútky) so šalátom. Chodil som tam roky a vždy ma obsluhoval ten istý pán a úctivo sa spýtal, či je všetko v poriadku. Raz sa mi posťažoval, že končí. Pýtal som sa prečo , veď varíte skvelo a ceny sú prijateľné. Vysvetlil mi, že nie kvôli klientom, ale kvôli majiteľovi budovy. Hore má fitness a keď videl, že reštaurácia mu ide, usúdil, že stačí nepredĺžiť majiteľovi reštaurácie zmluvu a otvoriť si na jeho mieste vlastnú reštauráciu. Viac som tam nešiel, preto neviem ako to dopadlo, ale viem, že skončil jeden podnikateľský projekt práve kvôli nedostupnosti nehnuteľnosti.
Prečo o tom píšem? Okrem toho, že veľmi podobne začal svoju éru Walmart, Ikea, MC Donalds ďalší, ktorí v podobnej situácii pochopili, že vlastníctvo nehnuteľností je kľúčový faktor pre podnikanie. A stali sa z nich najväčší majitelia nehnuteľností na trhu. Známe sú výroky Raya Kroca o tom, že zisky z predaja hamburgerov sú iba prostriedok k získaniu najlukratívnejších nehnuteľností.
Ako to je na Slovensku? Podnikateľ ak nechce ísť do prenájmu, dostane sa k dlhodobému úveru nad 10 rokov len veľmi ťažko. A to ho potom drvia nevýhodné 40! Ročné odpisy, ktoré nemajú vo svete obdobu. Banka si často ako ručenie berie nielen samotnú nehnuteľnosť. Veľmi podobne je to s pôdou.
A ako je to vyriešené napr. V Nemecku? Viem to porovnať pri financovaní bývania. Nemecká banka si kúpi nehnuteľnosť do majetku! Odpisuje ju 30 rokov a úver tzv.Darlehen je veľmi podobný operatívnemu leasingu. Cena klesá rovnomerne a banka dáva v princípe veľmi podobnú splátku pri 5 ročnom kontrakte ako pri 30 ročnom. Po ukončení napr. 5 ročného kontraktu má klient 3 možnosti-pokračovanie za rovnakých podmienok(napr. Až po úplné splatenie), kúpa za zostatkovú cenu, alebo ukončenie kontraktu.
A teraz si predstavte , že by banka použila tento model na Slovensku pre financovanie napr. bývania. Už od 5 rokov viazanosti! Rovnaká splátka ako 30 ročná hypotéka. Flexibilita odstúpenia od zmluvy po 5 rokoch. Mobilita pracovnej sily. A dostupnosť bývania. Potrebovali by sme riešiť ešte nájomné bývanie? A ono sa to dá. Funguje to tak nielen v Nemecku, ale aj v susednom Rakúsku. Nemecké a rakúske banky , ktoré to poskytujú su často matky slovenských.
A ozaj, prečo to nejde na Slovensku? Čo by to spravilo s trhom a podnikaním , keby túto možnosť financovania mali aj firmy?
Spýtajte sa svojho bankového poradcu. Verím toho, že 5 miliónov otázok urobí zmenu.

A sme v r. . i

15.01.2020

Nadväzujem na môj blog https://bojujemzasvetlezajtrajsky.blog.pravda.sk/2019/12/28/ako-ziskat-peniaze-vlastnou-hlavou-navod-pre-politikov/ Nemecko kúsok po kúsku zverejňuje výsledky automobiliek viac »

Pán Chmelár, poradím Vám ako postaviť ďalších 200. 000 bytov(a dostať sa do parlamentu)

09.01.2020

Chýbajú mi v kampani naozaj silné témy. Prevládajú frázy a chýba myslenie typu „out of the box“. V tomto marazme sa zaskvel pán Chmelár, keď vyčíslil , čo všetko by sme mohli postaviť viac »

Ako získať peniaze vlastnou hlavou? ( návod pre politikov)

28.12.2019

Slovensko má v globalizovanom svete nevďačnú úlohu. Lákame lacnou pracovnou silou. Snažíme sa tak získať výhodu výroby na svojom území. Cez dane získať peniaze do rozpočtu štátu a cez viac »

PS/Spolu truban beblavý

TIS: Najviac peňazí vo volebnej kampani minula doposiaľ PS/Spolu

23.02.2020 16:15

Do konca marca musia všetky strany vyúčtovať cez svoje transparentné účty úplne všetky výdavky.

Dubnici nad Váhom, pietna spomienka

V Dubnici fašisti strieľali do chorých

23.02.2020 16:00

Väzňov fašisti naložili na nákladné auto a povedali im, že idú do nemocnice. Previezli ich však do lesa nad dubnickou zbrojovkou, postavili ich do radu a zastrelili. Písal sa 23. február 1945.

Myjava, pavilón

O myjavský park bojujú dve petície

23.02.2020 15:00

Pri myjavskej nemocnici je park, niektorí hovoria, že je to dokonca lesopark. Myšlienka, že by sa mohol premeniť na obytnú štvrť, zaktivizovala miestnych.

Čaputová

Čaputová spustila vlastnú diskusnú reláciu

23.02.2020 14:50

Relácia s názvom Rozhovory z Prezidentského paláca by mala vznikať so štvrťročnou periodicitou. Témou prvej boli voľby.

Maro

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 16
Celková čítanosť: 30620x
Priemerná čítanosť článkov: 1914x

Autor blogu