Na začiatku spomeniem príhodu, ktorá veľmi pripomína začiatky Walmartu, len preto aby ste pochopili, že prístup k realitám je pre ekonomiku a podnikanie rovnako kľúčový, ako pre život prístup k pitnej vode.
Istý čas som častejšie cestoval na východ Slovenska za biznisom. Nerád som spal mimo domu, preto som radšej točil denne 800 km. Program vyzeral tak, že z domu som vyrážal zhruba o 6:00 ráno, aby som stihol nejaké stretnutia a poobede som sa vracal domov. Vždy som sa tešil do jednej jednoduchej reštaurácie v Prešove, kde robili geniálne kuracie stejky(alebo minútky) so šalátom. Chodil som tam roky a vždy ma obsluhoval ten istý pán a úctivo sa spýtal, či je všetko v poriadku. Raz sa mi posťažoval, že končí. Pýtal som sa prečo , veď varíte skvelo a ceny sú prijateľné. Vysvetlil mi, že nie kvôli klientom, ale kvôli majiteľovi budovy. Hore má fitness a keď videl, že reštaurácia mu ide, usúdil, že stačí nepredĺžiť majiteľovi reštaurácie zmluvu a otvoriť si na jeho mieste vlastnú reštauráciu. Viac som tam nešiel, preto neviem ako to dopadlo, ale viem, že skončil jeden podnikateľský projekt práve kvôli nedostupnosti nehnuteľnosti.
Prečo o tom píšem? Okrem toho, že veľmi podobne začal svoju éru Walmart, Ikea, MC Donalds ďalší, ktorí v podobnej situácii pochopili, že vlastníctvo nehnuteľností je kľúčový faktor pre podnikanie. A stali sa z nich najväčší majitelia nehnuteľností na trhu. Známe sú výroky Raya Kroca o tom, že zisky z predaja hamburgerov sú iba prostriedok k získaniu najlukratívnejších nehnuteľností.
Ako to je na Slovensku? Podnikateľ ak nechce ísť do prenájmu, dostane sa k dlhodobému úveru nad 10 rokov len veľmi ťažko. A to ho potom drvia nevýhodné 40! Ročné odpisy, ktoré nemajú vo svete obdobu. Banka si často ako ručenie berie nielen samotnú nehnuteľnosť. Veľmi podobne je to s pôdou.
A ako je to vyriešené napr. V Nemecku? Viem to porovnať pri financovaní bývania. Nemecká banka si kúpi nehnuteľnosť do majetku! Odpisuje ju 30 rokov a úver tzv.Darlehen je veľmi podobný operatívnemu leasingu. Cena klesá rovnomerne a banka dáva v princípe veľmi podobnú splátku pri 5 ročnom kontrakte ako pri 30 ročnom. Po ukončení napr. 5 ročného kontraktu má klient 3 možnosti-pokračovanie za rovnakých podmienok(napr. Až po úplné splatenie), kúpa za zostatkovú cenu, alebo ukončenie kontraktu.
A teraz si predstavte , že by banka použila tento model na Slovensku pre financovanie napr. bývania. Už od 5 rokov viazanosti! Rovnaká splátka ako 30 ročná hypotéka. Flexibilita odstúpenia od zmluvy po 5 rokoch. Mobilita pracovnej sily. A dostupnosť bývania. Potrebovali by sme riešiť ešte nájomné bývanie? A ono sa to dá. Funguje to tak nielen v Nemecku, ale aj v susednom Rakúsku. Nemecké a rakúske banky , ktoré to poskytujú su často matky slovenských.
A ozaj, prečo to nejde na Slovensku? Čo by to spravilo s trhom a podnikaním , keby túto možnosť financovania mali aj firmy?
Spýtajte sa svojho bankového poradcu. Verím toho, že 5 miliónov otázok urobí zmenu.
Celá debata | RSS tejto debaty