Založ si blog

Odpisy a financovanie nehnuteľností-prečo u nás nejde to, čo v Nemecku

Na začiatku spomeniem príhodu, ktorá veľmi pripomína začiatky Walmartu, len preto aby ste pochopili, že prístup k realitám je pre ekonomiku a podnikanie rovnako kľúčový, ako pre život prístup k pitnej vode.
Istý čas som častejšie cestoval na východ Slovenska za biznisom. Nerád som spal mimo domu, preto som radšej točil denne 800 km. Program vyzeral tak, že z domu som vyrážal zhruba o 6:00 ráno, aby som stihol nejaké stretnutia a poobede som sa vracal domov. Vždy som sa tešil do jednej jednoduchej reštaurácie v Prešove, kde robili geniálne kuracie stejky(alebo minútky) so šalátom. Chodil som tam roky a vždy ma obsluhoval ten istý pán a úctivo sa spýtal, či je všetko v poriadku. Raz sa mi posťažoval, že končí. Pýtal som sa prečo , veď varíte skvelo a ceny sú prijateľné. Vysvetlil mi, že nie kvôli klientom, ale kvôli majiteľovi budovy. Hore má fitness a keď videl, že reštaurácia mu ide, usúdil, že stačí nepredĺžiť majiteľovi reštaurácie zmluvu a otvoriť si na jeho mieste vlastnú reštauráciu. Viac som tam nešiel, preto neviem ako to dopadlo, ale viem, že skončil jeden podnikateľský projekt práve kvôli nedostupnosti nehnuteľnosti.
Prečo o tom píšem? Okrem toho, že veľmi podobne začal svoju éru Walmart, Ikea, MC Donalds ďalší, ktorí v podobnej situácii pochopili, že vlastníctvo nehnuteľností je kľúčový faktor pre podnikanie. A stali sa z nich najväčší majitelia nehnuteľností na trhu. Známe sú výroky Raya Kroca o tom, že zisky z predaja hamburgerov sú iba prostriedok k získaniu najlukratívnejších nehnuteľností.
Ako to je na Slovensku? Podnikateľ ak nechce ísť do prenájmu, dostane sa k dlhodobému úveru nad 10 rokov len veľmi ťažko. A to ho potom drvia nevýhodné 40! Ročné odpisy, ktoré nemajú vo svete obdobu. Banka si často ako ručenie berie nielen samotnú nehnuteľnosť. Veľmi podobne je to s pôdou.
A ako je to vyriešené napr. V Nemecku? Viem to porovnať pri financovaní bývania. Nemecká banka si kúpi nehnuteľnosť do majetku! Odpisuje ju 30 rokov a úver tzv.Darlehen je veľmi podobný operatívnemu leasingu. Cena klesá rovnomerne a banka dáva v princípe veľmi podobnú splátku pri 5 ročnom kontrakte ako pri 30 ročnom. Po ukončení napr. 5 ročného kontraktu má klient 3 možnosti-pokračovanie za rovnakých podmienok(napr. Až po úplné splatenie), kúpa za zostatkovú cenu, alebo ukončenie kontraktu.
A teraz si predstavte , že by banka použila tento model na Slovensku pre financovanie napr. bývania. Už od 5 rokov viazanosti! Rovnaká splátka ako 30 ročná hypotéka. Flexibilita odstúpenia od zmluvy po 5 rokoch. Mobilita pracovnej sily. A dostupnosť bývania. Potrebovali by sme riešiť ešte nájomné bývanie? A ono sa to dá. Funguje to tak nielen v Nemecku, ale aj v susednom Rakúsku. Nemecké a rakúske banky , ktoré to poskytujú su často matky slovenských.
A ozaj, prečo to nejde na Slovensku? Čo by to spravilo s trhom a podnikaním , keby túto možnosť financovania mali aj firmy?
Spýtajte sa svojho bankového poradcu. Verím toho, že 5 miliónov otázok urobí zmenu.

Kto všetko obchoduje s našim zlatom?

05.12.2019

O slovenskom zlate v Bank of England sme počuli mnoho. Niektoré veci neboli jasne vysvetlené. Pokúsim sa ich laicky objasniť. Je to môj súkromný názor, ktorý nutne nemusí odrážať realitu viac »

Projekt Medzimorie a slovenské zlato

30.11.2019

Priznám sa, že samému sa mi to zdá byť myšlienkové spojenie v nadpise konšpirácia. Ale ako napísal Hemingway: Nik nie je ostrovom samým pre seba. Pri pozeraní najnovšieho Pjakina https://youtu.be/qD7KFSgpaOc viac »

Kto vlastni NBS?

29.11.2019

Ako občan štátu Slovenská republika som z môjho pohľadu aj akcionár štátu. Máme síce tzv. zastupiteľskú demokraciu, ale to mi neberie právo vznášať otázky , ako aj požiadavky na volených viac »

jaroslav polaček

Primátor Košíc musel fúkať počas zasadnutia mestského parlamentu

13.12.2019 16:51

V mestskom zastupiteľstve v Košiciach sa diskutovalo o zvýšení daní, keď prišli policajti a vyzvali primátora Polačeka, aby fúkal.

Huawei logo

Nórsky Telenor po rokoch končí s Huawei, obráti sa na Švédov

13.12.2019 16:50

Najväčší nórsky telekomunikačný operátor Telenor rozhodol, že časť techniky pre jeho novú 5G sieť dodá švédska spoločnosť Ericsson.

zachranna zdravotna sluzba, falck, zachranka, sanitka

Slovensku môže podľa OĽaNO hroziť žaloba od EK pre tender na záchranky

13.12.2019 16:27, aktualizované: 17:23

Hnutie vychádza z rozhodnutia Súdneho dvora EÚ, ktorý o podobnom prípade rozhodoval v júni tohto roka.

Donald Trump

Právny výbor snemovne reprezentantov hlasoval za podanie ústavnej žaloby na Trumpa

13.12.2019 16:25, aktualizované: 16:39

Celá snemovňa by o impeachmente mala hlasovať na budúci týždeň.

Maro

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 10
Celková čítanosť: 14853x
Priemerná čítanosť článkov: 1485x

Autor blogu

Kategórie