Založ si blog

Fikcia: Od koho kúpi Borísko byty

Dnes som sa náhodou dozvedel z prvej ruky zaujímavú informáciu. V Nitre sa v najbližšom čase skolauduje asi 9000 bytov. Nitra má s okolitými dedinami sotva 90.000 obyvateľov. Tušil som o tom pretlaku, ale myslel som si že ide o max. 3.000 bytov. Jaguár. Vec sa má tak, že keď si developer zmyslí niekde stavať, trvá to po kolaudáciu aj 4 roky. Niekedy aj dlhšie. Takže byty na trh prídu s opozdením. Trh v Nitre je už asi 2 roky prepálený. Najmä čo sa týka nájmov. Kopec ľudí, čo tomu nerozumejú si kúpilo byt na hypo a prenajímajú ho. Teda jadrovú fyziku na to určite netreba. Ale keď som dostal prvé signály o platoch a najmä zahraničnej pracovnej sile(domáca sa ihneď minula vieme prečo), vedel som že veľa ľudí sa popáli. Do toho prišla korona a zavretie škôl. Takže Nitra má nadrobené na obrovský realitný problém(kiež by som sa mýlil). A nielen u ľudí( tí nikoho mimo volieb nezaujímajú).
Teraz to zoberiem z druhej strany. Ak by štát chcel stavať nájomné byty, presiahlo by to 1 volebné obdobie.Ak to developer stihne za 4 roky, štátu by to trvalo 8 rokov. ( Mimo socializmu, tam to frčalo-priehrady, nemocnice, školy , sídliská. Áno bytovky sa stavali po celých sídliskách. A stoja dodnes.)
Teraz hypotetická situácia- za B.K. prídu na kávu developeri. Povedia mu o sakra probléme, kedy je na trhu tisíce nepredajných bytov. Tie sa ešte iba stavajú, takže o probléme vedia iba zasvätení. Po pár panákoch( alebo kávach) vznikne geniálny plán. On splní predvolebný sľub už v prvej päťročnici a oni sa zbavia ležiakov. Žiadne akcie, znižovanie cien, garážové státie zdarma.
Rovnako je to v Bratislave. Krátkodobé ubytovanie(Air…) išlo do kytek. Na trh nájmov sa dostali tisíce prázdnych hypotékami zapákovaných bytov. Do toho klesajúci trh prenájmu( korona atď). Do toho predaj nových projektov, ktoré sa budú rolovať ešte 4 roky aj po zmene trhu. Minimálne 30% projektov sa predávalo na nájmy-krátkodobé( to sú tie dobré na 1 rok), alebo na „podnikanie“ ako apartmány na niekoľko nocí. Týchto 30-40% klientov chýba. Asi vypadli aj „investori do bytov duchov“, čo kúpili napr. Z Írska byty na hypo a po pár rokoch ležania ich predali. Je to ozdravenie, ale predajný model developerov s tým nepočíta. Stále sa stavia aj pre už nejestvujúcich klientov.

Do toho celosvetová realitná bublina spôsobená centrálnymi bankami.

Takže tamdadadáá. Máme plán. 10.000 bytov ročne sa vykúpi. Ako drobný realitný investor som rád, že v tom nebude žiadna logika, ale bohapustý biznis. Domnievať sa, že pôjde o malometrážne lacné byty o ktoré je záujem by bolo naivné. Takých sa stavia minimum. Pôjde pravdepodobne o balíky- aj o byty na prízemí, pod strechou, so zlými svetelnými podmienkami, zlou dispozíciou a pod. Pochybujem , že developer odovzdá komplet celý projekt štátu. Veď v každom projekte je pár bytov vyčlenených pre „svojich ľudí“. A nakoniec, prečo by predávali štátu niečo, čo bez problémov predajú( malometrážne byty s dobrou dispozíciou pre mladé rodiny).
Takže tak.

Poznámka: Tento príbeh je celý vymyslený. Ceny realít budú rásť konštantne 6 a viac % ročne ruka v ruke so stagnujúcimi platmi, stagnujúcou pôrodnosťou, zvyšujúcou sa nezamestnanosťou vplyvom automatizácie procesov a celkovou zmenou priemyslu. Taktiež budú rásť akciové trhy a ruka v ruke s tým aj dôchodky. Štát toto všetko vyrieši ako dobrý vlastník-hospodár v predstihu.

Ako som sa stal členom holandských odborov

22.09.2021

Som zamestnaný v holandskej firme, ktorá na Slovensku nemá pobočku. Mzdové záležitosti mi rieši právna firma najatá centrálou. Odvody a dane platím na Slovensku. Takýchto zamestnancov, najmä v obchode je podľa mojich informácii dosť. Samozrejme nemám nárok na holandský dôchodok, ale… Dozvedel som sa o tom, že moji kolegovia v Holandsku majú cez odborové zväzy [...]

Dajme špinu!

17.09.2021

Tento výrok dokonale vystihuje dnešnú dobu http://www.inenoviny.sk/minister-dopravy-dolezal-mimo-kamier-bez-respiratora-a-potom-dajme-spinu-respirator/ Chcel by som ešte vedieť ako v súkromí nazývajú nás. Je to celé dokonalý podvod a farizejstvo. 1.Testy sú falošné. Resp.falošne pozitívne. V článku je oficiálna odpoveď hlavného hygienika o 40-50 cykloch podľa „návodu“ [...]

Čo je to vlastne sloboda?

09.09.2021

Videl som geniálne divadelne predstavenie. Steinback :O myšiach a ľuďoch. Hlavní účinkujúci Peter Staník (Lennie) a Milan Kiš(George). Boli to časy nitrianskeho divadla, ktoré mi navždy ostali v pamäti. Myslel som, že to bolo okolo roku 2000, ale Peter Staník zomrel v roku 1995, čiže to muselo byť skôr. Posledná scéna bola, kedy George musel zavraždiť Lennieho, ktorý mal [...]

Chalíf Haftar

Líbyjský maršal Haftar odstúpil z funkcie, zrejme kvôli prezidentským voľbám

22.09.2021 21:38

Parlamentné a prezidentské voľby sa majú konať 24. decembra.

Joe Biden

Macron a Biden telefonovali po prvý raz od vypuknutia sporu o ponorky

22.09.2021 20:22

Cieľom rozhovoru bolo zmierniť napätie medzi oboma krajinami.

šport, kulturistika, anaboliká, doping, zakázané prostriedky, injekcia, žila

Neoprávnené zaobchádzanie s anabolikami sa sprísni

22.09.2021 19:36

Poslanci odklepli novelu Trestného poriadku.

pocasie-23-9-2021

Chlad zostáva, ale zmena sa už črtá. Kedy sa vrátia teplé dni?

22.09.2021 18:56

Daždivé počasie odchádza, ale chladno ešte nejaký čas bude. Zmení sa to aspoň počas víkendu, alebo bude treba čakať dlhšie?