Otvorený list pre ministra Mičovského: Je stále ťažšie zistiť kto berie aké dotácie na našu pôdu

8. júla 2020, Maro, Nehnuteľnosti

Keďže mailova adresa jan.micovsky@nrsr.sk nefuguje aspoň takto:

Dobrý deň, pán Mičovský

Oceňujem Vašu snahu vniesť do tohto marazmu svetlo.

Aj na základe včera zverejnených informácií som dúfal, že sa niečo zmenilo.

Zaklad je dostať sa pár klikmi na rovnakej mape k dielu LPIS, ktory je prekrytý s hľadanou E parcelou a zistiť základné údaje o diele LPIS a meno toho kto berie dotácie a ich výšku.

To ale nie je možné a žiaľ sa to este zhoršilo, nakoľko musím využiť viacero databáz a potom si este študovat zákon. Niečo je na APA, nieco na GSAA, nieco na ZBGIS, niečo v zákone (jednotná platba na ha, na dobytčiu jednotku..).

Ako zistím celkovú vyšku dotácií na pôdny diel (teraz)-NEDÁ SA!!!
1. Nájdem na ZBGIZ podny diel s mojou parcelou
2.Odkopirujem jeho číslo na GSAA, a zistim opatrenia na daný rok(opísané slovne). Nie je tam údaj o celkovej vyške dotácie na pôdny diel, ale iba o rozlohe pôdneho dielu a typu opatrení
3.Idem na stránku APA a nájdem podľa pôdneho dielu žiadateľa
4.Vyplním na APA tohto žiadateľa a zistím typ dotácií, ale bez väzby na pôdny diel- iba celkovo k žiadateľovi.

Čiže chodíme do takého kruhu ako barani. Keď sukromná iniciatíva dokázala na teraz už neexistujúcej stránke www.nasepozemky.info toto prepojiť a jednoducho vyhľadať, prečo to štátu nejde? Pisal som aj na PPA a som si istý, že ich vyhľadávanie sa od 2018 zmenilo, pretože predtým asi 2 roky do zadu sa dala zistiť aj celková výšku dotácií na pôdny diel spolu so žiadateľom a typom opatreni.

Tu je odpoved PPA -návod z marca roku 2019:
„Na webovom sídle www.podnemapy.sk je možná identifikácia vlastnej parcely podľa LPIS. Následne podľa získaných údajov o dieloch pôdnych blokov je na webovom sídle http://www.apa.sk/ziadosti-o-priame-podpory možná identifikácia žiadateľa za daný rok na konkrétnom diele pôdneho bloku. Pre ďalšie informácie je na webovom sídle https://zbgis.skgeodesy.sk/mkzbgis/sk/kataster možné po aktivovaní vrstvy LPIS zadať obec/ číslo parcely. Mapy sú vizualizované, zrozumiteľné, poľahky (na stupnici) sa dá nastavovať ich prehľadnosť. Následne číslo zadaného dielu pôdneho bloku je potrebné skopírovať do aplikácie Geopriestorovej žiadosti o podporu (GSAA) spravovanej Výskumným ústavom pôdoznalectva a ochrany pôdy (ďalej len „VÚPOP“) na ich webovom sídle https://gsaa.vupop.sk/, kde sa zobrazí žiadateľ tzv. priamej platby.“

Je to zámer, že informácie sa brzdia a všemožne skrývajú? Majiteľ sa nevie pri jednaní s „užívateľom“ dostať k informáciám. Agrobaróni použivajú iné mapy a databázy.

A to žiadam iba o informáciu o pôdnom dieli. Prečo napr. V Poľsku vedia údajne stotožniť s dotáciami jednotlivé parcely? U nás parcely E nikoho nezaujímajú. Veď sú to len majitelia. Taktiež sa nepreveruje právny vzťah žiadateľa dotácií k E parcelám.Prečo, keď v mnohonásobne väčšom Poľsku to majú vyriešené?

Dokedy bude tento stav trvať? Kým neprídeme o všetku pôdu?